Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Vi er klar med Tipsbladets dom efter en vild magtdemonstration i Silkeborg.



Silkeborg IFAaB 4-0 (4-0)
1-0 Callum McCowatt (8.)
2-0 Callum McCowatt (14.)
3-0 Tonni Adamsen (22.)
4-0 Jens Martin Gammelby (33.)

Kampens bedste

Silkeborg IF:
Vi kunne vælge næsten alle Silkeborg-spillere, for der var ikke dårlige præstationer. Midtjyderne havde det godt nok også nemt, men det var en flot præstation. Vi peger tre ud, inden vi vælger kampens bedste Silkeborg-spiller: Midtbanespiller Pelle Mattsson er blevet en fremragende spiller, der ligger og styrer spillet for Silkeborg og bare bliver bedre og bedre. Han er nærkampsstærk og dygtig i begge ender af banen. Younes Bakiz er kampafgørende, og selv om han ikke selv scorede denne gang, lavede han to oplæg til mål. Og sidste mand er Callum McCowatt, der noterede sig for to flotte scoringer og en assist. Og derfor går fidusbamsen til McCowatt.

AaB:
Puha, hvor skal man starte. Spillet helt under plastiktæppet i første halvleg, og i anden halvleg var begge klubber bare tilfredse med at komme fra banen uden skader, virkede det til. Vi kan ikke pege på en spiller fra AaB’s startopstilling – dertil var det simpelthen for ringe!

Så prisen går til 20-årige Elison Makolli, der kom ind i nordjydernes midterforsvar ved anden halvlegs start. Og han var om ikke andet med til at stabilisere forsvaret.

Hvem var kampens bedste spiller?

  • Callum McCowatt
  • Pelle Mattsson
  • Younes Bakiz
  • En anden end de nævnte
  • Callum McCowatt
  • Pelle Mattsson
  • Younes Bakiz
  • En anden end de nævnte

0 Votes

Kampens værste

Der er mange at vælge imellem, og alle er på kontrakt i AaB! Helt igennem forfærdelig præstation af nordjyderne, der slet, slet ikke mødte op. Men vi skal vælge en spiller, og det bliver 18-årige Noel Atli Arnorsson, der spillede en helt igennem forfærdelig kamp. Det er måske lidt hårdt at pege på en så ung spiller, når holdet fejler, men Arnorsson spillede en af sæsonens dårligste kampe – måske den dårligste. Han så skidt ud i flere situationer og virkede rystende usikker – blandt andet Tonni Adamsens scoring til 3-0, hvor det var helt igennem forfærdeligt, hvad han lavede.

Først stod han forkert og markerede McCowatt højt på banen, og så måtet han slå turboen til for at fange Tonni Adamsen, der var løbet dybt. Den høje bold gik over hovedet på den islandske stopper, men Adamsens tæmning glippede. Alligevel fik Arnorsson ikke styr på det og skvattede, så Adamsen fik kontrol. Bolden blev spillet ud til Younes Bakiz i kanten af feltet, og Arnorsson var fulgt med. Younes Bakiz rundede ham så voldsomt, at islændingen blev stående som et tysk træ i Harzen, inden Bakiz smed kuglen på tværs til Adamsen, der scorede til 3-0 Den unge midtstopper ikke ud til anden halvleg.

Kampens detalje

Silkeborgs scoring til 2-0 var champagne-fodbold. Mads Larsen spillede til Callum McCowatt på kanten. Han spillede videre til backen Robin Østrøm, der spillede bolden i feltet til Anders Klynge. Han vendte rundt om sig selv og spillede bolden tilbage til en fremadstormende Callum McCowatt, der scorede sit mål nummer to i kampen. Imponerende scoring.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil