‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Det er svært at blive klog på German Onugkha. FC København-lejesvenden er derfor et af ugens store emner i Trash Talk, hvor han ikke får den pæneste medfart af Rajko Lekic.



De fleste kender følelsen af en forelskelse.

Et andet væsen har krydset din vej, og på en muligvis uforklarlig vis er man pludselig helt uden forsvar.

Derfor gør det endnu mere ondt, når ens store ‘crush’ skuffer én, men det gør alle over tid, og netop dette er måske, hvad Rajko Lekic går igennem for tiden med German Onukgha.

Vejle-stjernen er nemlig gået fuldstændig i stå med sin målscoring, og det står i skarp kontrast til den form, han viste i starten af foråret, hvor Rajko Lekic placerede ham som Superligaens bedste angriber.

Men hvedebrødsdagene er forbi.

– Da jeg kom hjem om aftenen, efter jeg havde set kampen, gik jeg ind i mit klædeskab og fandt min German Onugkha-trøje og kastede den i skraldespanden. Hold kæft, hvor er du dårlig!, udbryder Rajko Lekic i Tipsbladets podcast Trash Talk, inden han fortsætter sin rant:

– Jeg har været kæmpe fan af dig. Jeg har købt trøjen og har været fan i jeg ved ikke hvor lang tid, og vi kan alle sammen have en dårlig kamp eller to, men du har altså nu her scoret én gang i seks kampe for Vejle, hvor alle søger dig.

– Du har slet ikke scoret i de seneste tre kampe, dér har du lignet lort. Du har gået og brokket dig til medspillere og fortalt det ene og det andet til trænerne, vist dårlig attitude og været en dårlig holdkammerat. Jeg skal være den første til at sige: Hold kæft, det har jeg også været god til, jeg har også brokket mig. Men nu, når vi sidder i den stol, vi gør lige nu, må jeg sige: Hold kæft, hvor ser det grimt ud. Det er ikke okay. Det synes jeg ikke.

Fortjener German Onugkha at få chancen hos FCK til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

German Onugkha var i den seneste kamp mod Silkeborg IF ikke den store trussel, men han var én enkelt gang helt fri foran kassen og reddede et vigtigt point ved at stå i vejen for en Pelle Mattsson-afslutning, der ellers var strøget i mål.

Alligevel er der bekymringer omkring de bølgedale, der er i den store angribers niveau.

– De seneste tre kampe, måske fire ud af de seneste seks – hvis det er den energi, eller mangel på samme, som han har vist i FCK – så kan jeg fandme godt forstå, at de ikke kunne bruge ham.

– Så kan det godt være, at der var en periode på 8-9 kampe, hvor der blev scoret 10 mål, og det gør man ikke bare lige. Det er, fordi man har noget vild kvalitet. Men hvis man er faldet så dybt som nu, så er du ikke god nok til FC København, og det kan sagtens være, at han har haft sådan et halvår i FCK, og så kan de ikke bruge ham, afslutter den tidligere Superliga-profil.

I denne sæson er FC København-lejesvenden noteret for 13 scoringer, som alle er kommet iført en Vejle-trøje.

Hvis du vil høre mere Trash Talk, hvor der blandt andet bliver talt om Victor Froholdt, Brøndby-spytklatten og Frederik Birk, så klik på linket herunder eller find den hos din foretrukne podcastudbyder.



Kamil Grabara-opslag bemærkes

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Brøndby bekræfter salg

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel