Den hollandske forsvarsspiller Daley Blind overvejede at sige fra til holdets første kamp ved EM som følge af sin tidligere Ajax-holdkammerat Christian Eriksens hjertestop.
Det siger han efter Hollands åbningssejr på 3-2 over Ukraine i Amsterdam søndag aften.
– Jeg overvejede kraftigt ikke at deltage.
– Det påvirkede mig voldsomt, og jeg sov dårligt på grund af dem, siger Blind om tv-billederne af den dramatiske hændelse i Danmarks kamp lørdag i Parken mod Finland.
Meldingerne fra København om, at Christian Eriksen var vågen og i stand til at tale kom som en stor lettelse for Blind.
– Da Christian opfordrede sine egne holdkammerater til at spille, traf jeg beslutningen om selv at spille, siger han.
Blind blev i 2019 diagnosticeret for betændelse i hjertemusklen og udstyret med en pacemaker, for at regulere hjerterytmen. Men i en venskabskamp i august sidste år satte det lille batteridrevne apparat ud, og han kollapsede på banen.
– Jeg har selv oplevet noget tilsvarende, og jeg måtte overvinde nogle mentale forhindringer for at kunne spille videre, siger den 31-årige Blind.
Christian Eriksen tilbragte sine første år som professionel i Ajax, hvor han blev en populær spiller, før han drog videre til Tottenham i London.
Mange i den hollandske landsholdstrup var som Daley Blind så berørte af dramaet omkring Eriksen, at landstræner Frank de Boer valgte at aflyse et holdmøde lørdag aften.
Mens tilskuerne til søndagens kamp i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.
Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena for Ajax.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Tunesien – Japan
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
