Horsens fastholder Superliga-kurs efter comeback

AC Horsens var bagud 1-3, men fik 3-3 hjemme mod FC Helsingør, hvilket fastholder østjyderne på førstepladsen.



AC Horsens lavede fredag et comeback og hentede et vigtigt 3-3-resultat hjemme mod Helsingør i 1. divisions oprykningsspil.

Horsens var bagud 1-3, men scoringer af offensivspillerne Aron Sigurdarson og Casper Tengstedt skaffede et uafgjort resultat, der fastholder Horsens som førerhold.

I et meget underholdende opgør strålede Helsingør-angriberen Tonni Adamsen desuden med oplæg til alle udeholdets mål.

Horsens har 57 point, mens Lyngby og Helsingør følger efter med henholdsvis 56 og 55 point. Der resterer tre runder.

Helsingør fik en drømmestart på opgøret, da den tidligere Horsens-spiller Oliver Drost sparkede holdet foran efter 18 minutter, efter at Tonni Adamsen viste overblik og spillede angrebsmakkeren fri efter en opspilsfejl af hjemmeholdet.

Få minutter senere tog Magnus Jensen et indlæg fra venstre side ned i feltet og sparkede balance i regnskabet, men udeholdet gik alligevel til pause med en føring.

Ti minutter før pausen nærmest kopierede Adamsen og Drost således deres bedrift fra tidligere. Dog var det en væsentlig forskel, at Horsens-keeper Matej Delac denne gang havde hænderne på bolden og nok burde have holdt den ude af sit net.

Helsingør øgede i starten af anden halvleg til 3-1 ved indskiftede Oliver Kjærsgaard. Igen var Tonni Adamsen ophavsmand – denne gang med en skarp og dyb pasning forbi to Horsens-spillere.

Den islandske angriber Aron Sigurdarson sparkede flot Horsens på 2-3 med 20 minutter tilbage af opgøret efter et veludført angreb, men herefter gik gassen lidt af ballonen for værterne.

Helsingør stod godt imod presset fra Horsens og truede i flere omgange med at øge til 4-2 på en omstilling.

Men to minutter før ordinær spilletids udløb satte Casper Tengstedt foden på en noget skæv afslutning fra distancen og udlignede til slutresultatet 3-3.

I fredagens andet opgør i oprykningsspillet foldede Fredericias offensiv sig flot ud på hjemmebane mod Nykøbing.

5-1 vandt Fredericia efter blandt andet to scoringer af Anders Holvad. Både Fredericia og Hvidovre har 50 point og kun en outsiderchance for at blande sig i oprykningsstriden.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Sean Dyche fyret

Vild aften! Kun sket én gang før

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hård dom over Franks fremtid

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Liverpool tager smal sejr

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nægtet Brøndby-skifte

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Manchester City knuser Fulham

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ekspert: Det mest positive for FCK



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Bayern München videre i pokalturneringen

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Zorniger i chok: Er det en joke?

Riemer reagerer på Frank-fyring

Dansk målsluger skifter til topklub

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Gunners plaffer danske bier i Brentford

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?