Hobro-anfører før skæbnekampe: Helt lige mod Lyngby

Jonas Brix-Damborg beskriver styrkeholdet mellem Hobro og Lyngby som helt lige før de kommende playoffkampe.



Når Hobro og Lyngby om en uges tid mødes i første kamp i playoff om at undgå nedrykning fra 3F Superligaen, bliver det helt lige.

Det spår Hobros anfører, Jonas Brix-Damborg, som forudser et par nervepirrende og jævnbyrdige kampe.

– De kampe, vi har spillet mod hinanden i sæsonen, har været meget tætte, og det er 50/50 før disse kampe, siger Brix-Damborg.

– Vi har haft bedre resultater i den seneste perioder, end de har, men det bliver meget åbent alligevel.

– Selvfølgelig kan vi bruge, at vi har været bedre kørende, efter at Superligaen blev genoptaget. Det skal vi tage med til de kommende kampe, men jeg er stadig sikker på, at det bliver tæt.

Læs også:Bedst og værst: Drømmekasser i flæng i Hobro

Lyngby er uden sejr i de seneste ni kampe i Superligaen, men Hobro-træner Peter Sørensen er ikke klar til at kalde Hobro favorit.

– Det er svært at sige, hvor holdene står. Formen op til kampene er ikke helt ligegyldig, men i opgør som disse suspenderes almindeligheder, og så vinder det hold, som er bedst de to dage.

– Vi har spillet jævnbyrdige kampe i denne sæson, og det bliver de to næste også, siger Peter Sørensen.

Hobro-truppen har tidligere spillet disse playoffkampe, mens Peter Sørensen også har prøvet det som træner.

Jonas Brix-Damborg er glad for at have Peter Sørensen på sidelinjen til de to afgørende kampe.

Læs også:Mistrati efter Randers-sejr: Svært at finde den følelse andre steder

– Peter er uden tvivl en god træner at have i disse situationer. Han har prøvet det før, og der kan både blive brug for hans erfaring og ro.

– Playoffkampe har deres eget liv, og det betyder noget at have prøvet det før. Vi ved, det afgøres over 180 minutter, og at man skal kæmpe til det sidste. Det har vi alle dage været klar til her i Hobro, siger Brix-Damborg.

Peter Sørensen ved ikke, hvor stor betydning hans erfaring får.

– Det er umuligt at sige, hvad erfaringen får af betydning. Vi ved, vi skal kæmpe for at blive i Superligaen, og vi går ind til opgaven med gå-på-mod og troen på, at det kan lade sig gøre, siger træneren.

Første kamp mellem Lyngby og Hobro spilles mandag den 13. juli.

/ritzau/

Læs også:Hobro-back: Lidt en tam omgang fra vores side
Læs også:Peter Sørensen: Vi lever af at have noget at kæmpe for
Læs også:Lillebror Bundgaard fik Randers-debut: Det var helt vildt






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel forsvarer sin taktik

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: FC København tæt på Alex Král



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Derfor trækker FC København-transfer ud