Hjulmand hylder legende: Har en kæmpe betydning

Sepp Piontek fik store klapsalver i Parken og blev hyldet, og det var fortjent, mener Kasper Hjulmand.



Dansk fodbolds helte skal hyldes. Det er en af landstræner Kasper Hjulmands kæpheste.

Derfor var Hjulmand ekstra glad for, at Sepp Piontek, Danmarks succesrige landstræner i 1980’erne, blev hyldet i Parken tirsdag aften før VM-kvalifikationskampen mod Østrig.

Tyskerens hårde arbejde har været med til at danne grundlaget for et succesfuldt dansk landshold, hvilket endnu en gang kom til udtryk tirsdag aften, da Danmark indløste billet til næste års VM-slutrunde med en 1-0-sejr.

– Jeg synes virkelig, at det var godt, vi gjorde det. For nogle gange glemmer man lidt, det der startede det.

– Alt sammen står jo på skuldrene af, hvad der er gjort før. Sepp har en kæmpe betydning for landsholdsfodbold og for fodbold i det hele taget, siger Hjulmand.

Sepp Piontek blev ansat som landstræner i 1979 og stod i spidsen for det danske A-landshold 11 år frem. Han flyttede i den periode dansk fodbold markant.

– Han gjorde os fra amatører til professionelle, han fik samlet drengene rundt omkring i Europa. Han fik dem hjem og kvalificerede Danmark til slutrunder – til EM 1984, VM i 1986 og igen til EM i 1988, siger Hjulmand.

I 1984 var Danmark blot et misbrugt Preben Elkjær-straffespark fra at kunne nå finalen.

Ved VM i 1986 blev Danmark regnet blandt favoritterne til titlen efter 6-1-sejren over Uruguay.

Men det endte med en nedtur, da Jesper Olsens tilbagelægning startede nedturen i ottendedelsfinalen, som Spanien vandt 5-1 efter dansk føring.

I årene efter nåede Danmark ikke helt de samme højder, og i 1990 stoppede Piontek så for at blive landstræner for Tyrkiet.

– Han lagde kimen til det, som vi opfatter som dansk fodbold. Det er sådan lidt kulturhistorie, der blev skrevet i 80’erne. Det er en identitetsbeskrivelse af, hvad vi kan gøre.

– Vi fik troen på, at vi kan være med. Vi fik troen på, at vi kunne spille med de bedste. Vi kom med til slutrunder, men ikke nok med det, så spillede vi også fantastisk fodbold.

– Sepp startede noget, vi alle sammen hviler på, og det skal vi hylde. Jeg er simpelthen så glad og stolt over, at vi huskede at gøre det. Sepp har en kæmpe betydning for dansk fodbold, fastslår Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske