Hjulmand advarer Braithwaite og co.

En stribe VM-aktuelle spillere skifter muligvis klub denne sommer. Landstræner Kasper Hjulmand er med på råd.



Flere af herrelandsholdets profiler står over for klubskifter denne sommer, og det er meget vigtig for dem at finde fast spilletid forud for VM i Qatar til vinter.

Det understreger landstræner Kasper Hjulmand.

Han har ellers udtaget en trup til holdets fire kampe i Nations League i juni, hvor flere spillere slider med spilletiden i deres klubber.

Det gælder blandt andre for Martin Braithwaite, der varmer bænk i FC Barcelona. Angriberen er udtaget med forventning om, at situationen ændrer sig, fastslår Hjulmand.

– Havde der ikke været et VM forude, var Martin ikke kommet med. Han er faktisk i en rigtig god forfatning, men han skal spille i efteråret. Han kommer ikke med til VM, hvis han ikke spiller i efteråret, siger Hjulmand.

Også folk som Jens Stryger, Jannik Vestergaard, Daniel Wass, Joakim Mæhle med flere har fået begrænset spilletid i den seneste halvsæson og skal derfor muligvis finde nye klubber.

Andre som Andreas Christensen og Christian Eriksen har kontraktudløb og skal også have deres fremtid på plads.

Flere af de transferaktuelle tager Hjulmand med på råd.

– Det er forskelligt. Nogle bruger mig, andre bruger mig ikke så meget.

– Men flere skal tage nogle valg for at finde den rette hylde. Og det er vigtige valg, som mange af dem skal tage.

– Når VM-truppen skal udtages, er det en skærpet prioritet, at man er i en god forfatning, siger landstræneren.

Braithwaite er en af de spillere, der snakker med Hjulmand om sin klubmæssige fremtid, men landstræneren blander sig ikke for meget.

– Det er meget sjældent, at jeg siger til en spiller, at han skal gøre sådan eller sådan. Jeg giver bare mit input til, hvad jeg ser i forhold til spillet.

– Det er spillernes egne beslutninger, og sådan er det også med Martin. Hans styrke er, at han går sine egne veje og er stærk i sin tro.

– Og så lægger han handling bag sine ord. Mange drømmer stort, men arbejder ikke for det, men det gør han, siger Hjulmand om Braithwaite.

Christian Eriksen har haft en imponerende periode i Brentford i foråret, og det kunne være oplagt for kreatøren at finde tilbage på en højere hylde end Brentford, der gerne vil forlænge samarbejdet.

– Jeg ønsker bare for Christian, at han er glad og kan udtrykke sig.

– Uanset om det er Christian eller andre, ønsker jeg, at de spiller på højst mulige niveau – men at de spiller og ikke sidder på bænken.

Hjulmand har været meget tilfreds med Eriksens præstationer.

– Jeg er meget imponeret. Han er afslappet at se på. Presset eksisterer ikke for ham mere. Han arbejder hårdt og er fri i sit spil og udtryk. Det er en fornøjelse at se.

Kasper Hjulmand har foreløbigt udtaget 29 spillere til sin trup til kampene mod Frankrig, Kroatien og to gange Østrig i juni, men skærer formentligt truppen ned inden samlingen officielt starter på mandag.

/ritzau/



Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet