Hvidovre-sportschef: Skal finde 4-5 nye spillere

Nu skal Hvidovre-sportschef Peter Lassen have kuglepennen frem.



Hvidovre er tilbage i Superligaen efter et fravær på 26 år. Det er med et lavt budget og en sportschef i form af Peter Lassen, der ligeledes fungerer som salgschef i klubben. Han har nu nok at se til med at få holdet på plads til næste sæson.

Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er klart, at vi skal have en spillertrup på plads. Vi har otte kontrakter, der udløber. Dem skal jeg i en helvedes fart have på plads, og så skal vi ud og finde en fire-fem nye spillere. Jeg synes, at vi er godt rustede der. Der har jeg haft fat i en del allerede, så det er bare at gøre tingene færdige. Det, håber jeg på, kan ske indenfor kort tid, fortæller Lassen.

Der er dog udsigt til for ham, at han nu bare skal fokusere på det sportslige, da man har fået en sælger ind i klubben.

Han peger desuden på, at der er to, som skal have en ekstra tak efter, at oprykningen til Superligaen er faldet på plads. To gutter, som man ikke hører så meget om, understreger Hvidovre-sportschefen.

– Jeg bliver nødt til at sende et specielt tak til to mennesker, som aldrig bliver nævnt i pressen. Det er altid mig eller (Per red.) Frandsen. Hvis det ikke havde været for Kim Madsen og Martin Krogh-Jensen, der desværre er død, vores formand, så havde vi aldrig nogensinde været her i dag, siger han og fortsætter:

– De har reddet klubben gang på gang, så de skal have en kæmpe stor tak. Det er rigtig meget deres skyld, at vi er her i dag, lyder det fra Peter Lassen.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.

Oprykningen kom matematisk på plads, da Sønderjyske smed deres sejr sent mod Næstved: Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

Brøndby tæt på ny forstærkning

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer