Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:00
Spillested: Pro Ventilation Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: Ikke programsat endnu
Holdnyt:
Hvidovre IF:
Det har længe ligget i kortene, og søndag blev det så også en kendsgerning – Hvidovre må tage turen ned i NordicBet Ligaen efter blot en enkelt sæson i den bedste danske række.
De semiprofessionelle oprykkere har åbenlyst ikke haft kvaliteten eller setuppet til for alvor at gøre sig gældende over en hel sæson i Superligaen, men man må alligevel løfte på hatten for den måde som de slutter sæsonen af på.
Hvidovre har nemlig været i markant bedring i foråret, hvor de i stort set alle kampe har givet modstanderen kamp til stregen. Udmærket illustreret ved point i fire af de seneste fem kampe i nedrykningsspillet.
Senest blev det også til et flot point ude mod Randers i en hæsblæsende 2-2 kamp, hvor begge mandskaber jagtede sejren med hovedet under armen til sidst.
Kronjyderne væltede sig i omstillinger i kampens afsluttende fase, men Hvidovre havde altså også deres muligheder for at stikke afsted med sejren. I sidste ende rakte det dog blot til uafgjort, og det var ikke nok til at holde overlevelsesdrømmen i live for Per Frandsen og co.
Spørgsmålet er, om det reelt set kommer til at ændre på noget i forhold til sæsonens sidste tre kampe? For selvom Hvidovre matematisk har været i live indtil i søndags, så har nedrykningen jo længe virket uundgåelig.
Mon ikke, at de bare kører videre på forårets fine takter?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
OB:
Krisen er total i OB, som både inde og ude for kridtstregerne famler i blinde for tiden, og nu nærmer sig 1. division for første gang siden 1998.
Søren Kroghs mandskab har endnu ikke vundet i nedrykningsspillets første syv runder, hvoraf hele fem kampe er endt i nederlag. Heriblandt de tre seneste, som alle er blevet tabt til de omkringliggende mandskaber i bunden af rækken.
OB-træneren havde rystet posen gevaldigt til seneste opgør, hvor Köhler slet ikke var med i truppen, ligesom sygedomsramte Helander heller ikke var det. Ydermere var både Kadrii og Al Hajj overraskende hensat til bænken, men lige lidt hjalp det.
Fynboerne kom ellers lovende fra start med en tidlig scoring af unge Kjerrumgaard, men som vi har set så mange gange før i sæsonen, formøblede OB lynhurtigt forspringet, og var således allerede nede med 2-1 efter et halv times spil. Et resultat, som de ikke formåede at ændre på i kampens resterende 60 minutter.
Nu er det meget tæt på at være sidste udkald i Ådalen. Tre kampe tilbage af sæsonen, ni point tilbage at spille om, og henholdsvis fire og seks point op til Vejle og Lyngby.
OB er nødt til at vinde over Hvidovre torsdag aften, hvis det ikke skal ende i en katastrofal nedrykning.
Filip Helander er tilbage, men Mickelson og Sven Köhler er ikke med.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Smed – Qamili, Thomsen, Jakobsen
OB (3-4-3): Myhra – Helander, Slotsager, Paulsen – Owusu, Trybull, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Jensen
Dom:
Forskellen på Hvidovre og OB’s motivation torsdag aften bør være markant. Hjemmeholdet har ikke længere noget at spille for, mens OB velsagtens er tvunget til sejr.
Fynboerne er dog så skidt kørende på stort set alle parametre, især mentalt, at de selv med en klart større motivation kan få det svært på Pro Ventilation Arena.
Det har længe ligget i kortene, at Hvidovre skulle rykke ud af Superligaen, hvorfor jeg forestiller mig, at de bare fortsætter i samme positive spor, selvom nedrykningen nu er en kendsgerning.
3-1 til frie Hvidovre mod nervøse og slagene OB.
Spilforslag:
Hvidovre eller uafgjort til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Optur før FC København-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT