Hjulmand indkalder til møde: Vil tale om kollaps

Kasper Hjulmand vil bruge 2-3-blamagen i Kasakhstan til at få skærpet alle spillernes sanser.



Fodboldlandsholdet åbner mandag landsholdssamlingen med et møde mellem landstræner Kasper Hjulmand og spillerne, så kollapset i Kasakhstan 26. marts kan blive talt igennem og parkeret en gang for alle.

Hjulmand og spillerne har ikke været samlet, siden Danmark smed en 2-0-føring og tabte 2-3 i Astana til verdensranglistens dengang nummer 115.

– Jeg har taget rundt og snakket med en del af spillerne siden, for jeg kunne jo ikke lave en debriefing med alle spillerne efter kampen i Kasakhstan.

– Lige om lidt har vi vores første møde, og der bliver vi nødt til at kigge tilbage på, hvad der egentlig skete.

– Det mentale har et ekstra fokus den her gang, siger Kasper Hjulmand mandag eftermiddag.

Danmark var på vej til en sikker udesejr i EM-kvalifikationskampen, og spillerne blev måske lidt for magelige og afveg fra kampplanen, har Hjulmand analyseret sig frem til. Han skal sørge for, at noget lignende ikke sker igen.

– Alle tilbageløb og defensive pligter skal gøres 100 procent, og der var udfald i Kasakhstan. Det er ekstremt vigtigt, at vi bruger sådan en oplevelse til at huske, hvem vi er. Vi er ikke bare et hold, hvor man bare skal spille bolden til hinanden, for der skal også være bund i hele holdet, når vi forsvarer.

– Det skal være en huskekage, og der skal gerne komme en reaktion. Vi kan godt tabe kampe, men vi må aldrig tabe kampe på vores mentalitet eller på at fravige vores grundprincipper, men der var situationer, hvor det ikke var på plads, og det må ikke ske igen, siger Kasper Hjulmand.

Han bruger Argentinas verdensmestre som et eksempel på et hold, der fik et boost efter en slem skuffelse. Sydamerikanerne åbnede slutrunden i Qatar med et chokerende nederlag, men kunne alligevel holde guldfest en måned senere.

– Argentina tabte den første kamp til Saudi-Arabien ved VM. Det skærpede alle argentinernes sanser, og det skal også være det, der sker for os.

– Alle skuffelser kan vendes til noget positivt, hvis man behandler dem rigtigt og med respekt, siger Kasper Hjulmand.

Fredag skal Hjulmand og landsholdsspillerne revanchere sig på banen, når Nordirland kommer på besøg til en EM-kvalifikationskamp i Parken. Tre dage senere spiller Danmark ude mod Slovenien.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Ecuador – Tyskland

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

I dialog om dansk bomber

Tunesien – Holland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Curaçao – Elfenbenskysten

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – USA

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’