Hvidovre er tilbage i Superligaen efter et fravær på 26 år. Det er med et lavt budget og en sportschef i form af Peter Lassen, der ligeledes fungerer som salgschef i klubben. Han har nu nok at se til med at få holdet på plads til næste sæson.
Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Det er klart, at vi skal have en spillertrup på plads. Vi har otte kontrakter, der udløber. Dem skal jeg i en helvedes fart have på plads, og så skal vi ud og finde en fire-fem nye spillere. Jeg synes, at vi er godt rustede der. Der har jeg haft fat i en del allerede, så det er bare at gøre tingene færdige. Det, håber jeg på, kan ske indenfor kort tid, fortæller Lassen.
Der er dog udsigt til for ham, at han nu bare skal fokusere på det sportslige, da man har fået en sælger ind i klubben.
Han peger desuden på, at der er to, som skal have en ekstra tak efter, at oprykningen til Superligaen er faldet på plads. To gutter, som man ikke hører så meget om, understreger Hvidovre-sportschefen.
– Jeg bliver nødt til at sende et specielt tak til to mennesker, som aldrig bliver nævnt i pressen. Det er altid mig eller (Per red.) Frandsen. Hvis det ikke havde været for Kim Madsen og Martin Krogh-Jensen, der desværre er død, vores formand, så havde vi aldrig nogensinde været her i dag, siger han og fortsætter:
– De har reddet klubben gang på gang, så de skal have en kæmpe stor tak. Det er rigtig meget deres skyld, at vi er her i dag, lyder det fra Peter Lassen.
Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.
Oprykningen kom matematisk på plads, da Sønderjyske smed deres sejr sent mod Næstved: Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Snart sker det
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Neymar er tilbage