Med få minutter tilbage af lørdagens opgør imellem AaB og Silkeborg kom Superliga-historiens næstyngste debutant på banen i form af Lucas Andersen. Med sine 16 år og 173 dage var aalborgenseren således 138 dage ældre end FC Københavns Kenneth Zohore, da han debuterede for et år siden.
Normalt er Lucas Andersen tilknyttet AaB’s U/17-hold, men i begyndelsen af 2011 har Kent Nielsen åbnet døren til Superliga-truppen på klem – både i form af spilletid i træningskampene og en plads på klubbens træningslejr i Spanien. Selv om debuten kun kastede et par minutter af sig, kan vi godt forvente at se endnu mere til den unge AaB’er i fremtiden, lyder det fra U/17-træner Lars Knudsen.
– Han er en meget dygtig drible-finte-spiller, som primært sætter sine holdkammerater i scene. Han laver de afgørende ting, lige inden bolden bliver sat i kassen, fortæller Lars Knudsen, der – bortset fra en enkelt sæson – har arbejdet med Lucas Andersen, siden han kom til AaB fra Aalborg Freja som 10-årig.
-Driblingerne er hans helt store spidskompetence. Der er han ekstraordinær – også i forhold til hvad man ser i Superligaen. Hans hurtighed gør samtidig, at han virkelig kan bruge de færdigheder til noget. Han kan afgøre kampe på egen hånd. Han scorer måske ikke så mange mål, som nogle andre spillere med samme færdigheder, men laver til gengæld en masse assists.
Ifølge U/17-træneren er det ikke blot et medfødt talent, men også lysten og viljen til at træne ekstra, der har gjort Lucas Andersen til en dygtig tekniker.
– Han har brugt rigtig meget ekstra tid på at træne en hel masse finter. Hvis han ser noget på tv, så tager han bolden under armen og går ud i haven i tre timer, indtil han kan det. Han kan de ting, som vi sidder og nyder de helt store stjerner udføre på fjernsynet. I øjeblikket er han ved at bevise, at han også kan bringe det ind på Superliga-niveau i en tidlig alder, siger Lars Knudsen.
Den unge dribler forsøger at indrette sin hverdag, så fodbolden får en høj prioritering. Eksempelvis ved at ændre på sin kost for at få det optimale ud af de timer, der bliver lagt i styrketræningslokalet for at gøre fysikken klar til at kunne præstere på allerhøjeste niveau.
– Det kan være blot være at sikre, at man får nok at spise. Når man er en ung fyr, som træner seks gange om ugen, spiller kamp i weekenden og stadig vokser, så er der en risiko for, at man ikke får nok brændstof til kroppen. Derefter er der selvfølgelig selve kostsammensætningen, som man kan rode med ved at skrue op og ned for kulhydrater og proteiner. Nogle har nemmere ved at lave om på sådanne ting end andre, men jeg ved, at Lucas gør en indsats for det, fortæller Lars Knudsen, der beskriver den driblestærke AaB’er som en meget åben og glad person uden den mindste form for nykker.
– Det er en fyr, som er vellidt af alle. Han har spillet i AaB, siden han var 10 år gammel, så han har oplevet mange gange, at der kommer nye spillere ind – også spillere, som i princippet kunne være nogen, der gerne vil stjæle hans plads på holdet. Der har han altid været en af dem, som har taget hånd om de nye, startet en dialog med dem, når de varmer op, og i det hele taget spørger til dem. I tillæg hævder han aldrig sig selv. Man hører aldrig fra ham, at han har været af sted med landsholdet og scoret det afgørende mål. Han glæder sig over, at det sker, men han hævder sig ikke på den konto.
Udlandet har allerede fået øjnene op for Lucas Andersen, som flere gange har været på træningsophold i Liverpool. Han har spillet 7 kampe på U/16-landsholdet og 12 kampe på U/17-landsholdet.
Lørdag kan Lucas Andersen komme til at prøve kræfter med FC København, der kommer på besøg i Nordjylland
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
Video: Her kommer AGF bagud
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
FCK-bænken var rasende!
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER