Før skæbnekamp: Hjulmand fremhæver russisk duo

Rusland råder over gode spillere som Artem Dzyuba og Aleksandr Golovin, advarer landstræner Kasper Hjulmand.



Danmark er på randen af EM-exit inden mandagens møde med Rusland. Efter to nederlag kan kun en dansk sejr holde liv i håbet om avancement fra gruppespillet.

Landstræner Kasper Hjulmand advarer mod russerne og fremhæver angriberen Artem Dzyuba fra Zenit samt midtbanespilleren Aleksandr Golovin fra Monaco.

– Russerne kan også noget. De kan virkelig spille fodbold. De har nogle dygtige spillere. I Dzyuba har de et sted, de kan spille bolden hen. De har Golovin, og de har andre dygtige spillere.

– Jeg forventer en besværlig modstander. Det bliver ikke bare noget, hvor de står og venter. De kan noget med bolden og er dygtige, når de rammer deres niveau, siger Hjulmand.

Han er glad for fordelen af hjemmebane, selv om både Rusland og Danmark er EM-værter.

– Russerne er en mere uklar størrelse, for der er store udsving i deres præstationer.

– Jeg er bare taknemmelig for den lodtrækning, der var for et stykke tid siden, og at der stod København og ikke Sankt Petersborg på den seddel, da der blev trukket lod om, hvor kampen skulle spilles, siger Hjulmand.

Danmark har indtil videre tabt 0-1 til Finland og dernæst 1-2 til Belgien, og nu er kravet en sejr over Rusland, som har vundet 1-0 over Finland og tabt 0-3 til Belgien.

Dermed kan Rusland måske nøjes med uafgjort mod Danmark i forhold til at snuppe andenpladsen i gruppen og gå videre.

– Det bliver en anden kamp, for Rusland har resultatet, når vi starter. Uafgjort er det, der skal til for russerne, og de er skarpe på deres omstillinger.

– Så det bliver en besværlig kamp. Men jeg er træt af at snakke om, at vi har spillet gode kampe, men tabt. Nu skal vi ud og have en sejr, og det er vi opsatte på, siger Hjulmand.

Danmark kan med en sejr over Rusland fortsat gå videre fra gruppen, hvis Belgien samtidig slår Finland i den anden gruppekamp.

Han nævner Portugal, der ved EM i 2016 gik videre fra gruppespillet med tre point og senere vandt guld.

– Jeg er også inspireret af Portugal, europamestrene, som efter puljekampene mod Østrig, Ungarn og Island havde tre point og vandt EM.

– Tingene er åbne endnu, tingene kan ske endnu. Vi er opsatte på at få lagt en plan, og så håber jeg på, at folket vil give os den samme opbakning, for vi så alle, hvad det gav os mod Belgien.

– Hvis vi træder på gaspedalen på samme måde igen, skal russerne godt nok være gode, hvis de skal holde os væk, siger landstræneren.

Danmarks kamp mod Rusland spilles mandag klokken 21 i Parken.

/ritzau/



‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Det er fuldkommen meningsløst

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klubboss i angreb på FCK

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Voldsom Franculino-spådom

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Spanske medier i ekstase

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret