Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

– Den her sidder dybt i sjælen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Korthuset er væltet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Dansk cykelrytter stopper karrieren

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Stor bekymring inden VM

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark imponerer på talentliste

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

DBU går på jagt efter fans bag banner

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Silkeborg IF – AGF

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM