Den tidligere OB-spiller Mads Frøkjær har nu været et halvt år i den engelske Championship-klub Preston North End, og selvom han nu har mødt en række dygtige spillere i den række, så er det stadig i Superligaen, at han har prøvet at spille mod den bedste i sin karriere.
Her er der tale om FCK's Rasmus Falk, som har en særlig måde at gøre det svært for modstanderne. Det fortæller Frøkjær om i forbindelse med et Twitter-opslag fra Preston med en lang række spørgsmål fra den engelske klubs fans.
– Jeg vil nok sige en spiller fra FC København, der hedder Rasmus Falk. Særligt når man skal forsvare mod ham. Han kan bare vende. Han kan vende alle steder hen, og han er så god på bolden, siger han og fortsætter:
– Og den måde, som han løber med sine albuer, så slår du dig altid, fordi han nærmest bokser dig med sine albuer. Men han er en klassespiller, lyder det fra Frøkjær.
Desuden kommer den danske midtbanespiller ind på, hvad der har været den klareste forskel for ham på dansk fodbold og den næstbedste engelske række.
– Den danske liga er meget mere taktisk, og Championship er meget mere frem og tilbage. Jeg har bemærket, at fansene godt kan lide, at kampene går frem og tilbage – og ikke så langsomt som i Danmark. Det er nok den største forskel, fortæller Preston-danskeren.
Mads Frøkjær har i sin første sæson i engelsk fodbold indtil videre scoret tre mål og lavet fem assister i Championship.
Preston er endvidere tre point fra sjettepladsen, som giver adgang til playoff-kampe om oprykning til Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
OPTAKT
Algeriet – Østrig
INTERVIEW