Hobro-anfører før skæbnekampe: Helt lige mod Lyngby

Jonas Brix-Damborg beskriver styrkeholdet mellem Hobro og Lyngby som helt lige før de kommende playoffkampe.



Når Hobro og Lyngby om en uges tid mødes i første kamp i playoff om at undgå nedrykning fra 3F Superligaen, bliver det helt lige.

Det spår Hobros anfører, Jonas Brix-Damborg, som forudser et par nervepirrende og jævnbyrdige kampe.

– De kampe, vi har spillet mod hinanden i sæsonen, har været meget tætte, og det er 50/50 før disse kampe, siger Brix-Damborg.

– Vi har haft bedre resultater i den seneste perioder, end de har, men det bliver meget åbent alligevel.

– Selvfølgelig kan vi bruge, at vi har været bedre kørende, efter at Superligaen blev genoptaget. Det skal vi tage med til de kommende kampe, men jeg er stadig sikker på, at det bliver tæt.

Læs også:Bedst og værst: Drømmekasser i flæng i Hobro

Lyngby er uden sejr i de seneste ni kampe i Superligaen, men Hobro-træner Peter Sørensen er ikke klar til at kalde Hobro favorit.

– Det er svært at sige, hvor holdene står. Formen op til kampene er ikke helt ligegyldig, men i opgør som disse suspenderes almindeligheder, og så vinder det hold, som er bedst de to dage.

– Vi har spillet jævnbyrdige kampe i denne sæson, og det bliver de to næste også, siger Peter Sørensen.

Hobro-truppen har tidligere spillet disse playoffkampe, mens Peter Sørensen også har prøvet det som træner.

Jonas Brix-Damborg er glad for at have Peter Sørensen på sidelinjen til de to afgørende kampe.

Læs også:Mistrati efter Randers-sejr: Svært at finde den følelse andre steder

– Peter er uden tvivl en god træner at have i disse situationer. Han har prøvet det før, og der kan både blive brug for hans erfaring og ro.

– Playoffkampe har deres eget liv, og det betyder noget at have prøvet det før. Vi ved, det afgøres over 180 minutter, og at man skal kæmpe til det sidste. Det har vi alle dage været klar til her i Hobro, siger Brix-Damborg.

Peter Sørensen ved ikke, hvor stor betydning hans erfaring får.

– Det er umuligt at sige, hvad erfaringen får af betydning. Vi ved, vi skal kæmpe for at blive i Superligaen, og vi går ind til opgaven med gå-på-mod og troen på, at det kan lade sig gøre, siger træneren.

Første kamp mellem Lyngby og Hobro spilles mandag den 13. juli.

/ritzau/

Læs også:Hobro-back: Lidt en tam omgang fra vores side
Læs også:Peter Sørensen: Vi lever af at have noget at kæmpe for
Læs også:Lillebror Bundgaard fik Randers-debut: Det var helt vildt





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Donald Trump bekræfter

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Tuchel forsvarer sin taktik

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer