Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning.
Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag.
Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne.
Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse.
– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende.
Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
EKSKLUSIVT
