Hobro-anfører før skæbnekampe: Helt lige mod Lyngby

Jonas Brix-Damborg beskriver styrkeholdet mellem Hobro og Lyngby som helt lige før de kommende playoffkampe.



Når Hobro og Lyngby om en uges tid mødes i første kamp i playoff om at undgå nedrykning fra 3F Superligaen, bliver det helt lige.

Det spår Hobros anfører, Jonas Brix-Damborg, som forudser et par nervepirrende og jævnbyrdige kampe.

– De kampe, vi har spillet mod hinanden i sæsonen, har været meget tætte, og det er 50/50 før disse kampe, siger Brix-Damborg.

– Vi har haft bedre resultater i den seneste perioder, end de har, men det bliver meget åbent alligevel.

– Selvfølgelig kan vi bruge, at vi har været bedre kørende, efter at Superligaen blev genoptaget. Det skal vi tage med til de kommende kampe, men jeg er stadig sikker på, at det bliver tæt.

Læs også:Bedst og værst: Drømmekasser i flæng i Hobro

Lyngby er uden sejr i de seneste ni kampe i Superligaen, men Hobro-træner Peter Sørensen er ikke klar til at kalde Hobro favorit.

– Det er svært at sige, hvor holdene står. Formen op til kampene er ikke helt ligegyldig, men i opgør som disse suspenderes almindeligheder, og så vinder det hold, som er bedst de to dage.

– Vi har spillet jævnbyrdige kampe i denne sæson, og det bliver de to næste også, siger Peter Sørensen.

Hobro-truppen har tidligere spillet disse playoffkampe, mens Peter Sørensen også har prøvet det som træner.

Jonas Brix-Damborg er glad for at have Peter Sørensen på sidelinjen til de to afgørende kampe.

Læs også:Mistrati efter Randers-sejr: Svært at finde den følelse andre steder

– Peter er uden tvivl en god træner at have i disse situationer. Han har prøvet det før, og der kan både blive brug for hans erfaring og ro.

– Playoffkampe har deres eget liv, og det betyder noget at have prøvet det før. Vi ved, det afgøres over 180 minutter, og at man skal kæmpe til det sidste. Det har vi alle dage været klar til her i Hobro, siger Brix-Damborg.

Peter Sørensen ved ikke, hvor stor betydning hans erfaring får.

– Det er umuligt at sige, hvad erfaringen får af betydning. Vi ved, vi skal kæmpe for at blive i Superligaen, og vi går ind til opgaven med gå-på-mod og troen på, at det kan lade sig gøre, siger træneren.

Første kamp mellem Lyngby og Hobro spilles mandag den 13. juli.

/ritzau/

Læs også:Hobro-back: Lidt en tam omgang fra vores side
Læs også:Peter Sørensen: Vi lever af at have noget at kæmpe for
Læs også:Lillebror Bundgaard fik Randers-debut: Det var helt vildt






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

10. gang i træk

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer