Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:00
Spillested: Pro Ventilation Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: Ikke programsat endnu
Holdnyt:
Hvidovre IF:
Det har længe ligget i kortene, og søndag blev det så også en kendsgerning – Hvidovre må tage turen ned i NordicBet Ligaen efter blot en enkelt sæson i den bedste danske række.
De semiprofessionelle oprykkere har åbenlyst ikke haft kvaliteten eller setuppet til for alvor at gøre sig gældende over en hel sæson i Superligaen, men man må alligevel løfte på hatten for den måde som de slutter sæsonen af på.
Hvidovre har nemlig været i markant bedring i foråret, hvor de i stort set alle kampe har givet modstanderen kamp til stregen. Udmærket illustreret ved point i fire af de seneste fem kampe i nedrykningsspillet.
Senest blev det også til et flot point ude mod Randers i en hæsblæsende 2-2 kamp, hvor begge mandskaber jagtede sejren med hovedet under armen til sidst.
Kronjyderne væltede sig i omstillinger i kampens afsluttende fase, men Hvidovre havde altså også deres muligheder for at stikke afsted med sejren. I sidste ende rakte det dog blot til uafgjort, og det var ikke nok til at holde overlevelsesdrømmen i live for Per Frandsen og co.
Spørgsmålet er, om det reelt set kommer til at ændre på noget i forhold til sæsonens sidste tre kampe? For selvom Hvidovre matematisk har været i live indtil i søndags, så har nedrykningen jo længe virket uundgåelig.
Mon ikke, at de bare kører videre på forårets fine takter?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
OB:
Krisen er total i OB, som både inde og ude for kridtstregerne famler i blinde for tiden, og nu nærmer sig 1. division for første gang siden 1998.
Søren Kroghs mandskab har endnu ikke vundet i nedrykningsspillets første syv runder, hvoraf hele fem kampe er endt i nederlag. Heriblandt de tre seneste, som alle er blevet tabt til de omkringliggende mandskaber i bunden af rækken.
OB-træneren havde rystet posen gevaldigt til seneste opgør, hvor Köhler slet ikke var med i truppen, ligesom sygedomsramte Helander heller ikke var det. Ydermere var både Kadrii og Al Hajj overraskende hensat til bænken, men lige lidt hjalp det.
Fynboerne kom ellers lovende fra start med en tidlig scoring af unge Kjerrumgaard, men som vi har set så mange gange før i sæsonen, formøblede OB lynhurtigt forspringet, og var således allerede nede med 2-1 efter et halv times spil. Et resultat, som de ikke formåede at ændre på i kampens resterende 60 minutter.
Nu er det meget tæt på at være sidste udkald i Ådalen. Tre kampe tilbage af sæsonen, ni point tilbage at spille om, og henholdsvis fire og seks point op til Vejle og Lyngby.
OB er nødt til at vinde over Hvidovre torsdag aften, hvis det ikke skal ende i en katastrofal nedrykning.
Filip Helander er tilbage, men Mickelson og Sven Köhler er ikke med.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Smed – Qamili, Thomsen, Jakobsen
OB (3-4-3): Myhra – Helander, Slotsager, Paulsen – Owusu, Trybull, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Jensen
Dom:
Forskellen på Hvidovre og OB’s motivation torsdag aften bør være markant. Hjemmeholdet har ikke længere noget at spille for, mens OB velsagtens er tvunget til sejr.
Fynboerne er dog så skidt kørende på stort set alle parametre, især mentalt, at de selv med en klart større motivation kan få det svært på Pro Ventilation Arena.
Det har længe ligget i kortene, at Hvidovre skulle rykke ud af Superligaen, hvorfor jeg forestiller mig, at de bare fortsætter i samme positive spor, selvom nedrykningen nu er en kendsgerning.
3-1 til frie Hvidovre mod nervøse og slagene OB.
Spilforslag:
Hvidovre eller uafgjort til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Færdig i Manchester City
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER