Hobros plan: Forventer nyt stadion i 2015

Uanset om Hobro spiller i Superligaen i næste sæson eller ej, vil klubben have et nyt stadion klar i efteråret 2015.



Hobro IK har indtaget Superligaen med storm i denne sæson, hvor klubben har overgået de flestes forventninger og overvintrer på den gode side af nedrykningsstregen. Uden for banen har klubben også været i fokus på grund af de ydmyge faciliteter og rammer, der dels har gjort fortællingen om den lille klub charmerende, og dels har truet klubben med tvangsnedrykning. 

Det lille stadion i Hobro er således ikke godkendt til Superliga-fodbold, og DBU har således truet klubben med tvangsnedrykning fra Superligaen, hvis ikke klubben fremlægger konkrete planer om et mere moderne stadion, der opfylder kravene i næste sæson. Det gør Hobro nu noget ved, skriver Nordjyske Stiftstidende

Ifølge avisen vil Hobro være klar med et nyt stadion i efteråret 2015 uanset om klubben er i Superligaen eller ej. Der planlægges et stadion med 3050 overdækkede siddepladser, hvilket lever op til DBU’s krav til Superliga-stadioner. Resten af stadion skal bestå af ståpladser, og der arbejdes med to scenarier: Enten 6900 overdækkede ståpladser og 800 ståpladser under åben himmel eller omkring 7000 ståpladser uden tag. 

Alt i alt regner man med, at den nye stadionkapacitet bliver på 10.700 tilskuere. Prisen for det nye stadion kommer enten til at være på cirka 42 millioner kroner eller 35-36 millioner kroner, afhængigt af, om man bygger tag til ståpladserne. 

Desuden vil Hobro IK udvide sponsor- og VIP-faciliteterne samt forbedre forholdene for dommere, trænere, spillere og presse. 

– Flere og flere stadions har efterhånden kun siddepladser og koster væsentlige mere end vores. Men det her rækker rigeligt til forholdene i Himmerland. Vi er på vej til at skabe noget, vi ikke havde drømt om for halvandet år siden. Men det er også nødvendigt at løfte vore faciliteter, hvis vi skal holde fast i de cirka 4400 tilskuere, vi i gennemsnit har haft til vore hjemmekampe i efteråret, siger Hobro IK’s administrationschef Henrik Hammershøj til Nordjyske Stiftstidende. 

Ifølge avisen mødes Hobro IK med Mariagerfjord Kommune i dag torsdag for at tale om de økonomiske muligheder i forhold til stadionbyggeriet. 





LIVE

LIVE: FC Midtjylland får stor bøde

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Langer ud efter Peter Sørensen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Nu reagerer Morten Krogh

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Arsenal – Sporting CP

Heldige danske damer slår Sverige

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Brøndby er de dårligste i Europa

22 millioner kroner!

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Legende stopper som cheftræner for Messi

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Øjner europæisk trofæ

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

I transfermøde med Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff