Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Vi er klar med Tipsbladets dom efter en vild magtdemonstration i Silkeborg.



Silkeborg IFAaB 4-0 (4-0)
1-0 Callum McCowatt (8.)
2-0 Callum McCowatt (14.)
3-0 Tonni Adamsen (22.)
4-0 Jens Martin Gammelby (33.)

Kampens bedste

Silkeborg IF:
Vi kunne vælge næsten alle Silkeborg-spillere, for der var ikke dårlige præstationer. Midtjyderne havde det godt nok også nemt, men det var en flot præstation. Vi peger tre ud, inden vi vælger kampens bedste Silkeborg-spiller: Midtbanespiller Pelle Mattsson er blevet en fremragende spiller, der ligger og styrer spillet for Silkeborg og bare bliver bedre og bedre. Han er nærkampsstærk og dygtig i begge ender af banen. Younes Bakiz er kampafgørende, og selv om han ikke selv scorede denne gang, lavede han to oplæg til mål. Og sidste mand er Callum McCowatt, der noterede sig for to flotte scoringer og en assist. Og derfor går fidusbamsen til McCowatt.

AaB:
Puha, hvor skal man starte. Spillet helt under plastiktæppet i første halvleg, og i anden halvleg var begge klubber bare tilfredse med at komme fra banen uden skader, virkede det til. Vi kan ikke pege på en spiller fra AaB’s startopstilling – dertil var det simpelthen for ringe!

Så prisen går til 20-årige Elison Makolli, der kom ind i nordjydernes midterforsvar ved anden halvlegs start. Og han var om ikke andet med til at stabilisere forsvaret.

Hvem var kampens bedste spiller?

  • Callum McCowatt
  • Pelle Mattsson
  • Younes Bakiz
  • En anden end de nævnte
  • Callum McCowatt
  • Pelle Mattsson
  • Younes Bakiz
  • En anden end de nævnte

0 Votes

Kampens værste

Der er mange at vælge imellem, og alle er på kontrakt i AaB! Helt igennem forfærdelig præstation af nordjyderne, der slet, slet ikke mødte op. Men vi skal vælge en spiller, og det bliver 18-årige Noel Atli Arnorsson, der spillede en helt igennem forfærdelig kamp. Det er måske lidt hårdt at pege på en så ung spiller, når holdet fejler, men Arnorsson spillede en af sæsonens dårligste kampe – måske den dårligste. Han så skidt ud i flere situationer og virkede rystende usikker – blandt andet Tonni Adamsens scoring til 3-0, hvor det var helt igennem forfærdeligt, hvad han lavede.

Først stod han forkert og markerede McCowatt højt på banen, og så måtet han slå turboen til for at fange Tonni Adamsen, der var løbet dybt. Den høje bold gik over hovedet på den islandske stopper, men Adamsens tæmning glippede. Alligevel fik Arnorsson ikke styr på det og skvattede, så Adamsen fik kontrol. Bolden blev spillet ud til Younes Bakiz i kanten af feltet, og Arnorsson var fulgt med. Younes Bakiz rundede ham så voldsomt, at islændingen blev stående som et tysk træ i Harzen, inden Bakiz smed kuglen på tværs til Adamsen, der scorede til 3-0 Den unge midtstopper ikke ud til anden halvleg.

Kampens detalje

Silkeborgs scoring til 2-0 var champagne-fodbold. Mads Larsen spillede til Callum McCowatt på kanten. Han spillede videre til backen Robin Østrøm, der spillede bolden i feltet til Anders Klynge. Han vendte rundt om sig selv og spillede bolden tilbage til en fremadstormende Callum McCowatt, der scorede sit mål nummer to i kampen. Imponerende scoring.



Peter Schmeichel taget på sengen

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Lange forhandlinger med FC København

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad