‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Det er svært at blive klog på German Onugkha. FC København-lejesvenden er derfor et af ugens store emner i Trash Talk, hvor han ikke får den pæneste medfart af Rajko Lekic.



De fleste kender følelsen af en forelskelse.

Et andet væsen har krydset din vej, og på en muligvis uforklarlig vis er man pludselig helt uden forsvar.

Derfor gør det endnu mere ondt, når ens store ‘crush’ skuffer én, men det gør alle over tid, og netop dette er måske, hvad Rajko Lekic går igennem for tiden med German Onukgha.

Vejle-stjernen er nemlig gået fuldstændig i stå med sin målscoring, og det står i skarp kontrast til den form, han viste i starten af foråret, hvor Rajko Lekic placerede ham som Superligaens bedste angriber.

Men hvedebrødsdagene er forbi.

– Da jeg kom hjem om aftenen, efter jeg havde set kampen, gik jeg ind i mit klædeskab og fandt min German Onugkha-trøje og kastede den i skraldespanden. Hold kæft, hvor er du dårlig!, udbryder Rajko Lekic i Tipsbladets podcast Trash Talk, inden han fortsætter sin rant:

– Jeg har været kæmpe fan af dig. Jeg har købt trøjen og har været fan i jeg ved ikke hvor lang tid, og vi kan alle sammen have en dårlig kamp eller to, men du har altså nu her scoret én gang i seks kampe for Vejle, hvor alle søger dig.

– Du har slet ikke scoret i de seneste tre kampe, dér har du lignet lort. Du har gået og brokket dig til medspillere og fortalt det ene og det andet til trænerne, vist dårlig attitude og været en dårlig holdkammerat. Jeg skal være den første til at sige: Hold kæft, det har jeg også været god til, jeg har også brokket mig. Men nu, når vi sidder i den stol, vi gør lige nu, må jeg sige: Hold kæft, hvor ser det grimt ud. Det er ikke okay. Det synes jeg ikke.

Fortjener German Onugkha at få chancen hos FCK til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

German Onugkha var i den seneste kamp mod Silkeborg IF ikke den store trussel, men han var én enkelt gang helt fri foran kassen og reddede et vigtigt point ved at stå i vejen for en Pelle Mattsson-afslutning, der ellers var strøget i mål.

Alligevel er der bekymringer omkring de bølgedale, der er i den store angribers niveau.

– De seneste tre kampe, måske fire ud af de seneste seks – hvis det er den energi, eller mangel på samme, som han har vist i FCK – så kan jeg fandme godt forstå, at de ikke kunne bruge ham.

– Så kan det godt være, at der var en periode på 8-9 kampe, hvor der blev scoret 10 mål, og det gør man ikke bare lige. Det er, fordi man har noget vild kvalitet. Men hvis man er faldet så dybt som nu, så er du ikke god nok til FC København, og det kan sagtens være, at han har haft sådan et halvår i FCK, og så kan de ikke bruge ham, afslutter den tidligere Superliga-profil.

I denne sæson er FC København-lejesvenden noteret for 13 scoringer, som alle er kommet iført en Vejle-trøje.

Hvis du vil høre mere Trash Talk, hvor der blandt andet bliver talt om Victor Froholdt, Brøndby-spytklatten og Frederik Birk, så klik på linket herunder eller find den hos din foretrukne podcastudbyder.





LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Brøndby-transfer glippet

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansker bomber løs mod Manchester City

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum