Før skæbnekamp: Hjulmand fremhæver russisk duo

Rusland råder over gode spillere som Artem Dzyuba og Aleksandr Golovin, advarer landstræner Kasper Hjulmand.



Danmark er på randen af EM-exit inden mandagens møde med Rusland. Efter to nederlag kan kun en dansk sejr holde liv i håbet om avancement fra gruppespillet.

Landstræner Kasper Hjulmand advarer mod russerne og fremhæver angriberen Artem Dzyuba fra Zenit samt midtbanespilleren Aleksandr Golovin fra Monaco.

– Russerne kan også noget. De kan virkelig spille fodbold. De har nogle dygtige spillere. I Dzyuba har de et sted, de kan spille bolden hen. De har Golovin, og de har andre dygtige spillere.

– Jeg forventer en besværlig modstander. Det bliver ikke bare noget, hvor de står og venter. De kan noget med bolden og er dygtige, når de rammer deres niveau, siger Hjulmand.

Han er glad for fordelen af hjemmebane, selv om både Rusland og Danmark er EM-værter.

– Russerne er en mere uklar størrelse, for der er store udsving i deres præstationer.

– Jeg er bare taknemmelig for den lodtrækning, der var for et stykke tid siden, og at der stod København og ikke Sankt Petersborg på den seddel, da der blev trukket lod om, hvor kampen skulle spilles, siger Hjulmand.

Danmark har indtil videre tabt 0-1 til Finland og dernæst 1-2 til Belgien, og nu er kravet en sejr over Rusland, som har vundet 1-0 over Finland og tabt 0-3 til Belgien.

Dermed kan Rusland måske nøjes med uafgjort mod Danmark i forhold til at snuppe andenpladsen i gruppen og gå videre.

– Det bliver en anden kamp, for Rusland har resultatet, når vi starter. Uafgjort er det, der skal til for russerne, og de er skarpe på deres omstillinger.

– Så det bliver en besværlig kamp. Men jeg er træt af at snakke om, at vi har spillet gode kampe, men tabt. Nu skal vi ud og have en sejr, og det er vi opsatte på, siger Hjulmand.

Danmark kan med en sejr over Rusland fortsat gå videre fra gruppen, hvis Belgien samtidig slår Finland i den anden gruppekamp.

Han nævner Portugal, der ved EM i 2016 gik videre fra gruppespillet med tre point og senere vandt guld.

– Jeg er også inspireret af Portugal, europamestrene, som efter puljekampene mod Østrig, Ungarn og Island havde tre point og vandt EM.

– Tingene er åbne endnu, tingene kan ske endnu. Vi er opsatte på at få lagt en plan, og så håber jeg på, at folket vil give os den samme opbakning, for vi så alle, hvad det gav os mod Belgien.

– Hvis vi træder på gaspedalen på samme måde igen, skal russerne godt nok være gode, hvis de skal holde os væk, siger landstræneren.

Danmarks kamp mod Rusland spilles mandag klokken 21 i Parken.

/ritzau/



Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

– En humørdræber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

– Det er en fin lodtrækning

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Alle storroser Dario Osorio

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh