Walisiske Wrexham var søndag tæt på at lave endnu et sensationelt resultat i FA Cuppen.
I sidste runde sendte holdet fra femtebedste række Coventry fra The Championship, næstbedste række, ud. Søndag var Sheffield United tæt på at lide samme skæbne.
Men efter en udligning dybt inde i tillægstiden til slutresultatet 3-3 sørgede Sheffield for, at de to hold skal mødes i en omkamp om billetten til ottendedelsfinalen.
Wrexham er ejet af Hollywood-stjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney, og søndag var de altså tæt på at se deres hold lave et resultat, der kunne være en Hollywood-film værdig.
Sheffield United så ellers ud til at være på vej videre. Gæsterne førte 1-0 ved pausen efter et tidligt mål, som blev scoret i kampens andet minut.
Men kun cirka fem minutter inde i anden halvleg fik Wrexham udlignet, og ti minutter senere blev det så også 2-1.
Sheffield United fik dog hurtigt udlignet, men så begyndte det at gå ned ad bakke for Championship-holdet. Først blev Daniel Jebbison udvist, og et kvarter senere – i 86. minut – slog Wrexhams største stjerne, angriberen Paul Mullin, så til.
Mullin prikkede bolden ind til 3-2, og så lignede det endnu en walisisk pokalsensation.
Det kan det også stadig ende med, men Sheffield United er altså stadig i live i FA Cuppen, efter at John Egan fik udlignet for gæsterne over fire minutter inde i tillægstiden.
Ryan Reynolds og Rob McElhenney overtog i november 2020 Wrexham.
Siden har de to skuespillere spyttet en del penge i klubben, hvilket blandt andet har givet Wrexham mulighed for at hente spillere, der ellers var at finde i klubber fra højere rækker, herunder Paul Mullin.
Det har gjort, at Wrexham lige nu fører National League og dermed kan øjne en oprykning til League Two.
Reynolds og McElhenneys overtagelse af Wrexham og første tid som ejere bliver skildret i dokumentarserien "Welcome to Wrexham".
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER