Sejren udeblev for Danmark og Kasper Hjulmand i tirsdagens 0-0-kamp i Nations League mod England i Parken.
Dermed endte Hjulmands første to kampe som nyansat landstræner med et enkelt point. I lørdags tabte Danmark med 0-2 hjemme til Belgien.
Og for Hjulmand handler det om resultater, om at skaffe sejre.
– Jeg havde virkelig drømt om en sejr. Det fedeste i verden er at vinde kampe. Det ville jeg gerne have været med til.
– Jeg har gået i lang tid og tænkt på, hvor meget vi egentlig kan rykke og få ud af de træninger, vi har haft sammen, siger Hjulmand.
Spillemæssigt er der kommet noget ud af det, fastslår landstræneren på pressemødet efter kampen.
– Hvis man ser på, hvad vi har fået ud af ugen, så tog vi nogle små skridt efter at have lavet justeringer efter den første kamp.
– Jeg har en masse idéer, og jeg ved godt, at vi bliver nødt til at tage dem i små skridt. Vi kan ikke lægge det hele på fra start, siger Hjulmand.
Landstræneren er især tilfreds med de skridt, holdet har taget i forhold til at implementere et presspil, der virker.
Danmark kom også frem til de fleste chancer, men Kasper Dolberg og Christian Eriksen brændte de største af slagsen for Danmark, inden Harry Kane fik reddet et forsøg på målstregen i overtiden.
– Det var en meget svær kamp mod en af de stærkeste modstandere i verden. Vi gjorde det rigtig godt.
– Det var en kamp, der ikke havde mange chancer, men vi havde de tre største indtil kampens sidste minut, siger Hjulmand.
Han godkendte den defensive indsats og roste forsvaret.
– Jeg synes, at begge hold var meget opmærksomme på ikke at blive fanget i kontraangreb.
– Vi gjorde vores bedste for at stå kompakt, men også presse højt med stor intensitet. Begge hold havde svært ved at skabe chancer, siger han.
Generelt var Hjulmand meget positiv efter kampen.
– Det var vigtigt at få et point og få vist, at det er svært at skabe chancer mod Danmark. Det er et vigtigt element i vores spil, og vi skal udvikle os derfra.
– Næste gang vil vi have bedre mulighed for at udvikle os mere fremad banen, når spillerne er i bedre form fordi sæsonen er i gang, siger Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
AVIS
