Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning.
Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag.
Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne.
Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse.
– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende.
Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
OB – Randers FC
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
