‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Det er svært at blive klog på German Onugkha. FC København-lejesvenden er derfor et af ugens store emner i Trash Talk, hvor han ikke får den pæneste medfart af Rajko Lekic.



De fleste kender følelsen af en forelskelse.

Et andet væsen har krydset din vej, og på en muligvis uforklarlig vis er man pludselig helt uden forsvar.

Derfor gør det endnu mere ondt, når ens store ‘crush’ skuffer én, men det gør alle over tid, og netop dette er måske, hvad Rajko Lekic går igennem for tiden med German Onukgha.

Vejle-stjernen er nemlig gået fuldstændig i stå med sin målscoring, og det står i skarp kontrast til den form, han viste i starten af foråret, hvor Rajko Lekic placerede ham som Superligaens bedste angriber.

Men hvedebrødsdagene er forbi.

– Da jeg kom hjem om aftenen, efter jeg havde set kampen, gik jeg ind i mit klædeskab og fandt min German Onugkha-trøje og kastede den i skraldespanden. Hold kæft, hvor er du dårlig!, udbryder Rajko Lekic i Tipsbladets podcast Trash Talk, inden han fortsætter sin rant:

– Jeg har været kæmpe fan af dig. Jeg har købt trøjen og har været fan i jeg ved ikke hvor lang tid, og vi kan alle sammen have en dårlig kamp eller to, men du har altså nu her scoret én gang i seks kampe for Vejle, hvor alle søger dig.

– Du har slet ikke scoret i de seneste tre kampe, dér har du lignet lort. Du har gået og brokket dig til medspillere og fortalt det ene og det andet til trænerne, vist dårlig attitude og været en dårlig holdkammerat. Jeg skal være den første til at sige: Hold kæft, det har jeg også været god til, jeg har også brokket mig. Men nu, når vi sidder i den stol, vi gør lige nu, må jeg sige: Hold kæft, hvor ser det grimt ud. Det er ikke okay. Det synes jeg ikke.

Fortjener German Onugkha at få chancen hos FCK til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

German Onugkha var i den seneste kamp mod Silkeborg IF ikke den store trussel, men han var én enkelt gang helt fri foran kassen og reddede et vigtigt point ved at stå i vejen for en Pelle Mattsson-afslutning, der ellers var strøget i mål.

Alligevel er der bekymringer omkring de bølgedale, der er i den store angribers niveau.

– De seneste tre kampe, måske fire ud af de seneste seks – hvis det er den energi, eller mangel på samme, som han har vist i FCK – så kan jeg fandme godt forstå, at de ikke kunne bruge ham.

– Så kan det godt være, at der var en periode på 8-9 kampe, hvor der blev scoret 10 mål, og det gør man ikke bare lige. Det er, fordi man har noget vild kvalitet. Men hvis man er faldet så dybt som nu, så er du ikke god nok til FC København, og det kan sagtens være, at han har haft sådan et halvår i FCK, og så kan de ikke bruge ham, afslutter den tidligere Superliga-profil.

I denne sæson er FC København-lejesvenden noteret for 13 scoringer, som alle er kommet iført en Vejle-trøje.

Hvis du vil høre mere Trash Talk, hvor der blandt andet bliver talt om Victor Froholdt, Brøndby-spytklatten og Frederik Birk, så klik på linket herunder eller find den hos din foretrukne podcastudbyder.





Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Priserne er eksploderet

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Medier fælder hård dom

Fælder bekymrende dom efter chok

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

AGF – OB

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Spændende OB-nyhed

Superliga-profil skadet

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’