Danmarks altmuligmand: Han er utrolig fleksibel

Efter ni svingende år på landsholdet har Daniel Wass fået succes som fleksibel stamspiller, der kan spille mange pladser.



Få spillere kan rykkes rundt på det danske fodboldlandshold som Daniel Wass.

I de seneste EM-testkampe mod Tyskland og Bosnien-Hercegovina har Daniel Wass spillet både på den centrale midtbane og som kantspiller eller back i højre side.

Under Morten Olsen fik Daniel Wass sin debut på landsholdet i 2011 allerede som 21-årig.

Siden er det dog blot blevet til 30 kampe i rødt og hvidt, og han har haft svært ved at bide sig fast.

Hele ti af landskampene er således opnået under Kasper Hjulmand, som tiltrådte som landstræner sidste sommer efter Åge Hareide.

Forud for EM er 32-årige Wass tiltænkt en nøglerolle som den schweizerkniv, der kan udfylde flere forskellige opgaver.

Landstræner Kasper Hjulmand forklarer, hvorfor han i modsætning til sine forgængere satser så massivt på Wass.

– Jeg synes bare, at Daniel er en rigtig god fodboldspiller. Han har spillet så mange kampe i Spanien på et meget højt niveau. Han er en stor spiller i Spanien.

– Han er utrolig fleksibel. Jeg kan godt lide spillere, man kan modellere lidt med. Han kan spille højre back, central midtbanespiller og kantspiller, så han dækker mange pladser, siger Hjulmand.

Efter en lang årrække med sporadiske optrædener for Danmark med svingende succes er Wass en af de første spillere på holdkortet.

– Han har gjort det fremragende som højre back for os, men også ved at løbe ind i banen og spille derinde og ved at komme helt op i sidste linje.

– Han har spillet en rigtig god sæson i Valencia, og han har i det hele taget gjort det godt i Spanien over mange sæsoner.

– Siden september, da vi mødtes, og frem til nu har han leveret rigtigt gode præstationer på landsholdet, mener Hjulmand.

Wass har spillet over 200 kampe i La Liga for Celta Vigo og senest Valencia, og han kan godt mærke en forvandling på landsholdet.

– Jeg har fået meget mere erfaring og meget mere kvalitet i mit spil. Og så har jeg måske fået ekstra tillid fra træneren.

– Det handler også om, at jeg har udviklet mig som spiller og som person. Det er det, der kommer til udtryk nu, forklarer Wass.

Succesen skyldes også de trænere, Wass har haft. Især defensivt hjalp det at have Marcelino i Valencia.

– Specielt Marcelino i Valencia, som jeg havde i mit første år i klubben. Jeg var tiltænkt en rolle som midtbanespiller, men kom ned som højre back.

– Han var i gåseøjne en meget defensiv træner, så jeg lærte utroligt meget af ham rent defensivt. Jeg har udviklet mig meget defensivt, og det har jeg også bevist i de seneste mange kampe, siger Wass.

Danmark indleder EM lørdag aften mod Finland, og Wass forbereder sig på en rolle som back.

/ritzau/



Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Rangerer Eriksen over superstjerner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

City-ejer sælger klub

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo