Hjulmand vil udvikle pokalturneringen: Se tyskerne

Den danske landstræner Kasper Hjulmand ser gerne, at man gør endnu mere ud af pokalturneringen i Danmark.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har i løbet af sin trænerkarriere vundet pokalturneringen to gange i sin tid i FC Nordsjælland. Og han har da også et meget positivt forhold til turneringen, som torsdag blev vundet af FC Midtjylland, som slog OB i finalen.

I et interview med DR1 fik landstræneren sat lidt ord på, hvordan han har det med pokal-fodbold.

– Jeg synes jo, at pokalen er en stor og total fed turnering, fordi alt er muligt. Det er en relativt kort turnering, så det er ikke altid de bedste, der står her. Jeg er helt vild med pokalfodbold, og det var stor oplevelse dengang (i 2010 og 2011 red.) for klubben, fortæller Hjulmand.

Desuden mener landstræneren, at man godt kan løfte den danske pokalturnering endnu mere og peger mod Tyskland for at finde inspiration.

– Jeg synes, at man skal gøre endnu mere ved pokalturneringen faktisk, fordi det er virkelig en stor turnering. Jeg har selv været i tysk fodbold, hvor pokalen er noget af det største. Det at vinde pokalen er næsten på højde med at vinde mesterskabet, lyder det fra Kasper Hjulmand, som også når at hylde de fremmødte tilhængere til kampen.

– Fed kulisse i dag. Stor cadeau til midtjyderne og OB’s fans. Det er så fedt, at folk bakker op om det her, roser han, men peger på, at han savnede mere flydende spil i selve finalen, som også endte 0-0 efter ordinær- og forlænget spilletid, hvorefter FCM vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen.

Endvidere slår Hjulmand fast, at han ikke kan nyde en kamp mere, og peger på, at han som landstræner har pligten til at møde op til pokalfinalen.

Hjulmand kunne desuden også se på nogle danskere, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Jess Thorup på vej til denne klub

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



LIVE

TransferLIVE: Hijacker kæmpe Premier League-handel

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

FC København i intense transferforhandlinger

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Hylder FC København og Brøndby

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCM-flop i chokskifte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!