Rasmus Højlund ligner landsholdets klare førsteangriber til EM, men skarpretteren fra Manchester United har ikke scoret for landsholdet i de fire testkampe i 2024.
Det lyder umiddelbart ikke som nogen optimal optakt til søndagens EM-premiere mod Slovenien, men landstræner Kasper Hjulmand tager Højlunds lille målkrise helt afslappet, for angriberen ser skarp ud til træning.
Det siger Hjulmand på et pressemøde lørdag i Stuttgart.
– Rasmus efterlader altid et aftryk på en kamp. Man ved, han har været der, hver eneste gang han spiller. Han virker farlig og skarp nu, og han er topmotiveret.
– Det allervigtigste er at have en spiller, som altid efterlader en indsats, og så kommer målene en gang imellem, og man tror, det er løgn, og alt dumper ind, mens man andre gange skal slide for det. Men han er, hvor han skal være, fastslår Kasper Hjulmand.
Pressen har ikke haft adgang til Højlund siden EM-generalprøven mod Norge for en uge siden. Dengang sagde angriberen følgende om ikke at have scoret i de fire testkampe før EM:
– Det gør ikke noget for mig, at jeg ikke har scoret op til EM. Jeg er stadig fuld af selvtillid, og jeg er helt klar. Det er først til EM, det rigtig gælder, lød det fra Højlund.
Det er under to år siden, at den 21-årige angriber debuterede på landsholdet, men han satte ikke noget nævneværdigt aftryk i sine to første kampe og blev vraget til VM-slutrunden i Qatar.
I stedet stemplede han for alvor ind på landsholdet med et hattrick mod Finland i marts 2023, og han har udviklet sig til at være en fast del af holdet og er steget i hierarkiet siden.
Online og offline har han fået en rolle som spøgefugl. På Instagram kalder han Christian Eriksen for sin far – en joke holdkammeraterne i Manchester United har startet – og i Danmarks EM-lejr i Freudenstadt mødte han op til holdfotograferingen i en norsk landsholdstrøje.
Eriksen er imponeret af, hvordan hans klub- og landsholdskammerat hurtigt er blevet en central del af landsholdet.
– Rasmus kommer med en masse humør uden for banen, men på banen er han en anden person. Der er han på og er en ærgerrig fyr, der går ind i det hele og gør sit arbejde til punkt og prikke.
– Der er ikke en finger at sætte på ham, siger Eriksen lørdag på pressemødet i Stuttgart.
Før EM står Højlund noteret for syv mål i 14 landskampe.
/ritzau/
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
INTERVIEW
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Stor ros til FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
– Det er lidt kaotisk
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
