Horsens-angriber er sikker på Vejle-overlevelse

Horsens-spids Kjartan Finnbogason er stensikker på, at hans tidligere klub Vejle ikke er nedrykningskandidat.



For under to måneder siden forlod den islandske angriber Kjartan Finnbogason Vejle, efter der i starten af sæsonen opstod uoverensstemmelser mellem ham og ledelsen i klubben.

I stedet drog den 34-årige angriber 30 kilometer mod nord, hvor han nu tørner ud for Horsens, som han også spillede for i perioden fra 2014 til 2018.

Horsens har indtil nu haft det svært i Superligaen med bare tre point før den forgangne runde. Efter sæsonens første sejr over netop Vejle lysner det dog en lille smule for de gule.

Det føler Finnbogason også, som kom på tavlen mod sin tidligere klub i søndagens 3-1-sejr. Han tror dog ikke, at hans tidligere klub bliver et af de hold, som Horsens skal jagte i kampen for overlevelse.

– Vi skal tænke på os selv først og fremmest. Vejle har nogle dygtige spillere og et godt hold, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at Vejle nok skal overleve.

Læs også:Var det 3-5-2 eller 4-3-3 mod SønderjyskE? Thorup er selv i tvivl

– Det var forløsende med en sejr, og det var da lidt specielt mod Vejle. Vi skal dog have fokus på os selv, og så skal vi bare kigge opad.

– Nu er næste kamp mod FC København, og det bliver ikke sværere end det, siger den rutinerede angriber.

Mens Horsens brød den sejrsløse stime søndag, så var nederlaget for Vejle den fjerde kamp i træk uden sejr.

Efter en ellers god start blev oprykkerne fra Vejle nævnt som top-6-kandidat og helt ude af nedrykningskampen, men i Vejle-lejren er der dog stadig kun fokus på en ting. Det slår anfører Jacob Schoop fast.

– Vi har hele tiden kun haft fokus på, at vi skal overleve. Hvad andre har meldt ud, har vi undladt at kommentere.

Læs også:Thorup fnyser af Glen: Han må jo have behov for at søge undskyldninger

– Vi har aldrig udnævnt os selv som top-6-kandidat. Vi tænker på at skrabe så mange point som muligt sammen og dermed undgå nedrykning, fastslår Schoop.

Ifølge Vejles 17-årige angrebstalent Wahid Faghir skal nederlaget til Horsens glemmes hurtigst muligt, så holdet igen kan vinde kampe.

– Vi skal lægge den kamp bag os, for vi har egentlig spillet en masse gode kampe, så den her skal vi glemme, siger Faghir, der scorede Vejles mål imod Horsens.

– Det kan mærkes, at vi ikke har vundet i et stykke tid. De kampe, vi har vundet, er vi kommet med en masse selvtillid, siger Faghir, der scorede Vejles mål imod Horsens.

Vejle er efter ti runder nummer syv i Superligaen med 14 point, men Horsens er under stregen på 11.-pladsen med seks point.

/ritzau/

Læs også:Stolt FCK-profil: Rigtig, rigtig, rigtig godt
Læs også:Horsens indrømmer medvind mod Vejle
Læs også:Finnbogason gider ikke løse tilbagevendende problem






LIVE

TransferLIVE: Tidligere FCK-spiller solgt

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

FCK-profil holder VM-drøm i live



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Jacob Rasmussen i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne flirter med Brøndby

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Froholdt med klar transfermelding

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kan købes til spotpris

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Chok – forlænger med Brøndby

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby