Fodboldlandsholdet åbner mandag landsholdssamlingen med et møde mellem landstræner Kasper Hjulmand og spillerne, så kollapset i Kasakhstan 26. marts kan blive talt igennem og parkeret en gang for alle.
Hjulmand og spillerne har ikke været samlet, siden Danmark smed en 2-0-føring og tabte 2-3 i Astana til verdensranglistens dengang nummer 115.
– Jeg har taget rundt og snakket med en del af spillerne siden, for jeg kunne jo ikke lave en debriefing med alle spillerne efter kampen i Kasakhstan.
– Lige om lidt har vi vores første møde, og der bliver vi nødt til at kigge tilbage på, hvad der egentlig skete.
– Det mentale har et ekstra fokus den her gang, siger Kasper Hjulmand mandag eftermiddag.
Danmark var på vej til en sikker udesejr i EM-kvalifikationskampen, og spillerne blev måske lidt for magelige og afveg fra kampplanen, har Hjulmand analyseret sig frem til. Han skal sørge for, at noget lignende ikke sker igen.
– Alle tilbageløb og defensive pligter skal gøres 100 procent, og der var udfald i Kasakhstan. Det er ekstremt vigtigt, at vi bruger sådan en oplevelse til at huske, hvem vi er. Vi er ikke bare et hold, hvor man bare skal spille bolden til hinanden, for der skal også være bund i hele holdet, når vi forsvarer.
– Det skal være en huskekage, og der skal gerne komme en reaktion. Vi kan godt tabe kampe, men vi må aldrig tabe kampe på vores mentalitet eller på at fravige vores grundprincipper, men der var situationer, hvor det ikke var på plads, og det må ikke ske igen, siger Kasper Hjulmand.
Han bruger Argentinas verdensmestre som et eksempel på et hold, der fik et boost efter en slem skuffelse. Sydamerikanerne åbnede slutrunden i Qatar med et chokerende nederlag, men kunne alligevel holde guldfest en måned senere.
– Argentina tabte den første kamp til Saudi-Arabien ved VM. Det skærpede alle argentinernes sanser, og det skal også være det, der sker for os.
– Alle skuffelser kan vendes til noget positivt, hvis man behandler dem rigtigt og med respekt, siger Kasper Hjulmand.
Fredag skal Hjulmand og landsholdsspillerne revanchere sig på banen, når Nordirland kommer på besøg til en EM-kvalifikationskamp i Parken. Tre dage senere spiller Danmark ude mod Slovenien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT