Det danske fodboldlandshold har haft en kedelig tendens til at gå ned i slutfasen i de seneste to landskampe mod Kasakhstan og Nordirland.
Det skyldes blandt andet, at Danmarks indskiftere ikke er kommet ind med den friskhed og det spillemæssige niveau, som landstræner Kasper Hjulmand havde forventet.
Før mandagens EM-kvalifikationskamp mod Slovenien har Hjulmand derfor grublet over, om han skal justere sine indskiftningsplaner.
– De spillere, der kom ind mod Nordirland, fik ikke sat sig nok på kampen. Det er vigtigt med et boost. Vi har set mange gange, at det er lige så vigtigt, hvem der spiller den sidste del af kampen, og der kom ikke nok fra indskifterne.
– Vi holdt ikke fast i bolden, og halvdelen af vores boldtab på egen banehalvdel kom i de sidste syv minutter af kampen. Det var for hektisk, og der var for mange dårlige beslutninger.
– Jeg søger en forklaring på, hvorfor indskifterne ikke får den indflydelse, som vi regner med. Men jeg ser også på mig selv, om jeg har truffet de rigtige valg. Jeg tænker på, om jeg kunne gøre noget anderledes eller bedre, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren overvejer, om han skal lave færre indskiftninger eller skubbe dem til endnu senere i kampen mod Slovenien.
– Det er med i mine overvejelser at beholde startspillerne længere tid på banen, for det var ikke godt efter indskiftningerne i Kasakhstan, og det var ikke godt mod Nordirland.
– Hvem på bænken kan gøre os bedre? Den plan skal tænkes godt igennem, siger Hjulmand.
Han fortæller også, at det er en overvejelse at lade en eller flere stamspillere starte ude for at have mere kvalitet at kunne skifte ind i slutfasen.
Mod Kasakhstan blev Jens Stryger Larsen, Mohamed Daramy, Philip Billing, Rasmus Nissen Kristensen og Martin Braithwaite skiftet ind. I kampens sidste 20 minutter smed Danmark en 2-0-føring og tabte 2-3.
Mod Nordirland blev Jens Stryger Larsen, Mikkel Damsgaard, Rasmus Nissen Kristensen, Jesper Lindstrøm og Mohamed Daramy skiftet ind i slutfasen. Danmark fik aldrig lukket kampen, men vandt 1-0, da Nordirlands udligning i tillægstiden blev annulleret for offside.
Mandagens EM-kvalifikationskamp i Slovenien begynder klokken 20.45
/ritzau/

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Blæst bagover af dansk stjerne

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

En fynsk kongetransfer!

Her er trupperne til midtjysk derby

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Dansker i stort kinesisk eventyr

FC København – Silkeborg IF

FC Midtjylland – Viborg FF

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Bendtner scorer nyt job

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Engelsk legende til Wrexham?

Dansk tennis-ydmygelse

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Stor ændring på landsholdet

– Det bliver skamredet

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup
