Hjulmand foretrækker modstandere fra øverste hylde

Danmark tester EM-formen mod Færøerne, men Kasper Hjulmand vil hellere møde bedre hold.



Når fodboldlandsholdet tirsdag aften møder Færøerne i en testkamp i Brøndby, er der ikke ligefrem tale om en gæst fra landsholdsfodboldens øverste, øverste, øverste hylde.

Færøerne ligger nummer 135 i verden og er en modstander på et væsentligt lavere niveau, end de hold Danmark skal møde ved sommerens EM-slutrunde i Tyskland.

Landstræner Kasper Hjulmand havde da også foretrukket at blive tryktestet af en bedre modstander.

– Mit ønske er næsten altid at have en så god modstander som overhovedet muligt i testkampe. Det er det muliges kunst. Vi ville også gerne have mange træninger herhjemme, så der gik et puslespil i gang, siger Hjulmand om processen, der førte til færøsk modstand.

– Stod det til mig, mødte vi de allerbedste hver gang, men jeg ser også mulighed for at få noget ud af sådan en type kamp her. Der er ikke mange kampe som landstræner, så jeg glæder mig som et lille barn til hver eneste kamp, og spillerne gør det samme.

Han pointerer, at selv om Færøerne ikke nyder stor status i landsholdsfodbolden og må udtage spillere fra 2. division i Danmark, så er det stadig en bøvlet modstander.

Det viste færingerne i 2021, hvor Danmark først scorede et sent sejrsmål i udekampen, og hvor færingerne også bed fra sig i Parken, husker Hjulmand. Danmark vandt kampene 1-0 og 3-1.

– Som hold er Færøerne bedre, end hvis man lægger deres spillere sammen. De er velorganiserede og har haft den samme måde at spille på længe. Strukturelt er de gode, de er dygtige på standardsituationer, og de arbejder benhårdt. Det skal vi tøjle.

– Vi har et klart bedre hold, og det skal vi vise mod Færøerne. Men vi har også set mange gange, at det kan blive bøvlet i den slags kampe. Scorer vi tidligt, kan det blive en helt anden oplevelse, end hvis der går tomgang i den. Vi plejer at sige, at vi skal være tålmodige, men ikke langsomme, siger Hjulmand.

Han forventer et kampbillede, der modsvarer store dele af sidste års EM-kvalifikation. Her var Danmark overladt til at styre kampene, mens modstanderne forsøgte at trække tiden og kæmpe sig til et point.

– Vi vil gerne have tempo, modstanderne vil gerne tage tempoet ud. De vil gerne trække tiden, vi vil gerne udnytte tiden. Vi kender den slags kampe, og det er præmissen, og den skal vi ikke lade os irritere over, siger Hjulmand.

Kampen mod Færøerne bliver ikke udsolgt, men Hjulmand føler sig overbevist om, at alle, der dukker op på Brøndby Stadion, bliver underholdt.

– Jeg tror, at folk vil få en god oplevelse. De skal se et dansk hold, som vil gøre alt. Det er grundlaget for en god oplevelse. Man kan ikke bestille champagnefodbold og fortryllende oplevelser, men man kan bestille indsats og præstation, og så eksploderer det en gang imellem, siger Hjulmand.

Han må af forskellige skadeshensyn se bort fra de etablerede landsholdsspillere Kasper Schmeichel, Alexander Bah, Simon Kjær, Andreas Christensen, Christian Nørgaard, Thomas Delaney, Jonas Wind og Andreas Skov Olsen.

Reserverne skal bruge de mange afbud til at vise, at de er klar, hvis der også bliver brug for dem i vigtige kampe.

– Spillerne skal ikke holde sig tilbage, de skal gå til grænsen og vise, at de rigtig gerne vil til EM. Der er kun 23 pladser i EM-truppen, så man skal ikke spilde tiden, når man får muligheden, siger Hjulmand.

Tirsdagens testkamp begynder klokken 20.15.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Forventer mudderkrig mod FCM

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Brøndby-transfer glippet

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Angriber meldes tæt på

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’