Hvidovre i kæmpe jubel: Sprang op af stolene

Det gik vildt for sig, da Sønderjyske søndag indkasserede mål i overtiden, hvilket betød Hvidovre-oprykning i Superligaen. Det fortæller Andreas Pyndt til Tipsbladet.



Søndag blev det officielt. Hvidovre IF skal spille Superliga i næste sæson. Lørdag vandt Vestegnsklubben i Vendsyssel på et mål i overtiden af Magnus Fredslund, og derfor skulle Sønderjyske vinde over Næstved, hvis kampen om den anden oprykningsplads skulle holdes i live.

Langt inde i opgøret mellem Sønderjyske og Næstved så det ud til, at en Superliga-oprykker første skulle findes i næste uge, men i overtiden udlignede hjemmeholdets Abdoulie Njai til 3-3, og så kunne jublen bryde løs – i Hvidovre.

– Vi sprang op af stolene, og vi har jo selv oplevet at score i overtiden, så vi ved godt, at der altid sker noget i de her slutminutter. Der var en helt sindssyg stemning. Der blev også kastet lidt sodavand og andet op i luften, siger midtbanespiller Andreas Pyndt til Tipsbladet.

– Det er helt sindssygt. Vi gik igennem hele følelsesregisteret både i går og i dag under Sønderjyske-kampen, som vi så sammen. Det er fedt, at det lykkedes, og ellers havde vi nok gjort det i næste uge, men det er godt at få det overstået.

– Vi var ude at fejre det lidt i går, folk er lidt trætte i dag, så der sker nok ikke så meget. Men vi får rig mulighed for at fejre det i de kommende uger.

Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF, har kontraktudløb med Superliga-klubben ved udgangen af juni. Midtbanespilleren har tidligere udtalt, at der er forhandlinger med Hvidovre med henblik på en permanent aftale, men intet er på plads endnu, og Pyndt løfter heller ikke sløret for noget.

– Nu lægger jeg det lidt på afstand, og så må vi se.

Hvidovres sidste kamp i NordicBet Ligaen er mod Næstved i næste uge.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Overbevisende: To chok i Parken

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk