Hjulmand foretrækker modstandere fra øverste hylde

Danmark tester EM-formen mod Færøerne, men Kasper Hjulmand vil hellere møde bedre hold.



Når fodboldlandsholdet tirsdag aften møder Færøerne i en testkamp i Brøndby, er der ikke ligefrem tale om en gæst fra landsholdsfodboldens øverste, øverste, øverste hylde.

Færøerne ligger nummer 135 i verden og er en modstander på et væsentligt lavere niveau, end de hold Danmark skal møde ved sommerens EM-slutrunde i Tyskland.

Landstræner Kasper Hjulmand havde da også foretrukket at blive tryktestet af en bedre modstander.

– Mit ønske er næsten altid at have en så god modstander som overhovedet muligt i testkampe. Det er det muliges kunst. Vi ville også gerne have mange træninger herhjemme, så der gik et puslespil i gang, siger Hjulmand om processen, der førte til færøsk modstand.

– Stod det til mig, mødte vi de allerbedste hver gang, men jeg ser også mulighed for at få noget ud af sådan en type kamp her. Der er ikke mange kampe som landstræner, så jeg glæder mig som et lille barn til hver eneste kamp, og spillerne gør det samme.

Han pointerer, at selv om Færøerne ikke nyder stor status i landsholdsfodbolden og må udtage spillere fra 2. division i Danmark, så er det stadig en bøvlet modstander.

Det viste færingerne i 2021, hvor Danmark først scorede et sent sejrsmål i udekampen, og hvor færingerne også bed fra sig i Parken, husker Hjulmand. Danmark vandt kampene 1-0 og 3-1.

– Som hold er Færøerne bedre, end hvis man lægger deres spillere sammen. De er velorganiserede og har haft den samme måde at spille på længe. Strukturelt er de gode, de er dygtige på standardsituationer, og de arbejder benhårdt. Det skal vi tøjle.

– Vi har et klart bedre hold, og det skal vi vise mod Færøerne. Men vi har også set mange gange, at det kan blive bøvlet i den slags kampe. Scorer vi tidligt, kan det blive en helt anden oplevelse, end hvis der går tomgang i den. Vi plejer at sige, at vi skal være tålmodige, men ikke langsomme, siger Hjulmand.

Han forventer et kampbillede, der modsvarer store dele af sidste års EM-kvalifikation. Her var Danmark overladt til at styre kampene, mens modstanderne forsøgte at trække tiden og kæmpe sig til et point.

– Vi vil gerne have tempo, modstanderne vil gerne tage tempoet ud. De vil gerne trække tiden, vi vil gerne udnytte tiden. Vi kender den slags kampe, og det er præmissen, og den skal vi ikke lade os irritere over, siger Hjulmand.

Kampen mod Færøerne bliver ikke udsolgt, men Hjulmand føler sig overbevist om, at alle, der dukker op på Brøndby Stadion, bliver underholdt.

– Jeg tror, at folk vil få en god oplevelse. De skal se et dansk hold, som vil gøre alt. Det er grundlaget for en god oplevelse. Man kan ikke bestille champagnefodbold og fortryllende oplevelser, men man kan bestille indsats og præstation, og så eksploderer det en gang imellem, siger Hjulmand.

Han må af forskellige skadeshensyn se bort fra de etablerede landsholdsspillere Kasper Schmeichel, Alexander Bah, Simon Kjær, Andreas Christensen, Christian Nørgaard, Thomas Delaney, Jonas Wind og Andreas Skov Olsen.

Reserverne skal bruge de mange afbud til at vise, at de er klar, hvis der også bliver brug for dem i vigtige kampe.

– Spillerne skal ikke holde sig tilbage, de skal gå til grænsen og vise, at de rigtig gerne vil til EM. Der er kun 23 pladser i EM-truppen, så man skal ikke spilde tiden, når man får muligheden, siger Hjulmand.

Tirsdagens testkamp begynder klokken 20.15.

/ritzau/





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland


Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Storklub vil have Filip Jörgensen

Roony Bardghji med drømmekamp

– Så kan det ikke være et svært valg

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Schmedes roser ny transfer

Liverpool-træner er ked af prædikat

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent