Hoseth: FCK får en fantastisk spiller

Den tidligere FCK-spiller Magne Hoseth hylder den danske mesterklubs nyindkøb Pape Paté Diouf og spår ham stor succes



FC København købte tirsdag Pape Paté Diouf i norske Molde. Købet af den senegalesiske topscorer faldt styrker FCK’s offensiv og lover godt for den kommende sæson.

I Molde var Pape Paté Diouf holdkammerat med den tidligere FCK-spiller Magne Hoseth, der selv har spillet en stærk sæson i Tippeligaen. Han roser FCK’s nye mand i høje toner.

– Pape Paté Diouf er en rigtig god fodboldspiller, der både kan bruges som venstre kant og som angriber. Han rigtig hurtig, har et godt touch på bolden, har masser af springkraft og er stærk i hovedspillet, siger Magne Hoseth til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCK’s lynkøb glæder sig til N’Doye

FCK’s sportsdirektør Carsten V. Jensen har efter købet slået fast, at Diouf kan komme til at fylde pladsen på venstre kant ud efter Jesper Grønkjærs stop. Magne Hoseth er helt enig med sportsdirektøren.

– Her i Molde lå Pape Paté Diouf for det meste på venstre kant men blev nogle gange trukket ind som værende anden-angriber. Han har dog ligget mest på kanten og er utrolig god til at søge ind i banen og skyde på mål.

– FC København får en fantastisk fodboldspiller, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at han kommer til at lykkedes i FCK, siger Magne Hoseth.

Magne Hoseth spillede selv i FC København i 2004-05, men han nåede ikke at tale med sin nu tidligere holdkammerat om klubben.

– Skiftet skete så hurtigt, at jeg faktisk ikke nåede at tale med ham. Men FC København er jo Skandinaviens største klub, så når der kommer et tilbud derfra er det selvfølgelig svært at sige nej til, siger den tidligere FCK-spiller.

LÆS OGSÅ: – Diouf skal bruge mange chancer

Pape Paté Diouf fik sit endelige gennembrud i Molde i sæsonen 2009, hvor det blev til 11 sæsonmål men blev sat ud af spillet i 2010, hvor det kun blev til en enkelt scoring.

– Han spillede en fantastisk sæson i 2009 men blev ramt af et brud i foden i 2010, hvor han måske blev lidt bange, da han kom tilbage. Men i denne sæson, har han bevist, at han er helt tilbage for fuld styrke, siger Magne Hoseth.

Pape Paté Diouf er FCK’s tilgang nummer fem til denne sæson, hvor Christian Grindheim, Ragnar Sigurdsson, Johnny Thomsen og talentet Youssef Toutouh er de andre.

LÆS OGSÅ: Sommerens transfers i Superligaen





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner