Hjulmand vil udvikle pokalturneringen: Se tyskerne

Den danske landstræner Kasper Hjulmand ser gerne, at man gør endnu mere ud af pokalturneringen i Danmark.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har i løbet af sin trænerkarriere vundet pokalturneringen to gange i sin tid i FC Nordsjælland. Og han har da også et meget positivt forhold til turneringen, som torsdag blev vundet af FC Midtjylland, som slog OB i finalen.

I et interview med DR1 fik landstræneren sat lidt ord på, hvordan han har det med pokal-fodbold.

– Jeg synes jo, at pokalen er en stor og total fed turnering, fordi alt er muligt. Det er en relativt kort turnering, så det er ikke altid de bedste, der står her. Jeg er helt vild med pokalfodbold, og det var stor oplevelse dengang (i 2010 og 2011 red.) for klubben, fortæller Hjulmand.

Desuden mener landstræneren, at man godt kan løfte den danske pokalturnering endnu mere og peger mod Tyskland for at finde inspiration.

– Jeg synes, at man skal gøre endnu mere ved pokalturneringen faktisk, fordi det er virkelig en stor turnering. Jeg har selv været i tysk fodbold, hvor pokalen er noget af det største. Det at vinde pokalen er næsten på højde med at vinde mesterskabet, lyder det fra Kasper Hjulmand, som også når at hylde de fremmødte tilhængere til kampen.

– Fed kulisse i dag. Stor cadeau til midtjyderne og OB’s fans. Det er så fedt, at folk bakker op om det her, roser han, men peger på, at han savnede mere flydende spil i selve finalen, som også endte 0-0 efter ordinær- og forlænget spilletid, hvorefter FCM vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen.

Endvidere slår Hjulmand fast, at han ikke kan nyde en kamp mere, og peger på, at han som landstræner har pligten til at møde op til pokalfinalen.

Hjulmand kunne desuden også se på nogle danskere, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Ecuador – Tyskland

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Curaçao – Elfenbenskysten

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.