Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:00
Spillested: Pro Ventilation Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: Ikke programsat endnu
Holdnyt:
Hvidovre IF:
Det har længe ligget i kortene, og søndag blev det så også en kendsgerning – Hvidovre må tage turen ned i NordicBet Ligaen efter blot en enkelt sæson i den bedste danske række.
De semiprofessionelle oprykkere har åbenlyst ikke haft kvaliteten eller setuppet til for alvor at gøre sig gældende over en hel sæson i Superligaen, men man må alligevel løfte på hatten for den måde som de slutter sæsonen af på.
Hvidovre har nemlig været i markant bedring i foråret, hvor de i stort set alle kampe har givet modstanderen kamp til stregen. Udmærket illustreret ved point i fire af de seneste fem kampe i nedrykningsspillet.
Senest blev det også til et flot point ude mod Randers i en hæsblæsende 2-2 kamp, hvor begge mandskaber jagtede sejren med hovedet under armen til sidst.
Kronjyderne væltede sig i omstillinger i kampens afsluttende fase, men Hvidovre havde altså også deres muligheder for at stikke afsted med sejren. I sidste ende rakte det dog blot til uafgjort, og det var ikke nok til at holde overlevelsesdrømmen i live for Per Frandsen og co.
Spørgsmålet er, om det reelt set kommer til at ændre på noget i forhold til sæsonens sidste tre kampe? For selvom Hvidovre matematisk har været i live indtil i søndags, så har nedrykningen jo længe virket uundgåelig.
Mon ikke, at de bare kører videre på forårets fine takter?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
OB:
Krisen er total i OB, som både inde og ude for kridtstregerne famler i blinde for tiden, og nu nærmer sig 1. division for første gang siden 1998.
Søren Kroghs mandskab har endnu ikke vundet i nedrykningsspillets første syv runder, hvoraf hele fem kampe er endt i nederlag. Heriblandt de tre seneste, som alle er blevet tabt til de omkringliggende mandskaber i bunden af rækken.
OB-træneren havde rystet posen gevaldigt til seneste opgør, hvor Köhler slet ikke var med i truppen, ligesom sygedomsramte Helander heller ikke var det. Ydermere var både Kadrii og Al Hajj overraskende hensat til bænken, men lige lidt hjalp det.
Fynboerne kom ellers lovende fra start med en tidlig scoring af unge Kjerrumgaard, men som vi har set så mange gange før i sæsonen, formøblede OB lynhurtigt forspringet, og var således allerede nede med 2-1 efter et halv times spil. Et resultat, som de ikke formåede at ændre på i kampens resterende 60 minutter.
Nu er det meget tæt på at være sidste udkald i Ådalen. Tre kampe tilbage af sæsonen, ni point tilbage at spille om, og henholdsvis fire og seks point op til Vejle og Lyngby.
OB er nødt til at vinde over Hvidovre torsdag aften, hvis det ikke skal ende i en katastrofal nedrykning.
Filip Helander er tilbage, men Mickelson og Sven Köhler er ikke med.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Smed – Qamili, Thomsen, Jakobsen
OB (3-4-3): Myhra – Helander, Slotsager, Paulsen – Owusu, Trybull, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Jensen
Dom:
Forskellen på Hvidovre og OB’s motivation torsdag aften bør være markant. Hjemmeholdet har ikke længere noget at spille for, mens OB velsagtens er tvunget til sejr.
Fynboerne er dog så skidt kørende på stort set alle parametre, især mentalt, at de selv med en klart større motivation kan få det svært på Pro Ventilation Arena.
Det har længe ligget i kortene, at Hvidovre skulle rykke ud af Superligaen, hvorfor jeg forestiller mig, at de bare fortsætter i samme positive spor, selvom nedrykningen nu er en kendsgerning.
3-1 til frie Hvidovre mod nervøse og slagene OB.
Spilforslag:
Hvidovre eller uafgjort til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Kæk Wass: Han filmede!
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag