Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 





Ny cheftræner stort set på plads i United


Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Meldes på vej mod nyt skifte

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

FCK-boss kan snart præsentere noget

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Går langt ned i løn

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Mohamed Daramy vender tilbage

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien