Hjulmand tager Højlunds lille målkrise med ro

Rasmus Højlund har ikke scoret for Danmark i 2024, men landstræneren er sikker på, at det vender under EM.



Rasmus Højlund ligner landsholdets klare førsteangriber til EM, men skarpretteren fra Manchester United har ikke scoret for landsholdet i de fire testkampe i 2024.

Det lyder umiddelbart ikke som nogen optimal optakt til søndagens EM-premiere mod Slovenien, men landstræner Kasper Hjulmand tager Højlunds lille målkrise helt afslappet, for angriberen ser skarp ud til træning.

Det siger Hjulmand på et pressemøde lørdag i Stuttgart.

– Rasmus efterlader altid et aftryk på en kamp. Man ved, han har været der, hver eneste gang han spiller. Han virker farlig og skarp nu, og han er topmotiveret.

– Det allervigtigste er at have en spiller, som altid efterlader en indsats, og så kommer målene en gang imellem, og man tror, det er løgn, og alt dumper ind, mens man andre gange skal slide for det. Men han er, hvor han skal være, fastslår Kasper Hjulmand.

Pressen har ikke haft adgang til Højlund siden EM-generalprøven mod Norge for en uge siden. Dengang sagde angriberen følgende om ikke at have scoret i de fire testkampe før EM:

– Det gør ikke noget for mig, at jeg ikke har scoret op til EM. Jeg er stadig fuld af selvtillid, og jeg er helt klar. Det er først til EM, det rigtig gælder, lød det fra Højlund.

Det er under to år siden, at den 21-årige angriber debuterede på landsholdet, men han satte ikke noget nævneværdigt aftryk i sine to første kampe og blev vraget til VM-slutrunden i Qatar.

I stedet stemplede han for alvor ind på landsholdet med et hattrick mod Finland i marts 2023, og han har udviklet sig til at være en fast del af holdet og er steget i hierarkiet siden.

Online og offline har han fået en rolle som spøgefugl. På Instagram kalder han Christian Eriksen for sin far – en joke holdkammeraterne i Manchester United har startet – og i Danmarks EM-lejr i Freudenstadt mødte han op til holdfotograferingen i en norsk landsholdstrøje.

Eriksen er imponeret af, hvordan hans klub- og landsholdskammerat hurtigt er blevet en central del af landsholdet.

– Rasmus kommer med en masse humør uden for banen, men på banen er han en anden person. Der er han på og er en ærgerrig fyr, der går ind i det hele og gør sit arbejde til punkt og prikke.

– Der er ikke en finger at sætte på ham, siger Eriksen lørdag på pressemødet i Stuttgart.

Før EM står Højlund noteret for syv mål i 14 landskampe.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

LIVE: FCK smider sejren