For under to måneder siden forlod den islandske angriber Kjartan Finnbogason Vejle, efter der i starten af sæsonen opstod uoverensstemmelser mellem ham og ledelsen i klubben.
I stedet drog den 34-årige angriber 30 kilometer mod nord, hvor han nu tørner ud for Horsens, som han også spillede for i perioden fra 2014 til 2018.
Horsens har indtil nu haft det svært i Superligaen med bare tre point før den forgangne runde. Efter sæsonens første sejr over netop Vejle lysner det dog en lille smule for de gule.
Det føler Finnbogason også, som kom på tavlen mod sin tidligere klub i søndagens 3-1-sejr. Han tror dog ikke, at hans tidligere klub bliver et af de hold, som Horsens skal jagte i kampen for overlevelse.
– Vi skal tænke på os selv først og fremmest. Vejle har nogle dygtige spillere og et godt hold, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at Vejle nok skal overleve.
Læs også:Var det 3-5-2 eller 4-3-3 mod SønderjyskE? Thorup er selv i tvivl
– Det var forløsende med en sejr, og det var da lidt specielt mod Vejle. Vi skal dog have fokus på os selv, og så skal vi bare kigge opad.
– Nu er næste kamp mod FC København, og det bliver ikke sværere end det, siger den rutinerede angriber.
Mens Horsens brød den sejrsløse stime søndag, så var nederlaget for Vejle den fjerde kamp i træk uden sejr.
Efter en ellers god start blev oprykkerne fra Vejle nævnt som top-6-kandidat og helt ude af nedrykningskampen, men i Vejle-lejren er der dog stadig kun fokus på en ting. Det slår anfører Jacob Schoop fast.
– Vi har hele tiden kun haft fokus på, at vi skal overleve. Hvad andre har meldt ud, har vi undladt at kommentere.
Læs også:Thorup fnyser af Glen: Han må jo have behov for at søge undskyldninger
– Vi har aldrig udnævnt os selv som top-6-kandidat. Vi tænker på at skrabe så mange point som muligt sammen og dermed undgå nedrykning, fastslår Schoop.
Ifølge Vejles 17-årige angrebstalent Wahid Faghir skal nederlaget til Horsens glemmes hurtigst muligt, så holdet igen kan vinde kampe.
– Vi skal lægge den kamp bag os, for vi har egentlig spillet en masse gode kampe, så den her skal vi glemme, siger Faghir, der scorede Vejles mål imod Horsens.
– Det kan mærkes, at vi ikke har vundet i et stykke tid. De kampe, vi har vundet, er vi kommet med en masse selvtillid, siger Faghir, der scorede Vejles mål imod Horsens.
Vejle er efter ti runder nummer syv i Superligaen med 14 point, men Horsens er under stregen på 11.-pladsen med seks point.
/ritzau/
Læs også:Stolt FCK-profil: Rigtig, rigtig, rigtig godt
Læs også:Horsens indrømmer medvind mod Vejle
Læs også:Finnbogason gider ikke løse tilbagevendende problem
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
