Horsens fastholder Superliga-kurs efter comeback

AC Horsens var bagud 1-3, men fik 3-3 hjemme mod FC Helsingør, hvilket fastholder østjyderne på førstepladsen.



AC Horsens lavede fredag et comeback og hentede et vigtigt 3-3-resultat hjemme mod Helsingør i 1. divisions oprykningsspil.

Horsens var bagud 1-3, men scoringer af offensivspillerne Aron Sigurdarson og Casper Tengstedt skaffede et uafgjort resultat, der fastholder Horsens som førerhold.

I et meget underholdende opgør strålede Helsingør-angriberen Tonni Adamsen desuden med oplæg til alle udeholdets mål.

Horsens har 57 point, mens Lyngby og Helsingør følger efter med henholdsvis 56 og 55 point. Der resterer tre runder.

Helsingør fik en drømmestart på opgøret, da den tidligere Horsens-spiller Oliver Drost sparkede holdet foran efter 18 minutter, efter at Tonni Adamsen viste overblik og spillede angrebsmakkeren fri efter en opspilsfejl af hjemmeholdet.

Få minutter senere tog Magnus Jensen et indlæg fra venstre side ned i feltet og sparkede balance i regnskabet, men udeholdet gik alligevel til pause med en føring.

Ti minutter før pausen nærmest kopierede Adamsen og Drost således deres bedrift fra tidligere. Dog var det en væsentlig forskel, at Horsens-keeper Matej Delac denne gang havde hænderne på bolden og nok burde have holdt den ude af sit net.

Helsingør øgede i starten af anden halvleg til 3-1 ved indskiftede Oliver Kjærsgaard. Igen var Tonni Adamsen ophavsmand – denne gang med en skarp og dyb pasning forbi to Horsens-spillere.

Den islandske angriber Aron Sigurdarson sparkede flot Horsens på 2-3 med 20 minutter tilbage af opgøret efter et veludført angreb, men herefter gik gassen lidt af ballonen for værterne.

Helsingør stod godt imod presset fra Horsens og truede i flere omgange med at øge til 4-2 på en omstilling.

Men to minutter før ordinær spilletids udløb satte Casper Tengstedt foden på en noget skæv afslutning fra distancen og udlignede til slutresultatet 3-3.

I fredagens andet opgør i oprykningsspillet foldede Fredericias offensiv sig flot ud på hjemmebane mod Nykøbing.

5-1 vandt Fredericia efter blandt andet to scoringer af Anders Holvad. Både Fredericia og Hvidovre har 50 point og kun en outsiderchance for at blande sig i oprykningsstriden.

/ritzau/





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Scorer kassen på dansk drømmeskifte