Hjulmand: Det er op til medierne at skrive om

En sejr over Østrig på mandag vil være en nøgle til en gruppesejr i Nations League, siger Kasper Hjulmand.



Selv om det danske fodboldlandshold tabte fredagens Nations League-kamp med 0-1 til Kroatien, står det danske hold stadig med gode kort i forhold til at jagte sejren i gruppespillet.

Efter seks point i de første tre kampe kan man ifølge landstræner Kasper Hjulmand tale om, at Danmark står i en forrygende position, blandt andet fordi gruppens andre hold har været dygtige til at spille uafgjort mod hinanden.

– Det er faktisk en forrygende situation. Hvis man kigger forbi vores skuffelse lige nu, så ved vi, at hvis vi vinder den sidste kamp før ferien, så kan vi stå i en fantastisk situation før de sidste to gruppekampe i september. Det vil vi gerne, siger Hjulmand med henvisning til mandagens hjemmekamp mod Østrig.

Samtidig advarer han dog mod at tro, at tre point er en selvfølge mod østrigerne.

– Hvis man tror, at vi bare lige vinder den sidste kamp uden videre, så kan man godt tro om igen. Det bliver en hård kamp. Østrig er virkelig gode. Vi drømmer om at sidde her på mandag og have ni point efter tre kampe, for så har den her periode været helt, helt fantastisk, siger Hjulmand.

Efter tre ud af seks gruppekampe har Danmark seks point, Østrig og Kroatien har fire point, mens Frankrig har to point. Foruden mandagens spillerunde venter der to spillerunder i september.

Kroatiens landstræner, Zlatko Dalic, betragter Danmark som favorit til gruppesejren, men det er Hjulmand fløjtende ligeglad med.

– Jeg går ikke op i favoritværdigheder. Det er op til medierne at skrive om, siger han.

Gruppevinderen belønnes med en plads i et Final 4-stævne, hvor der kæmpes om turneringstitlen. En gruppesejr giver også en plads i playoffkampe om en EM-billet, hvis det pågældende mandskab kikser i den normale EM-kvalifikation.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Økonomiske problemer – bud på dansk profil