Selv om han i mandags måtte pille bolden ud af sit net hele fire gange, er FC Midtjyllands Jonas Lössl utvivlsomt en af Superligaens mest talentfulde målmænd. Det ved FCM, det ved Keld Bordinggaard, der har ham som førstevalg på det danske U/21-landshold, og det ved en af tysk fodbolds traditionelt allerstørste klubber.
Hamburger SV, der til sommer får en dansk sportsdirektør i form af Frank Arnesen, er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger meget interesseret i den 22-årige danske målmand. Til sommer mister klubben sin nuværende førstemålmand, 37-årige Frank Rost, og der skal derfor hentes en ny keeper til det imponerende stadion, Imtech Arena, i den nordtyske havneby.
Det kan meget vel blive Jonas Lössl. Hamburger SV har set Lössl i aktion talrige gange. Blandt andet var klubben på plads, da målmanden og FC Midtjylland den 21. marts tabte med 1-2 i Haderslev.
– Hver eneste gang Jonas spiller, er der interesserede klubber til stede, og der er også tyske klubber iblandt dem. Mere kan jeg ikke sige, fortæller Jonas Lössls agent, Allan Bak Jensen, til tipsbladet.dk.
Ambitiøse Hamburger SV, der i denne sæson blot indtager syvendepladsen i Bundesligaen, har set Jonas Lössl i aktion for både FC Midtjylland og det danske U/21-landshold, og den tyske traditionsklubs repræsentanter har ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger været tilfredse med, hvad de har set.
HSV har endnu ikke sendt et officielt bud afsted til FC Midtjylland, men med tyskernes voksende interesse in mente, vil det ikke overraske, hvis “Ulvene” til sommer kan hælde en god portion euro i lommerne. Et beløb, som kan blive rigtig stort, hvis Jonas Lössl leverer storspil under U/21-EM i juni måned.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Supercomputer: Her er VM-finalen
STORT INTERVIEW