Overvejede at droppe EM-kamp efter Eriksen-drama

Daley Blind fra Ajax var så påvirket af Eriksens hjertestop, at han overvejede at sige fra til EM-kamp.



Den hollandske forsvarsspiller Daley Blind overvejede at sige fra til holdets første kamp ved EM som følge af sin tidligere Ajax-holdkammerat Christian Eriksens hjertestop.

Det siger han efter Hollands åbningssejr på 3-2 over Ukraine i Amsterdam søndag aften.

– Jeg overvejede kraftigt ikke at deltage.

– Det påvirkede mig voldsomt, og jeg sov dårligt på grund af dem, siger Blind om tv-billederne af den dramatiske hændelse i Danmarks kamp lørdag i Parken mod Finland.

Meldingerne fra København om, at Christian Eriksen var vågen og i stand til at tale kom som en stor lettelse for Blind.

– Da Christian opfordrede sine egne holdkammerater til at spille, traf jeg beslutningen om selv at spille, siger han.

Blind blev i 2019 diagnosticeret for betændelse i hjertemusklen og udstyret med en pacemaker, for at regulere hjerterytmen. Men i en venskabskamp i august sidste år satte det lille batteridrevne apparat ud, og han kollapsede på banen.

– Jeg har selv oplevet noget tilsvarende, og jeg måtte overvinde nogle mentale forhindringer for at kunne spille videre, siger den 31-årige Blind.

Christian Eriksen tilbragte sine første år som professionel i Ajax, hvor han blev en populær spiller, før han drog videre til Tottenham i London.

Mange i den hollandske landsholdstrup var som Daley Blind så berørte af dramaet omkring Eriksen, at landstræner Frank de Boer valgte at aflyse et holdmøde lørdag aften.

Mens tilskuerne til søndagens kamp i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.

Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena for Ajax.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Paulinho tager hjem til Brasilien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slipper for stjerne

På blokken til stort landstrænerjob

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

I dag er det sidste chance for FC København

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Sønderjyske – FC Midtjylland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige