Hjulmand: Værd at knibe sig i armen

Landstræner Kasper Hjulmand mener, at alle skal knibe sig i armen, efter at Danmark er sikret VM-deltagelse.



Store ord, et bredt smil og ren og skær stolthed.

Landstræner Kasper Hjulmand var fyldt med glæde og lettelse, efter at det danske fodboldlandshold havde vundet 1-0 over Østrig og sikret sig deltagelse ved VM i Qatar næste år.

– På vegne af dansk fodbold er det værd at knibe sig i armen. For alle der er involveret i dansk fodbold hele vejen rundt, fra nord til syd, fra øst til vest.

– Der er så mange, der har andel i det her. Det skal vi virkelig glæde os over. Vi skal nyde det her øjeblik, siger Hjulmand på det efterfølgende pressemøde.

Det er blevet til otte sejre i otte kampe i VM-kvalifikationen for Danmark.

– Det er megasvært at komme til VM. Stor cadeau til foreningerne, stor cadeau til talentudviklingen, de professionelle klubber og til de her spillere, som har præsteret på så højt niveau.

– Den holdfølelse, der er. Jeg kan kun tage hatten af for de her drenge. De spiller med stor glød og stor passion, siger Hjulmand.

Med en målscore på hele 27-0 i VM-kvalifikationen har der i langt de fleste kampe været klasseforskel. Og ved sommerens EM nåede Danmark helt frem til en semifinale.

– Det er svært at beskrive, hvad vi har gjort. Det er svært at beskrive de her otte kampe i VM-kvalifikationen samlet oveni sommerens EM.

– Det er svært at beskrive, hvor suverænt det egentlig har været, og hvor høj kvalitet, der har været.

– Vi har scoret sindssygt mange mål, og vi har stort set ikke haft et skud på mål imod os. Jeg tror, der har været fire skud på mål i de otte kampe. Og vi har holdt nullet, siger Hjulmand.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Han vender hjem til FC København

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’