Hjulmand tager Højlunds lille målkrise med ro

Rasmus Højlund har ikke scoret for Danmark i 2024, men landstræneren er sikker på, at det vender under EM.



Rasmus Højlund ligner landsholdets klare førsteangriber til EM, men skarpretteren fra Manchester United har ikke scoret for landsholdet i de fire testkampe i 2024.

Det lyder umiddelbart ikke som nogen optimal optakt til søndagens EM-premiere mod Slovenien, men landstræner Kasper Hjulmand tager Højlunds lille målkrise helt afslappet, for angriberen ser skarp ud til træning.

Det siger Hjulmand på et pressemøde lørdag i Stuttgart.

– Rasmus efterlader altid et aftryk på en kamp. Man ved, han har været der, hver eneste gang han spiller. Han virker farlig og skarp nu, og han er topmotiveret.

– Det allervigtigste er at have en spiller, som altid efterlader en indsats, og så kommer målene en gang imellem, og man tror, det er løgn, og alt dumper ind, mens man andre gange skal slide for det. Men han er, hvor han skal være, fastslår Kasper Hjulmand.

Pressen har ikke haft adgang til Højlund siden EM-generalprøven mod Norge for en uge siden. Dengang sagde angriberen følgende om ikke at have scoret i de fire testkampe før EM:

– Det gør ikke noget for mig, at jeg ikke har scoret op til EM. Jeg er stadig fuld af selvtillid, og jeg er helt klar. Det er først til EM, det rigtig gælder, lød det fra Højlund.

Det er under to år siden, at den 21-årige angriber debuterede på landsholdet, men han satte ikke noget nævneværdigt aftryk i sine to første kampe og blev vraget til VM-slutrunden i Qatar.

I stedet stemplede han for alvor ind på landsholdet med et hattrick mod Finland i marts 2023, og han har udviklet sig til at være en fast del af holdet og er steget i hierarkiet siden.

Online og offline har han fået en rolle som spøgefugl. På Instagram kalder han Christian Eriksen for sin far – en joke holdkammeraterne i Manchester United har startet – og i Danmarks EM-lejr i Freudenstadt mødte han op til holdfotograferingen i en norsk landsholdstrøje.

Eriksen er imponeret af, hvordan hans klub- og landsholdskammerat hurtigt er blevet en central del af landsholdet.

– Rasmus kommer med en masse humør uden for banen, men på banen er han en anden person. Der er han på og er en ærgerrig fyr, der går ind i det hele og gør sit arbejde til punkt og prikke.

– Der er ikke en finger at sætte på ham, siger Eriksen lørdag på pressemødet i Stuttgart.

Før EM står Højlund noteret for syv mål i 14 landskampe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden