Silkeborg IF – AaB 4-0 (4-0)
1-0 Callum McCowatt (8.)
2-0 Callum McCowatt (14.)
3-0 Tonni Adamsen (22.)
4-0 Jens Martin Gammelby (33.)
Kampens bedste
Silkeborg IF:
Vi kunne vælge næsten alle Silkeborg-spillere, for der var ikke dårlige præstationer. Midtjyderne havde det godt nok også nemt, men det var en flot præstation. Vi peger tre ud, inden vi vælger kampens bedste Silkeborg-spiller: Midtbanespiller Pelle Mattsson er blevet en fremragende spiller, der ligger og styrer spillet for Silkeborg og bare bliver bedre og bedre. Han er nærkampsstærk og dygtig i begge ender af banen. Younes Bakiz er kampafgørende, og selv om han ikke selv scorede denne gang, lavede han to oplæg til mål. Og sidste mand er Callum McCowatt, der noterede sig for to flotte scoringer og en assist. Og derfor går fidusbamsen til McCowatt.
AaB:
Puha, hvor skal man starte. Spillet helt under plastiktæppet i første halvleg, og i anden halvleg var begge klubber bare tilfredse med at komme fra banen uden skader, virkede det til. Vi kan ikke pege på en spiller fra AaB’s startopstilling – dertil var det simpelthen for ringe!
Så prisen går til 20-årige Elison Makolli, der kom ind i nordjydernes midterforsvar ved anden halvlegs start. Og han var om ikke andet med til at stabilisere forsvaret.
Hvem var kampens bedste spiller?
0 Votes
Kampens værste
Der er mange at vælge imellem, og alle er på kontrakt i AaB! Helt igennem forfærdelig præstation af nordjyderne, der slet, slet ikke mødte op. Men vi skal vælge en spiller, og det bliver 18-årige Noel Atli Arnorsson, der spillede en helt igennem forfærdelig kamp. Det er måske lidt hårdt at pege på en så ung spiller, når holdet fejler, men Arnorsson spillede en af sæsonens dårligste kampe – måske den dårligste. Han så skidt ud i flere situationer og virkede rystende usikker – blandt andet Tonni Adamsens scoring til 3-0, hvor det var helt igennem forfærdeligt, hvad han lavede.
Først stod han forkert og markerede McCowatt højt på banen, og så måtet han slå turboen til for at fange Tonni Adamsen, der var løbet dybt. Den høje bold gik over hovedet på den islandske stopper, men Adamsens tæmning glippede. Alligevel fik Arnorsson ikke styr på det og skvattede, så Adamsen fik kontrol. Bolden blev spillet ud til Younes Bakiz i kanten af feltet, og Arnorsson var fulgt med. Younes Bakiz rundede ham så voldsomt, at islændingen blev stående som et tysk træ i Harzen, inden Bakiz smed kuglen på tværs til Adamsen, der scorede til 3-0 Den unge midtstopper ikke ud til anden halvleg.
Kampens detalje
Silkeborgs scoring til 2-0 var champagne-fodbold. Mads Larsen spillede til Callum McCowatt på kanten. Han spillede videre til backen Robin Østrøm, der spillede bolden i feltet til Anders Klynge. Han vendte rundt om sig selv og spillede bolden tilbage til en fremadstormende Callum McCowatt, der scorede sit mål nummer to i kampen. Imponerende scoring.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Kevin Diks skriver historie
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst