Horsens fastholder Superliga-kurs efter comeback

AC Horsens var bagud 1-3, men fik 3-3 hjemme mod FC Helsingør, hvilket fastholder østjyderne på førstepladsen.



AC Horsens lavede fredag et comeback og hentede et vigtigt 3-3-resultat hjemme mod Helsingør i 1. divisions oprykningsspil.

Horsens var bagud 1-3, men scoringer af offensivspillerne Aron Sigurdarson og Casper Tengstedt skaffede et uafgjort resultat, der fastholder Horsens som førerhold.

I et meget underholdende opgør strålede Helsingør-angriberen Tonni Adamsen desuden med oplæg til alle udeholdets mål.

Horsens har 57 point, mens Lyngby og Helsingør følger efter med henholdsvis 56 og 55 point. Der resterer tre runder.

Helsingør fik en drømmestart på opgøret, da den tidligere Horsens-spiller Oliver Drost sparkede holdet foran efter 18 minutter, efter at Tonni Adamsen viste overblik og spillede angrebsmakkeren fri efter en opspilsfejl af hjemmeholdet.

Få minutter senere tog Magnus Jensen et indlæg fra venstre side ned i feltet og sparkede balance i regnskabet, men udeholdet gik alligevel til pause med en føring.

Ti minutter før pausen nærmest kopierede Adamsen og Drost således deres bedrift fra tidligere. Dog var det en væsentlig forskel, at Horsens-keeper Matej Delac denne gang havde hænderne på bolden og nok burde have holdt den ude af sit net.

Helsingør øgede i starten af anden halvleg til 3-1 ved indskiftede Oliver Kjærsgaard. Igen var Tonni Adamsen ophavsmand – denne gang med en skarp og dyb pasning forbi to Horsens-spillere.

Den islandske angriber Aron Sigurdarson sparkede flot Horsens på 2-3 med 20 minutter tilbage af opgøret efter et veludført angreb, men herefter gik gassen lidt af ballonen for værterne.

Helsingør stod godt imod presset fra Horsens og truede i flere omgange med at øge til 4-2 på en omstilling.

Men to minutter før ordinær spilletids udløb satte Casper Tengstedt foden på en noget skæv afslutning fra distancen og udlignede til slutresultatet 3-3.

I fredagens andet opgør i oprykningsspillet foldede Fredericias offensiv sig flot ud på hjemmebane mod Nykøbing.

5-1 vandt Fredericia efter blandt andet to scoringer af Anders Holvad. Både Fredericia og Hvidovre har 50 point og kun en outsiderchance for at blande sig i oprykningsstriden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sverige skal til VM

Rasmus Højlund har ikke set det før

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Tottenham præsenterer ny træner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’