– Vi bliver mere konkurrencedygtige i SL end sidst

AC Horsens’ cheftræner Jens Berthel Askou mener, at holdet har niveauet til at kunne klare sig i Superligaen.



AC Horsens kan bide skeer med de andre hold i Superligaen.

Det mener klubbens cheftræner, Jens Berthel Askou, i hvert fald, efter at holdet sikrede sig oprykning til landets bedste række med en 4-0 sejr over FC Fredericia.

– Jeg forventer ikke, at vi kan gøre det lige så godt i Superligaen som i 1. division, men der er ting i vores spil og udtryk, der er bygget op til at være holdbart i Superligaen, siger Askou.

– Vi har hele tiden haft fokus på at bygge et hold, der har haft fokus på at vinde kampe i 1. division og være konkurrencedygtigt i Superligaen.

– Jeg tror, folk kommer til at se, at vi er mere konkurrencedygtige i Superligaen, end sidst vi var oppe.

Oprykningen blev sikret via et stærkt forår for østjyderne, hvor holdet har hentet 23 point ud af 27 mulige i oprykningsspillet i 1. division.

Den gode form vil Horsens-anfører Malte Kiilerich tage med op i Superligaen.

– Vi kommer med noget gåpåmod. Vi har vist, at vi kan sammensætte nogle gode sejre.

– Sidste gang vi var i Superligaen, kom vi ind i en ond spiral, men nu ved vi, at vi skal komme flyvende fra start og tage vores momentum med videre, lyder det fra anføreren.

Han er desuden optimistisk, selv om tilværelsen i Superligaen bliver hård.

– Vi vil være underdogs i de fleste kampe, men det er fodbold, og lad os nu se, hvad der sker, siger anføreren.

– Vi vil fastholde det, vi er gode til. Folk siger, vi kun spiller på lange bolde og ikke scorer nok mål, men det synes jeg ikke.

Fredericia-cheftræner Michael Hansen satte efter opgøret også ord på det Horsens-hold, han har set gennem sæsonen.

– Horsens har været det bedste hold i 1. division, fordi de fører. Vi har mødt dem fire gange, og vi har tabt to, spillet en uafgjort og vundet en.

– Vi har svært ved at skabe chancer mod dem, og jeg synes, de har vist et rigtig højt niveau, siger Michael Hansen.

I sidste runde af 1. division skal Horsens i aktion mod Hvidovre IF, mens Fredericia møder Lyngby, der også har sikret sig oprykning.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Celtic er mester efter vildt drama



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bejlere deler

FC København – Randers FC

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Chelsea – Manchester City

FC Fredericia – Silkeborg IF

Manchester United – Nottingham Forest

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne