Hjulmand tager Højlunds lille målkrise med ro

Rasmus Højlund har ikke scoret for Danmark i 2024, men landstræneren er sikker på, at det vender under EM.



Rasmus Højlund ligner landsholdets klare førsteangriber til EM, men skarpretteren fra Manchester United har ikke scoret for landsholdet i de fire testkampe i 2024.

Det lyder umiddelbart ikke som nogen optimal optakt til søndagens EM-premiere mod Slovenien, men landstræner Kasper Hjulmand tager Højlunds lille målkrise helt afslappet, for angriberen ser skarp ud til træning.

Det siger Hjulmand på et pressemøde lørdag i Stuttgart.

– Rasmus efterlader altid et aftryk på en kamp. Man ved, han har været der, hver eneste gang han spiller. Han virker farlig og skarp nu, og han er topmotiveret.

– Det allervigtigste er at have en spiller, som altid efterlader en indsats, og så kommer målene en gang imellem, og man tror, det er løgn, og alt dumper ind, mens man andre gange skal slide for det. Men han er, hvor han skal være, fastslår Kasper Hjulmand.

Pressen har ikke haft adgang til Højlund siden EM-generalprøven mod Norge for en uge siden. Dengang sagde angriberen følgende om ikke at have scoret i de fire testkampe før EM:

– Det gør ikke noget for mig, at jeg ikke har scoret op til EM. Jeg er stadig fuld af selvtillid, og jeg er helt klar. Det er først til EM, det rigtig gælder, lød det fra Højlund.

Det er under to år siden, at den 21-årige angriber debuterede på landsholdet, men han satte ikke noget nævneværdigt aftryk i sine to første kampe og blev vraget til VM-slutrunden i Qatar.

I stedet stemplede han for alvor ind på landsholdet med et hattrick mod Finland i marts 2023, og han har udviklet sig til at være en fast del af holdet og er steget i hierarkiet siden.

Online og offline har han fået en rolle som spøgefugl. På Instagram kalder han Christian Eriksen for sin far – en joke holdkammeraterne i Manchester United har startet – og i Danmarks EM-lejr i Freudenstadt mødte han op til holdfotograferingen i en norsk landsholdstrøje.

Eriksen er imponeret af, hvordan hans klub- og landsholdskammerat hurtigt er blevet en central del af landsholdet.

– Rasmus kommer med en masse humør uden for banen, men på banen er han en anden person. Der er han på og er en ærgerrig fyr, der går ind i det hele og gør sit arbejde til punkt og prikke.

– Der er ikke en finger at sætte på ham, siger Eriksen lørdag på pressemødet i Stuttgart.

Før EM står Højlund noteret for syv mål i 14 landskampe.

/ritzau/



På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Han er fuldstændig vanvittig

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Han er IKKE i spil

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Her er AGF’s transferplaner

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz