– Diouf skal bruge mange chancer

Danskeren Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf en del gange i Tippeligaen. Her giver han en beskrivelse af den nye FCK’er.



Pape Pate Diouf blev tidligere på dagen præsenteret som den fjerde forstærkning i FC København denne sommer. Diouf kommer til Danmark med 12 Tippeliga-mål på kontoen hidtil i denne sæson for sin nu tidligere klub Molde.

Den 28-årige dansker Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf med sin klub Haugesund – senest i sidste sæson, hvor Diouf ofte agerede angrebsduo med den tidligere Randers- og OB’er Djiby Fall.

– Diouf er forholdsvis høj og virker lidt tynd og spinkel. Men man ikke tage fejl af hans fysiske styrke, for han er faktisk ret stærk. Han er hurtig og en meget bevægelig angriber. Slet ingen klassisk centrerforward. Når Molde har været gode, spiller de rigtig hurtigt, og her er Diouf en vigtig spiller, da han også tankegangsmæssigt er rigtig hurtig og intelligent. Han er helt sikkert en dygtig spiller, og han scorer indimellem nogle vanvittige mål, men han skal bruge for mange chancer til at score målene, siger danskeren til tipsbladet.dk.

SE OGSÅ: FCK’s nye stjerne knalder kasser

Kant eller angriber?
Da FCK tidligere på dagen præsenterede Pape Pate Diouf, beskrev sportsdirektør Carsten V. Jensen ham som en “hårdtarbejdende og målfarlig venstrekant, der meget gerne opsøger spillet i feltet, hvor han med sit fremragende hovedspil matcher hvem som helst”.

Jacob “Taz” Sørensen er overrasket over den karakteristik og understreger, at FCK ikke har fået en type á la Jesper Grønkjær, der som bekendt har lagt støvlerne på hylden.

– I mine øjne er han meget mere angriber end kantspiller, og man kan slet ikke sammenligne ham som type med en Jesper Grønkjær. Han har spillet mest angriber i Norge, men dog også indimellem på kanten, når Molde spiller 4-3-3. Jeg ville nok spille ham som makker med N’Doye oppe foran, hvor han er farligst.

Spørgsmålet er så, om træner Roland Nilsson lytter til den plan. Nilsson kunne for første gang i dag tage Diouf under lup, da han trænede for første gang med sine nye holdkammerater. Diouf har altså spillet sin sidste kamp for Molde, der i weekenden møder netop Sørensens Haugesund.

– Vi slog dem 5-0 på hjemmebane i den første kamp i sæsonen, så det er dem, der har revanche tilgode mod os, og selv om de ligger nummer ét, så har vi ingen grund til at frygte dem. Og så gør det jo heller ikke noget, at de ikke har Diouf med, siger “Taz” med et lille grin.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Bayern tromler sig videre

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Hjulmand vinder i Hamborg

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Skal han på landsholdet, Riemer?

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet