Dansk fodbolds helte skal hyldes. Det er en af landstræner Kasper Hjulmands kæpheste.
Derfor var Hjulmand ekstra glad for, at Sepp Piontek, Danmarks succesrige landstræner i 1980’erne, blev hyldet i Parken tirsdag aften før VM-kvalifikationskampen mod Østrig.
Tyskerens hårde arbejde har været med til at danne grundlaget for et succesfuldt dansk landshold, hvilket endnu en gang kom til udtryk tirsdag aften, da Danmark indløste billet til næste års VM-slutrunde med en 1-0-sejr.
– Jeg synes virkelig, at det var godt, vi gjorde det. For nogle gange glemmer man lidt, det der startede det.
– Alt sammen står jo på skuldrene af, hvad der er gjort før. Sepp har en kæmpe betydning for landsholdsfodbold og for fodbold i det hele taget, siger Hjulmand.
Sepp Piontek blev ansat som landstræner i 1979 og stod i spidsen for det danske A-landshold 11 år frem. Han flyttede i den periode dansk fodbold markant.
– Han gjorde os fra amatører til professionelle, han fik samlet drengene rundt omkring i Europa. Han fik dem hjem og kvalificerede Danmark til slutrunder – til EM 1984, VM i 1986 og igen til EM i 1988, siger Hjulmand.
I 1984 var Danmark blot et misbrugt Preben Elkjær-straffespark fra at kunne nå finalen.
Ved VM i 1986 blev Danmark regnet blandt favoritterne til titlen efter 6-1-sejren over Uruguay.
Men det endte med en nedtur, da Jesper Olsens tilbagelægning startede nedturen i ottendedelsfinalen, som Spanien vandt 5-1 efter dansk føring.
I årene efter nåede Danmark ikke helt de samme højder, og i 1990 stoppede Piontek så for at blive landstræner for Tyrkiet.
– Han lagde kimen til det, som vi opfatter som dansk fodbold. Det er sådan lidt kulturhistorie, der blev skrevet i 80’erne. Det er en identitetsbeskrivelse af, hvad vi kan gøre.
– Vi fik troen på, at vi kan være med. Vi fik troen på, at vi kunne spille med de bedste. Vi kom med til slutrunder, men ikke nok med det, så spillede vi også fantastisk fodbold.
– Sepp startede noget, vi alle sammen hviler på, og det skal vi hylde. Jeg er simpelthen så glad og stolt over, at vi huskede at gøre det. Sepp har en kæmpe betydning for dansk fodbold, fastslår Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
