Søren Reese trækker på smilebåndet, når han tænker tilbage.
– Jeg havde ikke lige troet, at jeg skulle stå i en polsk landsby og spille kamp i den fjerdebedste række på det, der bedst kan betegnes som en pløjemark, siger han.
Desværre for Reese var fodbold på fjerde klasse det eneste, han fik i sin halvsæson i Zaglebie Lubin. Nu er han tilbage i AC Horsens, hvor han skal hjælpe klubben til overlevelse i Superligaen, og han kommer med kufferten fuld af spøjse men også lærerige oplevelser i Polen.
– Jeg har lært vildt meget om mig selv og har stået på egne ben i en klub, hvor alt foregik på polsk. Med mit nordjyske var det ikke særligt nemt at forstå, siger han med et grin.
– Jeg skulle klare mange ting selv og fandt ud af, hvordan de lidt mere ejer én på alle leder og kanter og kan lave planer om på en anden måde, end man er vant til. Jeg tror også, jeg har lært, næste gang jeg skal ud, at jeg skal være mere sikker på, at det er træneren, der henter mig, og ikke en chefscout.
Hvordan kom det til udtryk?
Læs også:Transferplanen: Horsens skal bruge forstærkninger, men har ingen penge
– Det virkede til, at træneren ikke var rigtig klar over, at jeg kom, før jeg stod der. Det gjorde kampen om spilletid sværere, men det var stadig op til mig selv at overbevise træneren om, at han ikke kan komme uden om mig.
Det lykkedes Søren Reese aldrig med. Han fik ingen spilletid på førsteholdet, men måtte altså tage til takke med kampe for reserverne i den fjerdebedste række. Men det var også svære vilkår, ræsonnerer han.
– Det, der irriterer mig mest, er, at jeg ikke fik en kamp eller to til at vise, hvad jeg stod for. Havde jeg været en sæk kartofler der, kunne jeg bedre acceptere, at jeg ikke spillede. Nogle gange er det svært kun at overbevise på træningsbanen, siger Reese.
– Det var anføreren, der spillede i stedet for mig, og han er nu blevet sportsdirektør i klubben. Han stoppede som spiller, efter jeg var taget hjem. Det siger måske lidt om, at det ikke var den nemmeste opgave for mig at slå ham af. Han havde en stor stjerne i klubben og havde været der i mange år.
En træner, der dårligt ved, at man bliver købt, og en anfører, der pludselig bliver sportsdirektør. Den slags finurligheder var livet som fodboldspiller i Polen fyldt med, siger Søren Reese.
– Det er noget, man kan trække på smilebåndet over, når det kommer på afstand. Vi fik også at vide en søndag aften, at vi mandag morgen skulle af sted og ikke kom hjem i seks dage, fordi vi skulle spille på udebane. Herhjemme var det nok ikke blevet taget så godt imod, men dernede var det almindelig procedure.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Og så var der kampene mod Polonia-Stal, ROW 1964 Rybnik og Polonia Nysa i den fjerdebedste række.
– Det var mest af alt i nogle små polske byer. Langt hen ad vejen var det som at spille en Jyllandsserie-kamp herhjemme. Det var nogle store gutter, men generelt er det polske folkefærd meget åbent og smilende.
– Det var selvfølgelig sjovt at prøve, men jeg havde da helst været det foruden. Til gengæld var det en god anledning til at snakke lidt polsk, i hvert fald fodbold-polsk, smågriner Reese.
Nu er han kommet tilbage til det, der formentlig betyder kampe på højere niveau: AC Horsens i Superligaen. Han var senest udlejet fra FC Midtjylland til Den Gule Fare i 2018/19-sæsonen, og nu skal han hjælpe med at styre holdet i sikkerhed. Der er ni point op til Vejle.
– Det er sindssygt dejligt at være tilbage. Min glæde og sult er blevet vækket, efter jeg er blevet taget så godt i mod. Både af dem, der er kommet til siden sidst, og dem, der var her i forvejen, siger Søren Reese.
– Jeg glæder mig helt vildt til at kunne spille en vigtig rolle. Som jeg også snakkede med Berthel og Niels (Jens Berthel Askou og Niels Erik Søndergård, red.) om: Jeg går kun ind i det, fordi jeg tror 100 procent på, at vi kan løse den situation, vi er i. Jeg ville ikke gå ind i det, hvis jeg ikke troede på det.
Søren Reese kan få sine første minutter i dansk fodbold i denne sæson, når AC Horsens møder Skive IK i en træningskamp torsdag.
Læs også:Glad Reese: Jeg er sulten efter at gøre en forskel
Læs også:ACH-boss: Reese passer rigtig godt ind
Læs også:Officielt: AC Horsens lejer forsvarsspiller i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
