Walisiske Wrexham var søndag tæt på at lave endnu et sensationelt resultat i FA Cuppen.
I sidste runde sendte holdet fra femtebedste række Coventry fra The Championship, næstbedste række, ud. Søndag var Sheffield United tæt på at lide samme skæbne.
Men efter en udligning dybt inde i tillægstiden til slutresultatet 3-3 sørgede Sheffield for, at de to hold skal mødes i en omkamp om billetten til ottendedelsfinalen.
Wrexham er ejet af Hollywood-stjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney, og søndag var de altså tæt på at se deres hold lave et resultat, der kunne være en Hollywood-film værdig.
Sheffield United så ellers ud til at være på vej videre. Gæsterne førte 1-0 ved pausen efter et tidligt mål, som blev scoret i kampens andet minut.
Men kun cirka fem minutter inde i anden halvleg fik Wrexham udlignet, og ti minutter senere blev det så også 2-1.
Sheffield United fik dog hurtigt udlignet, men så begyndte det at gå ned ad bakke for Championship-holdet. Først blev Daniel Jebbison udvist, og et kvarter senere – i 86. minut – slog Wrexhams største stjerne, angriberen Paul Mullin, så til.
Mullin prikkede bolden ind til 3-2, og så lignede det endnu en walisisk pokalsensation.
Det kan det også stadig ende med, men Sheffield United er altså stadig i live i FA Cuppen, efter at John Egan fik udlignet for gæsterne over fire minutter inde i tillægstiden.
Ryan Reynolds og Rob McElhenney overtog i november 2020 Wrexham.
Siden har de to skuespillere spyttet en del penge i klubben, hvilket blandt andet har givet Wrexham mulighed for at hente spillere, der ellers var at finde i klubber fra højere rækker, herunder Paul Mullin.
Det har gjort, at Wrexham lige nu fører National League og dermed kan øjne en oprykning til League Two.
Reynolds og McElhenneys overtagelse af Wrexham og første tid som ejere bliver skildret i dokumentarserien "Welcome to Wrexham".
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade