– Diouf skal bruge mange chancer

Danskeren Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf en del gange i Tippeligaen. Her giver han en beskrivelse af den nye FCK’er.



Pape Pate Diouf blev tidligere på dagen præsenteret som den fjerde forstærkning i FC København denne sommer. Diouf kommer til Danmark med 12 Tippeliga-mål på kontoen hidtil i denne sæson for sin nu tidligere klub Molde.

Den 28-årige dansker Jacob “Taz” Sørensen har mødt Pape Pate Diouf med sin klub Haugesund – senest i sidste sæson, hvor Diouf ofte agerede angrebsduo med den tidligere Randers- og OB’er Djiby Fall.

– Diouf er forholdsvis høj og virker lidt tynd og spinkel. Men man ikke tage fejl af hans fysiske styrke, for han er faktisk ret stærk. Han er hurtig og en meget bevægelig angriber. Slet ingen klassisk centrerforward. Når Molde har været gode, spiller de rigtig hurtigt, og her er Diouf en vigtig spiller, da han også tankegangsmæssigt er rigtig hurtig og intelligent. Han er helt sikkert en dygtig spiller, og han scorer indimellem nogle vanvittige mål, men han skal bruge for mange chancer til at score målene, siger danskeren til tipsbladet.dk.

SE OGSÅ: FCK’s nye stjerne knalder kasser

Kant eller angriber?
Da FCK tidligere på dagen præsenterede Pape Pate Diouf, beskrev sportsdirektør Carsten V. Jensen ham som en “hårdtarbejdende og målfarlig venstrekant, der meget gerne opsøger spillet i feltet, hvor han med sit fremragende hovedspil matcher hvem som helst”.

Jacob “Taz” Sørensen er overrasket over den karakteristik og understreger, at FCK ikke har fået en type á la Jesper Grønkjær, der som bekendt har lagt støvlerne på hylden.

– I mine øjne er han meget mere angriber end kantspiller, og man kan slet ikke sammenligne ham som type med en Jesper Grønkjær. Han har spillet mest angriber i Norge, men dog også indimellem på kanten, når Molde spiller 4-3-3. Jeg ville nok spille ham som makker med N’Doye oppe foran, hvor han er farligst.

Spørgsmålet er så, om træner Roland Nilsson lytter til den plan. Nilsson kunne for første gang i dag tage Diouf under lup, da han trænede for første gang med sine nye holdkammerater. Diouf har altså spillet sin sidste kamp for Molde, der i weekenden møder netop Sørensens Haugesund.

– Vi slog dem 5-0 på hjemmebane i den første kamp i sæsonen, så det er dem, der har revanche tilgode mod os, og selv om de ligger nummer ét, så har vi ingen grund til at frygte dem. Og så gør det jo heller ikke noget, at de ikke har Diouf med, siger “Taz” med et lille grin.







LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Thomas Frank løber tør for tid’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Dansk toptræner stifter agentfirma

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Klubber holder øje med AaB-profil

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer