‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Det er svært at blive klog på German Onugkha. FC København-lejesvenden er derfor et af ugens store emner i Trash Talk, hvor han ikke får den pæneste medfart af Rajko Lekic.



De fleste kender følelsen af en forelskelse.

Et andet væsen har krydset din vej, og på en muligvis uforklarlig vis er man pludselig helt uden forsvar.

Derfor gør det endnu mere ondt, når ens store ‘crush’ skuffer én, men det gør alle over tid, og netop dette er måske, hvad Rajko Lekic går igennem for tiden med German Onukgha.

Vejle-stjernen er nemlig gået fuldstændig i stå med sin målscoring, og det står i skarp kontrast til den form, han viste i starten af foråret, hvor Rajko Lekic placerede ham som Superligaens bedste angriber.

Men hvedebrødsdagene er forbi.

– Da jeg kom hjem om aftenen, efter jeg havde set kampen, gik jeg ind i mit klædeskab og fandt min German Onugkha-trøje og kastede den i skraldespanden. Hold kæft, hvor er du dårlig!, udbryder Rajko Lekic i Tipsbladets podcast Trash Talk, inden han fortsætter sin rant:

– Jeg har været kæmpe fan af dig. Jeg har købt trøjen og har været fan i jeg ved ikke hvor lang tid, og vi kan alle sammen have en dårlig kamp eller to, men du har altså nu her scoret én gang i seks kampe for Vejle, hvor alle søger dig.

– Du har slet ikke scoret i de seneste tre kampe, dér har du lignet lort. Du har gået og brokket dig til medspillere og fortalt det ene og det andet til trænerne, vist dårlig attitude og været en dårlig holdkammerat. Jeg skal være den første til at sige: Hold kæft, det har jeg også været god til, jeg har også brokket mig. Men nu, når vi sidder i den stol, vi gør lige nu, må jeg sige: Hold kæft, hvor ser det grimt ud. Det er ikke okay. Det synes jeg ikke.

Fortjener German Onugkha at få chancen hos FCK til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

German Onugkha var i den seneste kamp mod Silkeborg IF ikke den store trussel, men han var én enkelt gang helt fri foran kassen og reddede et vigtigt point ved at stå i vejen for en Pelle Mattsson-afslutning, der ellers var strøget i mål.

Alligevel er der bekymringer omkring de bølgedale, der er i den store angribers niveau.

– De seneste tre kampe, måske fire ud af de seneste seks – hvis det er den energi, eller mangel på samme, som han har vist i FCK – så kan jeg fandme godt forstå, at de ikke kunne bruge ham.

– Så kan det godt være, at der var en periode på 8-9 kampe, hvor der blev scoret 10 mål, og det gør man ikke bare lige. Det er, fordi man har noget vild kvalitet. Men hvis man er faldet så dybt som nu, så er du ikke god nok til FC København, og det kan sagtens være, at han har haft sådan et halvår i FCK, og så kan de ikke bruge ham, afslutter den tidligere Superliga-profil.

I denne sæson er FC København-lejesvenden noteret for 13 scoringer, som alle er kommet iført en Vejle-trøje.

Hvis du vil høre mere Trash Talk, hvor der blandt andet bliver talt om Victor Froholdt, Brøndby-spytklatten og Frederik Birk, så klik på linket herunder eller find den hos din foretrukne podcastudbyder.





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Supercomputer spår FCM-nedtur

United overvejer disse fem managers

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Farzam: En gave for FC København

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Barcelona – Sevilla