VM i Qatar blev en kort fornøjelse for det danske landshold, som onsdag tabte 0-1 til Australien og endte på sidstepladsen i gruppe D, som også tæller Frankrig og Tunesien.
At Danmark ikke formåede at gøre det bedre, er en kæmpe skuffelse for landstræner Kasper Hjulmand.
– Der er ingen tvivl om, at vi slet ikke ramte det niveau, det udtryk og den kvalitet på banen, vi ved, vi kan.
– Det er mit ansvar, at vi rammer vores bedste niveau til en slutrunde, og det har vi ikke gjort. Så det er en stor skuffelse, siger Hjulmand på pressemødet efter kampen.
Landstræneren havde efter kampen svært ved at sætte ord på, hvad der er gået galt for holdet og spillerne under slutrunden.
Han har brug for at få det på afstand for at kunne se, hvad der skulle have været gjort anderledes, og hvordan kan vil huske dette VM.
– Mine frustrationer og følelser er for store til at tænke klart på, hvad vi kunne have gjort, men vi leverede ikke, som vi skulle.
– Med al respekt om den pulje, vi kom i, og den kvalitet, vi har spillet med i så lang tid, så skulle vi videre, eller vi skulle i hvert fald have spillet bedre, end vi gjorde. Det var for dårligt, siger Hjulmand.
Danmark spillede uafgjort i første kamp mod Tunesien, men tabte efterfølgende til både Frankrig og Australien og slutter VM med ét point og blot et enkelt scoret mål.
Hjulmand erkender, at det især mod Tunesien og Australien var under niveau.
– Vi spillede ikke op til vores bedste. Kvaliteten i spillet var okay mod Frankrig, uden at det var godt, men i de to andre kampe har det ikke været godt nok.
– Fodboldmæssigt var det bare noget lort. Og det er ikke spillerne, jeg snakker om her. Det var spillet, der var noget lort, og det er mit ansvar.
Australiens landstræner, Graham Arnold, er modsat Hjulmand meget stolt af, at hans mandskab formåede at spille sig videre til VM på bekostning af Danmark.
– Jeg er så stolt af spillerne. Deres arbejdsraseri, fight og måden, de spillede på.
– Danmark er et virkelig godt hold med kvalitetsspillere, som spiller i de bedste ligaer i verden. Der er en grund til, at de er i top-10 i verden, men vi forsvarede os fantastisk, siger Arnold.
Australien spiller ottendedelsfinale lørdag den 3. december.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
