Horsens fastholder Superliga-kurs efter comeback

AC Horsens var bagud 1-3, men fik 3-3 hjemme mod FC Helsingør, hvilket fastholder østjyderne på førstepladsen.



AC Horsens lavede fredag et comeback og hentede et vigtigt 3-3-resultat hjemme mod Helsingør i 1. divisions oprykningsspil.

Horsens var bagud 1-3, men scoringer af offensivspillerne Aron Sigurdarson og Casper Tengstedt skaffede et uafgjort resultat, der fastholder Horsens som førerhold.

I et meget underholdende opgør strålede Helsingør-angriberen Tonni Adamsen desuden med oplæg til alle udeholdets mål.

Horsens har 57 point, mens Lyngby og Helsingør følger efter med henholdsvis 56 og 55 point. Der resterer tre runder.

Helsingør fik en drømmestart på opgøret, da den tidligere Horsens-spiller Oliver Drost sparkede holdet foran efter 18 minutter, efter at Tonni Adamsen viste overblik og spillede angrebsmakkeren fri efter en opspilsfejl af hjemmeholdet.

Få minutter senere tog Magnus Jensen et indlæg fra venstre side ned i feltet og sparkede balance i regnskabet, men udeholdet gik alligevel til pause med en føring.

Ti minutter før pausen nærmest kopierede Adamsen og Drost således deres bedrift fra tidligere. Dog var det en væsentlig forskel, at Horsens-keeper Matej Delac denne gang havde hænderne på bolden og nok burde have holdt den ude af sit net.

Helsingør øgede i starten af anden halvleg til 3-1 ved indskiftede Oliver Kjærsgaard. Igen var Tonni Adamsen ophavsmand – denne gang med en skarp og dyb pasning forbi to Horsens-spillere.

Den islandske angriber Aron Sigurdarson sparkede flot Horsens på 2-3 med 20 minutter tilbage af opgøret efter et veludført angreb, men herefter gik gassen lidt af ballonen for værterne.

Helsingør stod godt imod presset fra Horsens og truede i flere omgange med at øge til 4-2 på en omstilling.

Men to minutter før ordinær spilletids udløb satte Casper Tengstedt foden på en noget skæv afslutning fra distancen og udlignede til slutresultatet 3-3.

I fredagens andet opgør i oprykningsspillet foldede Fredericias offensiv sig flot ud på hjemmebane mod Nykøbing.

5-1 vandt Fredericia efter blandt andet to scoringer af Anders Holvad. Både Fredericia og Hvidovre har 50 point og kun en outsiderchance for at blande sig i oprykningsstriden.

/ritzau/





Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Stor ros til FC Midtjylland

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty