Hjulmand vil udvikle pokalturneringen: Se tyskerne

Den danske landstræner Kasper Hjulmand ser gerne, at man gør endnu mere ud af pokalturneringen i Danmark.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har i løbet af sin trænerkarriere vundet pokalturneringen to gange i sin tid i FC Nordsjælland. Og han har da også et meget positivt forhold til turneringen, som torsdag blev vundet af FC Midtjylland, som slog OB i finalen.

I et interview med DR1 fik landstræneren sat lidt ord på, hvordan han har det med pokal-fodbold.

– Jeg synes jo, at pokalen er en stor og total fed turnering, fordi alt er muligt. Det er en relativt kort turnering, så det er ikke altid de bedste, der står her. Jeg er helt vild med pokalfodbold, og det var stor oplevelse dengang (i 2010 og 2011 red.) for klubben, fortæller Hjulmand.

Desuden mener landstræneren, at man godt kan løfte den danske pokalturnering endnu mere og peger mod Tyskland for at finde inspiration.

– Jeg synes, at man skal gøre endnu mere ved pokalturneringen faktisk, fordi det er virkelig en stor turnering. Jeg har selv været i tysk fodbold, hvor pokalen er noget af det største. Det at vinde pokalen er næsten på højde med at vinde mesterskabet, lyder det fra Kasper Hjulmand, som også når at hylde de fremmødte tilhængere til kampen.

– Fed kulisse i dag. Stor cadeau til midtjyderne og OB’s fans. Det er så fedt, at folk bakker op om det her, roser han, men peger på, at han savnede mere flydende spil i selve finalen, som også endte 0-0 efter ordinær- og forlænget spilletid, hvorefter FCM vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen.

Endvidere slår Hjulmand fast, at han ikke kan nyde en kamp mere, og peger på, at han som landstræner har pligten til at møde op til pokalfinalen.

Hjulmand kunne desuden også se på nogle danskere, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København