Horsens fastholder Superliga-kurs efter comeback

AC Horsens var bagud 1-3, men fik 3-3 hjemme mod FC Helsingør, hvilket fastholder østjyderne på førstepladsen.



AC Horsens lavede fredag et comeback og hentede et vigtigt 3-3-resultat hjemme mod Helsingør i 1. divisions oprykningsspil.

Horsens var bagud 1-3, men scoringer af offensivspillerne Aron Sigurdarson og Casper Tengstedt skaffede et uafgjort resultat, der fastholder Horsens som førerhold.

I et meget underholdende opgør strålede Helsingør-angriberen Tonni Adamsen desuden med oplæg til alle udeholdets mål.

Horsens har 57 point, mens Lyngby og Helsingør følger efter med henholdsvis 56 og 55 point. Der resterer tre runder.

Helsingør fik en drømmestart på opgøret, da den tidligere Horsens-spiller Oliver Drost sparkede holdet foran efter 18 minutter, efter at Tonni Adamsen viste overblik og spillede angrebsmakkeren fri efter en opspilsfejl af hjemmeholdet.

Få minutter senere tog Magnus Jensen et indlæg fra venstre side ned i feltet og sparkede balance i regnskabet, men udeholdet gik alligevel til pause med en føring.

Ti minutter før pausen nærmest kopierede Adamsen og Drost således deres bedrift fra tidligere. Dog var det en væsentlig forskel, at Horsens-keeper Matej Delac denne gang havde hænderne på bolden og nok burde have holdt den ude af sit net.

Helsingør øgede i starten af anden halvleg til 3-1 ved indskiftede Oliver Kjærsgaard. Igen var Tonni Adamsen ophavsmand – denne gang med en skarp og dyb pasning forbi to Horsens-spillere.

Den islandske angriber Aron Sigurdarson sparkede flot Horsens på 2-3 med 20 minutter tilbage af opgøret efter et veludført angreb, men herefter gik gassen lidt af ballonen for værterne.

Helsingør stod godt imod presset fra Horsens og truede i flere omgange med at øge til 4-2 på en omstilling.

Men to minutter før ordinær spilletids udløb satte Casper Tengstedt foden på en noget skæv afslutning fra distancen og udlignede til slutresultatet 3-3.

I fredagens andet opgør i oprykningsspillet foldede Fredericias offensiv sig flot ud på hjemmebane mod Nykøbing.

5-1 vandt Fredericia efter blandt andet to scoringer af Anders Holvad. Både Fredericia og Hvidovre har 50 point og kun en outsiderchance for at blande sig i oprykningsstriden.

/ritzau/



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’