– Diouf skal bruge mange chancer

Danskeren Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf en del gange i Tippeligaen. Her giver han en beskrivelse af den nye FCK’er.



Pape Pate Diouf blev tidligere på dagen præsenteret som den fjerde forstærkning i FC København denne sommer. Diouf kommer til Danmark med 12 Tippeliga-mål på kontoen hidtil i denne sæson for sin nu tidligere klub Molde.

Den 28-årige dansker Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf med sin klub Haugesund – senest i sidste sæson, hvor Diouf ofte agerede angrebsduo med den tidligere Randers- og OB’er Djiby Fall.

– Diouf er forholdsvis høj og virker lidt tynd og spinkel. Men man ikke tage fejl af hans fysiske styrke, for han er faktisk ret stærk. Han er hurtig og en meget bevægelig angriber. Slet ingen klassisk centrerforward. Når Molde har været gode, spiller de rigtig hurtigt, og her er Diouf en vigtig spiller, da han også tankegangsmæssigt er rigtig hurtig og intelligent. Han er helt sikkert en dygtig spiller, og han scorer indimellem nogle vanvittige mål, men han skal bruge for mange chancer til at score målene, siger danskeren til tipsbladet.dk.

SE OGSÅ: FCK’s nye stjerne knalder kasser

Kant eller angriber?
Da FCK tidligere på dagen præsenterede Pape Pate Diouf, beskrev sportsdirektør Carsten V. Jensen ham som en “hårdtarbejdende og målfarlig venstrekant, der meget gerne opsøger spillet i feltet, hvor han med sit fremragende hovedspil matcher hvem som helst”.

Jacob “Taz” Sørensen er overrasket over den karakteristik og understreger, at FCK ikke har fået en type á la Jesper Grønkjær, der som bekendt har lagt støvlerne på hylden.

– I mine øjne er han meget mere angriber end kantspiller, og man kan slet ikke sammenligne ham som type med en Jesper Grønkjær. Han har spillet mest angriber i Norge, men dog også indimellem på kanten, når Molde spiller 4-3-3. Jeg ville nok spille ham som makker med N’Doye oppe foran, hvor han er farligst.

Spørgsmålet er så, om træner Roland Nilsson lytter til den plan. Nilsson kunne for første gang i dag tage Diouf under lup, da han trænede for første gang med sine nye holdkammerater. Diouf har altså spillet sin sidste kamp for Molde, der i weekenden møder netop Sørensens Haugesund.

– Vi slog dem 5-0 på hjemmebane i den første kamp i sæsonen, så det er dem, der har revanche tilgode mod os, og selv om de ligger nummer ét, så har vi ingen grund til at frygte dem. Og så gør det jo heller ikke noget, at de ikke har Diouf med, siger “Taz” med et lille grin.



‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller