Endnu en sejr sender FCM i pokalfinalen

FC Midtjylland bookede onsdag plads i pokalfinalen, efter at holdet fik vendt 0-1 til 3-1 mod Vejle Boldklub.



FC Midtjylland kan sætte kryds i kalenderen ved Kristi himmelfartsdag, 26. maj, når pokalfinalen finder sted på Brøndby Stadion.

Det står klar klart, efter at midtjyderne onsdag fik afværget en truende overraskelse og slog Vejle Boldklub med 3-1 på MCH Arena.

Den første pokalsemifinale i Vejle endte 1-0 til FCM, og Bo Henriksens tropper er derfor samlet videre til finalen med 4-1.

I store dele af kampen var vejlenserne en stor mundfuld for midtjyderne, men med individuel klasse fra blandt andet målfarlige Anders Dreyer blev gæsterne sat på plads i anden halvleg.

FCM’s finalemodstander bliver fundet torsdag, når OB og Sønderjyske skal krydse klinger. Det første opgør endte med en sejr på 2-1 til fynboerne i Haderslev.

Midtjyderne tog initiativet fra kampens begyndelse og havde flere optræk til chancer.

Rigtigt farligt blev det dog ikke, og i stedet stangede forsvarsklippen Raúl Albentosa gæsterne foran 1-0. Målet faldt i kampens 22. minut efter et hjørnespark, hvor FCM-keeper David Ousted kom på mellemhånd.

Få minutter før pausen satte angriberen Junior Brumado igen midtjyderne på finalekurs ved at sætte hovedet på et indlæg.

Efter pausen havde begge hold svært ved at få spillet til at flyde, og det var først i det 73. minut, at underholdningsværdien steg betydeligt, da Anders Dreyer bankede FCM på 2-1 med et følt langskud.

Ti minutter før tid satte anfører Erik Sviatchenko tingene på plads med en hovedstødsscoring til slutresultatet 3-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning