Hjulmand foretrækker modstandere fra øverste hylde

Danmark tester EM-formen mod Færøerne, men Kasper Hjulmand vil hellere møde bedre hold.



Når fodboldlandsholdet tirsdag aften møder Færøerne i en testkamp i Brøndby, er der ikke ligefrem tale om en gæst fra landsholdsfodboldens øverste, øverste, øverste hylde.

Færøerne ligger nummer 135 i verden og er en modstander på et væsentligt lavere niveau, end de hold Danmark skal møde ved sommerens EM-slutrunde i Tyskland.

Landstræner Kasper Hjulmand havde da også foretrukket at blive tryktestet af en bedre modstander.

– Mit ønske er næsten altid at have en så god modstander som overhovedet muligt i testkampe. Det er det muliges kunst. Vi ville også gerne have mange træninger herhjemme, så der gik et puslespil i gang, siger Hjulmand om processen, der førte til færøsk modstand.

– Stod det til mig, mødte vi de allerbedste hver gang, men jeg ser også mulighed for at få noget ud af sådan en type kamp her. Der er ikke mange kampe som landstræner, så jeg glæder mig som et lille barn til hver eneste kamp, og spillerne gør det samme.

Han pointerer, at selv om Færøerne ikke nyder stor status i landsholdsfodbolden og må udtage spillere fra 2. division i Danmark, så er det stadig en bøvlet modstander.

Det viste færingerne i 2021, hvor Danmark først scorede et sent sejrsmål i udekampen, og hvor færingerne også bed fra sig i Parken, husker Hjulmand. Danmark vandt kampene 1-0 og 3-1.

– Som hold er Færøerne bedre, end hvis man lægger deres spillere sammen. De er velorganiserede og har haft den samme måde at spille på længe. Strukturelt er de gode, de er dygtige på standardsituationer, og de arbejder benhårdt. Det skal vi tøjle.

– Vi har et klart bedre hold, og det skal vi vise mod Færøerne. Men vi har også set mange gange, at det kan blive bøvlet i den slags kampe. Scorer vi tidligt, kan det blive en helt anden oplevelse, end hvis der går tomgang i den. Vi plejer at sige, at vi skal være tålmodige, men ikke langsomme, siger Hjulmand.

Han forventer et kampbillede, der modsvarer store dele af sidste års EM-kvalifikation. Her var Danmark overladt til at styre kampene, mens modstanderne forsøgte at trække tiden og kæmpe sig til et point.

– Vi vil gerne have tempo, modstanderne vil gerne tage tempoet ud. De vil gerne trække tiden, vi vil gerne udnytte tiden. Vi kender den slags kampe, og det er præmissen, og den skal vi ikke lade os irritere over, siger Hjulmand.

Kampen mod Færøerne bliver ikke udsolgt, men Hjulmand føler sig overbevist om, at alle, der dukker op på Brøndby Stadion, bliver underholdt.

– Jeg tror, at folk vil få en god oplevelse. De skal se et dansk hold, som vil gøre alt. Det er grundlaget for en god oplevelse. Man kan ikke bestille champagnefodbold og fortryllende oplevelser, men man kan bestille indsats og præstation, og så eksploderer det en gang imellem, siger Hjulmand.

Han må af forskellige skadeshensyn se bort fra de etablerede landsholdsspillere Kasper Schmeichel, Alexander Bah, Simon Kjær, Andreas Christensen, Christian Nørgaard, Thomas Delaney, Jonas Wind og Andreas Skov Olsen.

Reserverne skal bruge de mange afbud til at vise, at de er klar, hvis der også bliver brug for dem i vigtige kampe.

– Spillerne skal ikke holde sig tilbage, de skal gå til grænsen og vise, at de rigtig gerne vil til EM. Der er kun 23 pladser i EM-truppen, så man skal ikke spilde tiden, når man får muligheden, siger Hjulmand.

Tirsdagens testkamp begynder klokken 20.15.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er buddet på Skov Olsen

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker



TOPNYHED

Chokerende, FCK – den er helt gal

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag



NYHEDER

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mareridt for FC Augsburg

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’