Hobro-anfører før skæbnekampe: Helt lige mod Lyngby

Jonas Brix-Damborg beskriver styrkeholdet mellem Hobro og Lyngby som helt lige før de kommende playoffkampe.



Når Hobro og Lyngby om en uges tid mødes i første kamp i playoff om at undgå nedrykning fra 3F Superligaen, bliver det helt lige.

Det spår Hobros anfører, Jonas Brix-Damborg, som forudser et par nervepirrende og jævnbyrdige kampe.

– De kampe, vi har spillet mod hinanden i sæsonen, har været meget tætte, og det er 50/50 før disse kampe, siger Brix-Damborg.

– Vi har haft bedre resultater i den seneste perioder, end de har, men det bliver meget åbent alligevel.

– Selvfølgelig kan vi bruge, at vi har været bedre kørende, efter at Superligaen blev genoptaget. Det skal vi tage med til de kommende kampe, men jeg er stadig sikker på, at det bliver tæt.

Læs også:Bedst og værst: Drømmekasser i flæng i Hobro

Lyngby er uden sejr i de seneste ni kampe i Superligaen, men Hobro-træner Peter Sørensen er ikke klar til at kalde Hobro favorit.

– Det er svært at sige, hvor holdene står. Formen op til kampene er ikke helt ligegyldig, men i opgør som disse suspenderes almindeligheder, og så vinder det hold, som er bedst de to dage.

– Vi har spillet jævnbyrdige kampe i denne sæson, og det bliver de to næste også, siger Peter Sørensen.

Hobro-truppen har tidligere spillet disse playoffkampe, mens Peter Sørensen også har prøvet det som træner.

Jonas Brix-Damborg er glad for at have Peter Sørensen på sidelinjen til de to afgørende kampe.

Læs også:Mistrati efter Randers-sejr: Svært at finde den følelse andre steder

– Peter er uden tvivl en god træner at have i disse situationer. Han har prøvet det før, og der kan både blive brug for hans erfaring og ro.

– Playoffkampe har deres eget liv, og det betyder noget at have prøvet det før. Vi ved, det afgøres over 180 minutter, og at man skal kæmpe til det sidste. Det har vi alle dage været klar til her i Hobro, siger Brix-Damborg.

Peter Sørensen ved ikke, hvor stor betydning hans erfaring får.

– Det er umuligt at sige, hvad erfaringen får af betydning. Vi ved, vi skal kæmpe for at blive i Superligaen, og vi går ind til opgaven med gå-på-mod og troen på, at det kan lade sig gøre, siger træneren.

Første kamp mellem Lyngby og Hobro spilles mandag den 13. juli.

/ritzau/

Læs også:Hobro-back: Lidt en tam omgang fra vores side
Læs også:Peter Sørensen: Vi lever af at have noget at kæmpe for
Læs også:Lillebror Bundgaard fik Randers-debut: Det var helt vildt




Afsløring: FC København sælger Achouri




LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Snød FC København for keeper

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Fransk klub overvejer Victor Bak

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’