Hjulmand advarer Braithwaite og co.

En stribe VM-aktuelle spillere skifter muligvis klub denne sommer. Landstræner Kasper Hjulmand er med på råd.



Flere af herrelandsholdets profiler står over for klubskifter denne sommer, og det er meget vigtig for dem at finde fast spilletid forud for VM i Qatar til vinter.

Det understreger landstræner Kasper Hjulmand.

Han har ellers udtaget en trup til holdets fire kampe i Nations League i juni, hvor flere spillere slider med spilletiden i deres klubber.

Det gælder blandt andre for Martin Braithwaite, der varmer bænk i FC Barcelona. Angriberen er udtaget med forventning om, at situationen ændrer sig, fastslår Hjulmand.

– Havde der ikke været et VM forude, var Martin ikke kommet med. Han er faktisk i en rigtig god forfatning, men han skal spille i efteråret. Han kommer ikke med til VM, hvis han ikke spiller i efteråret, siger Hjulmand.

Også folk som Jens Stryger, Jannik Vestergaard, Daniel Wass, Joakim Mæhle med flere har fået begrænset spilletid i den seneste halvsæson og skal derfor muligvis finde nye klubber.

Andre som Andreas Christensen og Christian Eriksen har kontraktudløb og skal også have deres fremtid på plads.

Flere af de transferaktuelle tager Hjulmand med på råd.

– Det er forskelligt. Nogle bruger mig, andre bruger mig ikke så meget.

– Men flere skal tage nogle valg for at finde den rette hylde. Og det er vigtige valg, som mange af dem skal tage.

– Når VM-truppen skal udtages, er det en skærpet prioritet, at man er i en god forfatning, siger landstræneren.

Braithwaite er en af de spillere, der snakker med Hjulmand om sin klubmæssige fremtid, men landstræneren blander sig ikke for meget.

– Det er meget sjældent, at jeg siger til en spiller, at han skal gøre sådan eller sådan. Jeg giver bare mit input til, hvad jeg ser i forhold til spillet.

– Det er spillernes egne beslutninger, og sådan er det også med Martin. Hans styrke er, at han går sine egne veje og er stærk i sin tro.

– Og så lægger han handling bag sine ord. Mange drømmer stort, men arbejder ikke for det, men det gør han, siger Hjulmand om Braithwaite.

Christian Eriksen har haft en imponerende periode i Brentford i foråret, og det kunne være oplagt for kreatøren at finde tilbage på en højere hylde end Brentford, der gerne vil forlænge samarbejdet.

– Jeg ønsker bare for Christian, at han er glad og kan udtrykke sig.

– Uanset om det er Christian eller andre, ønsker jeg, at de spiller på højst mulige niveau – men at de spiller og ikke sidder på bænken.

Hjulmand har været meget tilfreds med Eriksens præstationer.

– Jeg er meget imponeret. Han er afslappet at se på. Presset eksisterer ikke for ham mere. Han arbejder hårdt og er fri i sit spil og udtryk. Det er en fornøjelse at se.

Kasper Hjulmand har foreløbigt udtaget 29 spillere til sin trup til kampene mod Frankrig, Kroatien og to gange Østrig i juni, men skærer formentligt truppen ned inden samlingen officielt starter på mandag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Steve Cooper storroser stjerne

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’