Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Overbevisende: To chok i Parken

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

PSG – Bayern München

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse