Når fodboldlandsholdet tirsdag aften møder Færøerne i en testkamp i Brøndby, er der ikke ligefrem tale om en gæst fra landsholdsfodboldens øverste, øverste, øverste hylde.
Færøerne ligger nummer 135 i verden og er en modstander på et væsentligt lavere niveau, end de hold Danmark skal møde ved sommerens EM-slutrunde i Tyskland.
Landstræner Kasper Hjulmand havde da også foretrukket at blive tryktestet af en bedre modstander.
– Mit ønske er næsten altid at have en så god modstander som overhovedet muligt i testkampe. Det er det muliges kunst. Vi ville også gerne have mange træninger herhjemme, så der gik et puslespil i gang, siger Hjulmand om processen, der førte til færøsk modstand.
– Stod det til mig, mødte vi de allerbedste hver gang, men jeg ser også mulighed for at få noget ud af sådan en type kamp her. Der er ikke mange kampe som landstræner, så jeg glæder mig som et lille barn til hver eneste kamp, og spillerne gør det samme.
Han pointerer, at selv om Færøerne ikke nyder stor status i landsholdsfodbolden og må udtage spillere fra 2. division i Danmark, så er det stadig en bøvlet modstander.
Det viste færingerne i 2021, hvor Danmark først scorede et sent sejrsmål i udekampen, og hvor færingerne også bed fra sig i Parken, husker Hjulmand. Danmark vandt kampene 1-0 og 3-1.
– Som hold er Færøerne bedre, end hvis man lægger deres spillere sammen. De er velorganiserede og har haft den samme måde at spille på længe. Strukturelt er de gode, de er dygtige på standardsituationer, og de arbejder benhårdt. Det skal vi tøjle.
– Vi har et klart bedre hold, og det skal vi vise mod Færøerne. Men vi har også set mange gange, at det kan blive bøvlet i den slags kampe. Scorer vi tidligt, kan det blive en helt anden oplevelse, end hvis der går tomgang i den. Vi plejer at sige, at vi skal være tålmodige, men ikke langsomme, siger Hjulmand.
Han forventer et kampbillede, der modsvarer store dele af sidste års EM-kvalifikation. Her var Danmark overladt til at styre kampene, mens modstanderne forsøgte at trække tiden og kæmpe sig til et point.
– Vi vil gerne have tempo, modstanderne vil gerne tage tempoet ud. De vil gerne trække tiden, vi vil gerne udnytte tiden. Vi kender den slags kampe, og det er præmissen, og den skal vi ikke lade os irritere over, siger Hjulmand.
Kampen mod Færøerne bliver ikke udsolgt, men Hjulmand føler sig overbevist om, at alle, der dukker op på Brøndby Stadion, bliver underholdt.
– Jeg tror, at folk vil få en god oplevelse. De skal se et dansk hold, som vil gøre alt. Det er grundlaget for en god oplevelse. Man kan ikke bestille champagnefodbold og fortryllende oplevelser, men man kan bestille indsats og præstation, og så eksploderer det en gang imellem, siger Hjulmand.
Han må af forskellige skadeshensyn se bort fra de etablerede landsholdsspillere Kasper Schmeichel, Alexander Bah, Simon Kjær, Andreas Christensen, Christian Nørgaard, Thomas Delaney, Jonas Wind og Andreas Skov Olsen.
Reserverne skal bruge de mange afbud til at vise, at de er klar, hvis der også bliver brug for dem i vigtige kampe.
– Spillerne skal ikke holde sig tilbage, de skal gå til grænsen og vise, at de rigtig gerne vil til EM. Der er kun 23 pladser i EM-truppen, så man skal ikke spilde tiden, når man får muligheden, siger Hjulmand.
Tirsdagens testkamp begynder klokken 20.15.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER