Den tidligere OB-spiller Mads Frøkjær har nu været et halvt år i den engelske Championship-klub Preston North End, og selvom han nu har mødt en række dygtige spillere i den række, så er det stadig i Superligaen, at han har prøvet at spille mod den bedste i sin karriere.
Her er der tale om FCK's Rasmus Falk, som har en særlig måde at gøre det svært for modstanderne. Det fortæller Frøkjær om i forbindelse med et Twitter-opslag fra Preston med en lang række spørgsmål fra den engelske klubs fans.
– Jeg vil nok sige en spiller fra FC København, der hedder Rasmus Falk. Særligt når man skal forsvare mod ham. Han kan bare vende. Han kan vende alle steder hen, og han er så god på bolden, siger han og fortsætter:
– Og den måde, som han løber med sine albuer, så slår du dig altid, fordi han nærmest bokser dig med sine albuer. Men han er en klassespiller, lyder det fra Frøkjær.
Desuden kommer den danske midtbanespiller ind på, hvad der har været den klareste forskel for ham på dansk fodbold og den næstbedste engelske række.
– Den danske liga er meget mere taktisk, og Championship er meget mere frem og tilbage. Jeg har bemærket, at fansene godt kan lide, at kampene går frem og tilbage – og ikke så langsomt som i Danmark. Det er nok den største forskel, fortæller Preston-danskeren.
Mads Frøkjær har i sin første sæson i engelsk fodbold indtil videre scoret tre mål og lavet fem assister i Championship.
Preston er endvidere tre point fra sjettepladsen, som giver adgang til playoff-kampe om oprykning til Premier League.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
STORT INTERVIEW