Pape Pate Diouf blev tidligere på dagen præsenteret som den fjerde forstærkning i FC København denne sommer. Diouf kommer til Danmark med 12 Tippeliga-mål på kontoen hidtil i denne sæson for sin nu tidligere klub Molde.
Den 28-årige dansker Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf med sin klub Haugesund – senest i sidste sæson, hvor Diouf ofte agerede angrebsduo med den tidligere Randers- og OB’er Djiby Fall.
– Diouf er forholdsvis høj og virker lidt tynd og spinkel. Men man ikke tage fejl af hans fysiske styrke, for han er faktisk ret stærk. Han er hurtig og en meget bevægelig angriber. Slet ingen klassisk centrerforward. Når Molde har været gode, spiller de rigtig hurtigt, og her er Diouf en vigtig spiller, da han også tankegangsmæssigt er rigtig hurtig og intelligent. Han er helt sikkert en dygtig spiller, og han scorer indimellem nogle vanvittige mål, men han skal bruge for mange chancer til at score målene, siger danskeren til tipsbladet.dk.
SE OGSÅ: FCK’s nye stjerne knalder kasser
Kant eller angriber?
Da FCK tidligere på dagen præsenterede Pape Pate Diouf, beskrev sportsdirektør Carsten V. Jensen ham som en “hårdtarbejdende og målfarlig venstrekant, der meget gerne opsøger spillet i feltet, hvor han med sit fremragende hovedspil matcher hvem som helst”.
Jacob “Taz” Sørensen er overrasket over den karakteristik og understreger, at FCK ikke har fået en type á la Jesper Grønkjær, der som bekendt har lagt støvlerne på hylden.
– I mine øjne er han meget mere angriber end kantspiller, og man kan slet ikke sammenligne ham som type med en Jesper Grønkjær. Han har spillet mest angriber i Norge, men dog også indimellem på kanten, når Molde spiller 4-3-3. Jeg ville nok spille ham som makker med N’Doye oppe foran, hvor han er farligst.
Spørgsmålet er så, om træner Roland Nilsson lytter til den plan. Nilsson kunne for første gang i dag tage Diouf under lup, da han trænede for første gang med sine nye holdkammerater. Diouf har altså spillet sin sidste kamp for Molde, der i weekenden møder netop Sørensens Haugesund.
– Vi slog dem 5-0 på hjemmebane i den første kamp i sæsonen, så det er dem, der har revanche tilgode mod os, og selv om de ligger nummer ét, så har vi ingen grund til at frygte dem. Og så gør det jo heller ikke noget, at de ikke har Diouf med, siger “Taz” med et lille grin.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
LIVE: Viborg FF – FC København
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Nu svarer David Nielsen
Mexico kommer med markant melding om VM
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Deler nyt om fremtiden
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Osula slår alle andre
Arsenal-stjerne svarer igen
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG