Fra at være et oplagt bud på en nedrykker i begyndelsen af året er AC Horsens nu ubesejret i otte Superliga-kampe i streg.
Overlevelsen i Superligaen blev sikret for et par uger siden, og efter 18 point i de seneste otte kampe kan Horsens selv afgøre, hvordan man går ind til playoffen blandt de fire bedst placerede klubber i de to nedrykningspuljer.
På grund af SønderjyskE’s tvungne exit fra playoffen, som tipsbladet.dk berettede om i forbindelse med pokalfinalen, er nummer ét fra AC Horsens’ pulje oversidder i semifinalerne i playoffen, og den plads sidder Horsens lige nu på, ét point foran Randers FC, der har allerede nedrykkede Esbjerg fB i sidste runde i puljespillet.
Bo Henriksens mandskab har set træt ud i slutfasen af flere kampe på det seneste, men Horsens-manageren håber, der er en kraftanstrengelse i holdet onsdag aften mod Hobro, så man kan sikre sig oversidder-pladsen.
Læs også:Desperat efter ny aftale: Det vil være sørgeligt, hvis jeg må forlade Hobro
– Nu skal vi ud og give den fuld gas. Det kunne være rigtig sjovt, hvis vi kunne undgå de to første semifinalekampe i playoffen ved at slå Hobro onsdag. Vi har haft rigeligt med kampe i sæsonen. Vores trup har kræfterne til kampen mod Hobro, og slår vi dem, får vi reelt to ugers pause frem til de afgørende kampe. Så vil vi have masser af kræfter til overs til den tid, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.
Vinder Horsens onsdag aften, venter OB eller Randers FC i to playoff-finaler 22. og 26. juli.
Derefter møder et af de tre hold nummer tre fra medaljeslutspillet i en direkte kamp om den sidste Europa League-billet. Den tredjeplads tilhører lige nu AGF men det kan også blive FC København, eller, i tilfælde af et stort AGF-sammenbrud, Brøndby IF.
Det har været en lang sæson, og går Horsens hele vejen til finalen 30. juli, vil der kun være tre uger til premiererunden i 2020/21-udgaven af Superligaen, mens første kvalifikationsrunde i Europa League ligger 27. august.
Læs også:Troels Bech er snart fortid i Esbjerg: Min rolle var klokkeklar
Det hårde program er dog ikke noget, der skræmmer Bo Henriksen.
– Den skal have et skud i de her Europa-kampe. Vi går helt klart efter det, siger Bo Henriksen.
AC Horsens’ muligheder onsdag aften styrkes muligvis af, at Hobro allerede har blikket stift rettet mod to overlevelseskampe mod Lyngby søndag 13. juli og søndag 20. juli.
Der er ingen ræson i at trække karantæner og skader i kampen mod Horsens, og Hobro har Christian Cappis og anfører Jonas Brix-Damborg i karantæne mod Bo Henriksens mandskab, efter de to Hobro-folk fik veltimede gule kort i weekendens 2-3-nederlag til Randers FC.
AC Horsens møder Hobro på hjemmebanen CASA Arena klokken 18 onsdag.
Læs også:Stolt Bo Henriksen inden Hobro: Det er jo nærmest uhørt
Læs også:Henriksen om ACH-komet: Glæder mig til at se ham i Barcelona om fem år
Læs også:Horsens-back om nyindkøb: Det kan godt virke lidt specielt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW
