Hvidovre i kæmpe jubel: Sprang op af stolene

Det gik vildt for sig, da Sønderjyske søndag indkasserede mål i overtiden, hvilket betød Hvidovre-oprykning i Superligaen. Det fortæller Andreas Pyndt til Tipsbladet.



Søndag blev det officielt. Hvidovre IF skal spille Superliga i næste sæson. Lørdag vandt Vestegnsklubben i Vendsyssel på et mål i overtiden af Magnus Fredslund, og derfor skulle Sønderjyske vinde over Næstved, hvis kampen om den anden oprykningsplads skulle holdes i live.

Langt inde i opgøret mellem Sønderjyske og Næstved så det ud til, at en Superliga-oprykker første skulle findes i næste uge, men i overtiden udlignede hjemmeholdets Abdoulie Njai til 3-3, og så kunne jublen bryde løs – i Hvidovre.

– Vi sprang op af stolene, og vi har jo selv oplevet at score i overtiden, så vi ved godt, at der altid sker noget i de her slutminutter. Der var en helt sindssyg stemning. Der blev også kastet lidt sodavand og andet op i luften, siger midtbanespiller Andreas Pyndt til Tipsbladet.

– Det er helt sindssygt. Vi gik igennem hele følelsesregisteret både i går og i dag under Sønderjyske-kampen, som vi så sammen. Det er fedt, at det lykkedes, og ellers havde vi nok gjort det i næste uge, men det er godt at få det overstået.

– Vi var ude at fejre det lidt i går, folk er lidt trætte i dag, så der sker nok ikke så meget. Men vi får rig mulighed for at fejre det i de kommende uger.

Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF, har kontraktudløb med Superliga-klubben ved udgangen af juni. Midtbanespilleren har tidligere udtalt, at der er forhandlinger med Hvidovre med henblik på en permanent aftale, men intet er på plads endnu, og Pyndt løfter heller ikke sløret for noget.

– Nu lægger jeg det lidt på afstand, og så må vi se.

Hvidovres sidste kamp i NordicBet Ligaen er mod Næstved i næste uge.







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Italiensk skandale afblæst

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Begejstret for Jacob Neestrup

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Det er jeg træt af’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker