AC Horsens kan bide skeer med de andre hold i Superligaen.
Det mener klubbens cheftræner, Jens Berthel Askou, i hvert fald, efter at holdet sikrede sig oprykning til landets bedste række med en 4-0 sejr over FC Fredericia.
– Jeg forventer ikke, at vi kan gøre det lige så godt i Superligaen som i 1. division, men der er ting i vores spil og udtryk, der er bygget op til at være holdbart i Superligaen, siger Askou.
– Vi har hele tiden haft fokus på at bygge et hold, der har haft fokus på at vinde kampe i 1. division og være konkurrencedygtigt i Superligaen.
– Jeg tror, folk kommer til at se, at vi er mere konkurrencedygtige i Superligaen, end sidst vi var oppe.
Oprykningen blev sikret via et stærkt forår for østjyderne, hvor holdet har hentet 23 point ud af 27 mulige i oprykningsspillet i 1. division.
Den gode form vil Horsens-anfører Malte Kiilerich tage med op i Superligaen.
– Vi kommer med noget gåpåmod. Vi har vist, at vi kan sammensætte nogle gode sejre.
– Sidste gang vi var i Superligaen, kom vi ind i en ond spiral, men nu ved vi, at vi skal komme flyvende fra start og tage vores momentum med videre, lyder det fra anføreren.
Han er desuden optimistisk, selv om tilværelsen i Superligaen bliver hård.
– Vi vil være underdogs i de fleste kampe, men det er fodbold, og lad os nu se, hvad der sker, siger anføreren.
– Vi vil fastholde det, vi er gode til. Folk siger, vi kun spiller på lange bolde og ikke scorer nok mål, men det synes jeg ikke.
Fredericia-cheftræner Michael Hansen satte efter opgøret også ord på det Horsens-hold, han har set gennem sæsonen.
– Horsens har været det bedste hold i 1. division, fordi de fører. Vi har mødt dem fire gange, og vi har tabt to, spillet en uafgjort og vundet en.
– Vi har svært ved at skabe chancer mod dem, og jeg synes, de har vist et rigtig højt niveau, siger Michael Hansen.
I sidste runde af 1. division skal Horsens i aktion mod Hvidovre IF, mens Fredericia møder Lyngby, der også har sikret sig oprykning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
INTERVIEW
