Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De vil gerne have Jens Jønsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg