– Diouf skal bruge mange chancer

Danskeren Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf en del gange i Tippeligaen. Her giver han en beskrivelse af den nye FCK’er.



Pape Pate Diouf blev tidligere på dagen præsenteret som den fjerde forstærkning i FC København denne sommer. Diouf kommer til Danmark med 12 Tippeliga-mål på kontoen hidtil i denne sæson for sin nu tidligere klub Molde.

Den 28-årige dansker Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf med sin klub Haugesund – senest i sidste sæson, hvor Diouf ofte agerede angrebsduo med den tidligere Randers- og OB’er Djiby Fall.

– Diouf er forholdsvis høj og virker lidt tynd og spinkel. Men man ikke tage fejl af hans fysiske styrke, for han er faktisk ret stærk. Han er hurtig og en meget bevægelig angriber. Slet ingen klassisk centrerforward. Når Molde har været gode, spiller de rigtig hurtigt, og her er Diouf en vigtig spiller, da han også tankegangsmæssigt er rigtig hurtig og intelligent. Han er helt sikkert en dygtig spiller, og han scorer indimellem nogle vanvittige mål, men han skal bruge for mange chancer til at score målene, siger danskeren til tipsbladet.dk.

SE OGSÅ: FCK’s nye stjerne knalder kasser

Kant eller angriber?
Da FCK tidligere på dagen præsenterede Pape Pate Diouf, beskrev sportsdirektør Carsten V. Jensen ham som en “hårdtarbejdende og målfarlig venstrekant, der meget gerne opsøger spillet i feltet, hvor han med sit fremragende hovedspil matcher hvem som helst”.

Jacob “Taz” Sørensen er overrasket over den karakteristik og understreger, at FCK ikke har fået en type á la Jesper Grønkjær, der som bekendt har lagt støvlerne på hylden.

– I mine øjne er han meget mere angriber end kantspiller, og man kan slet ikke sammenligne ham som type med en Jesper Grønkjær. Han har spillet mest angriber i Norge, men dog også indimellem på kanten, når Molde spiller 4-3-3. Jeg ville nok spille ham som makker med N’Doye oppe foran, hvor han er farligst.

Spørgsmålet er så, om træner Roland Nilsson lytter til den plan. Nilsson kunne for første gang i dag tage Diouf under lup, da han trænede for første gang med sine nye holdkammerater. Diouf har altså spillet sin sidste kamp for Molde, der i weekenden møder netop Sørensens Haugesund.

– Vi slog dem 5-0 på hjemmebane i den første kamp i sæsonen, så det er dem, der har revanche tilgode mod os, og selv om de ligger nummer ét, så har vi ingen grund til at frygte dem. Og så gør det jo heller ikke noget, at de ikke har Diouf med, siger “Taz” med et lille grin.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Spøger i kæmpeklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker