Fredag aften var en af de rigtig hårde for Horsens-spillerne.
I 0-2-nederlaget til FC Nordsjælland havde de gule gæster ikke så meget som ét skud inden for målrammen.
FCN havde bolden i nærmest hele kampen, og der var ikke meget at se til for Horsens’ offensive profiler. Horsens-angriber Simon Makienok kalder fredagens kamp for en offensiv katastrofe.
– Det var en meget frustrerende kamp rent offensivt, men også defensivt.
– Det var en katastrofe, det vi leverede i offensiven. Vi havde nærmest ikke to-tre sammenhængende afleveringer, og det efterlod en enormt dårlig følelse – alt i alt en rigtig øv-kamp.
– På den ene side er det røvsygt ikke at have et skud på mål, og på den anden side er det mega frustrerende. Vi havde hovedet under armen, og det er ikke sådan her, man gerne vil spille fodbold, siger Simon Makienok.
Det var ikke kun de offensive Horsens-spillere, der havde en hård aften, for forsvarsspillerne havde utroligt meget at se til, og de havde det generelt svært mod FCN’s hurtige og tekniske spillere i front.
Horsens-stopperen Malte Kiilerich er også meget skuffet over holdets præstation, men han er også imponeret over FCN.
– Det var hårdt. Vi havde snakket om, at de ikke skulle have et hurtigt mål, og så scorede de efter tre minutter, og så vidste vi godt, det ville blive op ad bakke.
– Vi kom aldrig rigtig tæt på noget. De havde bolden hele tiden, og vi smed den væk, lige da vi fik den. Der var bare markant klasseforskel.
– Det var vildt frustrerende. Lige nu ligger de nummer et, og de gør det sindssygt godt. Vi skulle have bragt noget mere, og de fik for meget momentum, og så er de rigtig svære at spille imod, men vi skal selvfølgelig være bedre, siger Malte Kiilerich.
Nederlaget efterlader Horsens på 10.-pladsen i Superligaen, men Brøndby har søndag mulighed for at overhale oprykkerne i tabellen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER