Danmark er på randen af EM-exit inden mandagens møde med Rusland. Efter to nederlag kan kun en dansk sejr holde liv i håbet om avancement fra gruppespillet.
Landstræner Kasper Hjulmand advarer mod russerne og fremhæver angriberen Artem Dzyuba fra Zenit samt midtbanespilleren Aleksandr Golovin fra Monaco.
– Russerne kan også noget. De kan virkelig spille fodbold. De har nogle dygtige spillere. I Dzyuba har de et sted, de kan spille bolden hen. De har Golovin, og de har andre dygtige spillere.
– Jeg forventer en besværlig modstander. Det bliver ikke bare noget, hvor de står og venter. De kan noget med bolden og er dygtige, når de rammer deres niveau, siger Hjulmand.
Han er glad for fordelen af hjemmebane, selv om både Rusland og Danmark er EM-værter.
– Russerne er en mere uklar størrelse, for der er store udsving i deres præstationer.
– Jeg er bare taknemmelig for den lodtrækning, der var for et stykke tid siden, og at der stod København og ikke Sankt Petersborg på den seddel, da der blev trukket lod om, hvor kampen skulle spilles, siger Hjulmand.
Danmark har indtil videre tabt 0-1 til Finland og dernæst 1-2 til Belgien, og nu er kravet en sejr over Rusland, som har vundet 1-0 over Finland og tabt 0-3 til Belgien.
Dermed kan Rusland måske nøjes med uafgjort mod Danmark i forhold til at snuppe andenpladsen i gruppen og gå videre.
– Det bliver en anden kamp, for Rusland har resultatet, når vi starter. Uafgjort er det, der skal til for russerne, og de er skarpe på deres omstillinger.
– Så det bliver en besværlig kamp. Men jeg er træt af at snakke om, at vi har spillet gode kampe, men tabt. Nu skal vi ud og have en sejr, og det er vi opsatte på, siger Hjulmand.
Danmark kan med en sejr over Rusland fortsat gå videre fra gruppen, hvis Belgien samtidig slår Finland i den anden gruppekamp.
Han nævner Portugal, der ved EM i 2016 gik videre fra gruppespillet med tre point og senere vandt guld.
– Jeg er også inspireret af Portugal, europamestrene, som efter puljekampene mod Østrig, Ungarn og Island havde tre point og vandt EM.
– Tingene er åbne endnu, tingene kan ske endnu. Vi er opsatte på at få lagt en plan, og så håber jeg på, at folket vil give os den samme opbakning, for vi så alle, hvad det gav os mod Belgien.
– Hvis vi træder på gaspedalen på samme måde igen, skal russerne godt nok være gode, hvis de skal holde os væk, siger landstræneren.
Danmarks kamp mod Rusland spilles mandag klokken 21 i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Så er det officielt
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
AVIS
