Hvidovre er tilbage i Superligaen efter et fravær på 26 år. Det er med et lavt budget og en sportschef i form af Peter Lassen, der ligeledes fungerer som salgschef i klubben. Han har nu nok at se til med at få holdet på plads til næste sæson.
Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Det er klart, at vi skal have en spillertrup på plads. Vi har otte kontrakter, der udløber. Dem skal jeg i en helvedes fart have på plads, og så skal vi ud og finde en fire-fem nye spillere. Jeg synes, at vi er godt rustede der. Der har jeg haft fat i en del allerede, så det er bare at gøre tingene færdige. Det, håber jeg på, kan ske indenfor kort tid, fortæller Lassen.
Der er dog udsigt til for ham, at han nu bare skal fokusere på det sportslige, da man har fået en sælger ind i klubben.
Han peger desuden på, at der er to, som skal have en ekstra tak efter, at oprykningen til Superligaen er faldet på plads. To gutter, som man ikke hører så meget om, understreger Hvidovre-sportschefen.
– Jeg bliver nødt til at sende et specielt tak til to mennesker, som aldrig bliver nævnt i pressen. Det er altid mig eller (Per red.) Frandsen. Hvis det ikke havde været for Kim Madsen og Martin Krogh-Jensen, der desværre er død, vores formand, så havde vi aldrig nogensinde været her i dag, siger han og fortsætter:
– De har reddet klubben gang på gang, så de skal have en kæmpe stor tak. Det er rigtig meget deres skyld, at vi er her i dag, lyder det fra Peter Lassen.
Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.
Oprykningen kom matematisk på plads, da Sønderjyske smed deres sejr sent mod Næstved: Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
INTERVIEW