Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Højlund slutter sæsonen med bravour

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Dansk profil overrasker: Han er så god

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte