Den hollandske forsvarsspiller Daley Blind overvejede at sige fra til holdets første kamp ved EM som følge af sin tidligere Ajax-holdkammerat Christian Eriksens hjertestop.
Det siger han efter Hollands åbningssejr på 3-2 over Ukraine i Amsterdam søndag aften.
– Jeg overvejede kraftigt ikke at deltage.
– Det påvirkede mig voldsomt, og jeg sov dårligt på grund af dem, siger Blind om tv-billederne af den dramatiske hændelse i Danmarks kamp lørdag i Parken mod Finland.
Meldingerne fra København om, at Christian Eriksen var vågen og i stand til at tale kom som en stor lettelse for Blind.
– Da Christian opfordrede sine egne holdkammerater til at spille, traf jeg beslutningen om selv at spille, siger han.
Blind blev i 2019 diagnosticeret for betændelse i hjertemusklen og udstyret med en pacemaker, for at regulere hjerterytmen. Men i en venskabskamp i august sidste år satte det lille batteridrevne apparat ud, og han kollapsede på banen.
– Jeg har selv oplevet noget tilsvarende, og jeg måtte overvinde nogle mentale forhindringer for at kunne spille videre, siger den 31-årige Blind.
Christian Eriksen tilbragte sine første år som professionel i Ajax, hvor han blev en populær spiller, før han drog videre til Tottenham i London.
Mange i den hollandske landsholdstrup var som Daley Blind så berørte af dramaet omkring Eriksen, at landstræner Frank de Boer valgte at aflyse et holdmøde lørdag aften.
Mens tilskuerne til søndagens kamp i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.
Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena for Ajax.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TOPNYHED
