Hvidovre-sportschef: Skal finde 4-5 nye spillere

Nu skal Hvidovre-sportschef Peter Lassen have kuglepennen frem.



Hvidovre er tilbage i Superligaen efter et fravær på 26 år. Det er med et lavt budget og en sportschef i form af Peter Lassen, der ligeledes fungerer som salgschef i klubben. Han har nu nok at se til med at få holdet på plads til næste sæson.

Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er klart, at vi skal have en spillertrup på plads. Vi har otte kontrakter, der udløber. Dem skal jeg i en helvedes fart have på plads, og så skal vi ud og finde en fire-fem nye spillere. Jeg synes, at vi er godt rustede der. Der har jeg haft fat i en del allerede, så det er bare at gøre tingene færdige. Det, håber jeg på, kan ske indenfor kort tid, fortæller Lassen.

Der er dog udsigt til for ham, at han nu bare skal fokusere på det sportslige, da man har fået en sælger ind i klubben.

Han peger desuden på, at der er to, som skal have en ekstra tak efter, at oprykningen til Superligaen er faldet på plads. To gutter, som man ikke hører så meget om, understreger Hvidovre-sportschefen.

– Jeg bliver nødt til at sende et specielt tak til to mennesker, som aldrig bliver nævnt i pressen. Det er altid mig eller (Per red.) Frandsen. Hvis det ikke havde været for Kim Madsen og Martin Krogh-Jensen, der desværre er død, vores formand, så havde vi aldrig nogensinde været her i dag, siger han og fortsætter:

– De har reddet klubben gang på gang, så de skal have en kæmpe stor tak. Det er rigtig meget deres skyld, at vi er her i dag, lyder det fra Peter Lassen.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.

Oprykningen kom matematisk på plads, da Sønderjyske smed deres sejr sent mod Næstved: Læs mere om det her.





Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Smider Salah-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr