Brøndby IF – AGF 2-3 (1-1)
1-0, Rasmus Lauritsen
1-1, Rasmus Lauritsen selvmål
1-2, Tobias Bech
2-2, Sebastian Sebulonsen
2-3, Patrick Mortensen
Kampens bedste
Brøndby IF
Det var en forfærdelig aften for Brøndby, der med nederlaget smed det danske mesterskab, men Daniel Wass kan trods alt være tilfreds med sin præstation. Den erfarne midtbanespiller var endnu engang velspillende for Brøndby og diskede blandt andet op med en flot assist til Rasmus Lauritsens hovedstødsmål. Utroligt nok blev han udskiftet med 20 minutter igen, mens Brøndby skulle jagte et mål.
AGF
Han har fået en ny rolle som wingback, men Mikael Anderson er stadig en af AGF’s farligste spillere. Den islandske landsholdsspiller startede som lyn og torden og sendte et chok gennem hele Vestegnen, da han efter få minutter sparkede på overliggeren. Han fortsætte med at være pågående og farlig, og han fremtvang da også Rasmus Lauritsens selvmål. En stor kamp af Mikael Anderson, der sammen med den modsatte wingback, Gift Links, var AGF’s bedste.
Kampens værste
Brøndby IF var til tider uskarpe, sløsede og passive i dagens kamp – selvom det som bekendt var dem, der rent faktisk faktisk havde alt at spille for. Det blev måske mest tydeligt ved gæsternes tredje mål, hvor en Jacob Andersen alt for nemt kunne bryde igennem og sende bolden ind til en helt fri Patrick Mortensen, der uden problemer scorede. Hvad i alverden skete der, Brøndby? Også AGF’s første mål kom efter fejl i Brøndbys defensiv. Det kostede mesterskabet.
Kampens detalje
Det var en kamp spækket med detaljer og drama. Der opstod jubel hver gang Brøndby – eller Silkeborg – scorede, der var tusindvis af mennesker foran stadion, og kampen bølgede frem og tilbage.
Der var imidlertid fuldstændige bizarre scener med fem minutter igen. Pludselig vandrede – ja, nærmest slentrede – en mænd klædt i mørkeblåt ind på banen. Spillet fortsatte ufortrødent, og ingen på banen virkede til at have set baneløberen. Det endte endda med, at han nærmest af egen fri vilje gik mod sidelinjen, fordi Brøndby skulle angribe i den ende, han vandrede rundt i. Hvor blev vagterne af? Og hvorfor opfattede ingen, at han var på banen? Det var mildest talt underligt.
Og så vil den selvfølgelig huskes for at give en vanvittig slutning på Superliga-sæsonen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
OPTAKT
Sverige – Tunesien
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT