VM i Qatar blev en kort fornøjelse for det danske landshold, som onsdag tabte 0-1 til Australien og endte på sidstepladsen i gruppe D, som også tæller Frankrig og Tunesien.
At Danmark ikke formåede at gøre det bedre, er en kæmpe skuffelse for landstræner Kasper Hjulmand.
– Der er ingen tvivl om, at vi slet ikke ramte det niveau, det udtryk og den kvalitet på banen, vi ved, vi kan.
– Det er mit ansvar, at vi rammer vores bedste niveau til en slutrunde, og det har vi ikke gjort. Så det er en stor skuffelse, siger Hjulmand på pressemødet efter kampen.
Landstræneren havde efter kampen svært ved at sætte ord på, hvad der er gået galt for holdet og spillerne under slutrunden.
Han har brug for at få det på afstand for at kunne se, hvad der skulle have været gjort anderledes, og hvordan kan vil huske dette VM.
– Mine frustrationer og følelser er for store til at tænke klart på, hvad vi kunne have gjort, men vi leverede ikke, som vi skulle.
– Med al respekt om den pulje, vi kom i, og den kvalitet, vi har spillet med i så lang tid, så skulle vi videre, eller vi skulle i hvert fald have spillet bedre, end vi gjorde. Det var for dårligt, siger Hjulmand.
Danmark spillede uafgjort i første kamp mod Tunesien, men tabte efterfølgende til både Frankrig og Australien og slutter VM med ét point og blot et enkelt scoret mål.
Hjulmand erkender, at det især mod Tunesien og Australien var under niveau.
– Vi spillede ikke op til vores bedste. Kvaliteten i spillet var okay mod Frankrig, uden at det var godt, men i de to andre kampe har det ikke været godt nok.
– Fodboldmæssigt var det bare noget lort. Og det er ikke spillerne, jeg snakker om her. Det var spillet, der var noget lort, og det er mit ansvar.
Australiens landstræner, Graham Arnold, er modsat Hjulmand meget stolt af, at hans mandskab formåede at spille sig videre til VM på bekostning af Danmark.
– Jeg er så stolt af spillerne. Deres arbejdsraseri, fight og måden, de spillede på.
– Danmark er et virkelig godt hold med kvalitetsspillere, som spiller i de bedste ligaer i verden. Der er en grund til, at de er i top-10 i verden, men vi forsvarede os fantastisk, siger Arnold.
Australien spiller ottendedelsfinale lørdag den 3. december.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
