– Hvis jeg er skuffet, er det kun over mig selv

Offensivspilleren Mathias Sauer glæder sig til den kommende sæson i norsk fodbold, og så håber han, at det kan åbne nogle døre i AGF på sigt.



AGF har udlejet offensivspilleren Mathias Sauer til norske FK Haugesund frem til udgangen af 2024, og ved samme lejlighed har talentet forlænget sin kontrakt med århusianerne, så den løber frem til 2027.

I Norge skal Mathias Sauer tanke nogle af de spilminutter, det har knebet så gevaldigt med i AGF.

– Jeg glæder mig rigtig meget og er taknemmelig for, at jeg har fået den her mulighed. Jeg har søgt efter mere spilletid og erfaring, og det får jeg nu muligheden for i Haugesund. Jeg skal lige vænne mig til at stå på egne ben og bo alene, men jeg ser meget positivt på det hele, siger Mathias Sauer til Tipsbladet og tilføjer:

– Haugesund spiller rigtig god fodbold, som passer til mig. Det er desuden et meget ungt hold, så jeg forventer en masse sultne spillere. Det virker som et godt match, og på kort sigt glæder jeg mig til at få min debut, min første start og naturligvis score mit første mål. På holdets vegne kunne det være perfekt med en top seks-placering.

Aftalen faldt på plads i tirsdags, og det var på alle måder en hektisk dag for Mathias Sauer, der fyldte 20 år samme dag.

– Først var jeg ude i AGF og forlænge min kontrakt, så tog jeg hjem og holdt noget, der mindede om en nogenlunde normal fødselsdag med min familie, og så til Norge om aftenen. Det var en hektisk dag, men det var fint nok. Det var nok ikke den fødselsdag, min familie havde håbet, men det er i hvert fald én, jeg aldrig glemmer, siger Sauer.

Mathias_Sauer

Kun skuffet over mig selv
Mathias Sauer er noteret for ni førsteholdskampe for AGF, så han har snuset til det allersjoveste i Fredensvang, men Uwe Rösler har aldrig for alvor kigget offensivspillerens vej. 

Det tager han ikke så tungt.

– Jeg er selvfølgelig skuffet, men jeg er ikke skuffet over andre end mig selv. I sidste ende er det op til spilleren. Man kan altid diskutere, om jeg skulle have haft en chance mere eller to, men det er altid nemt at se bagud. Jeg trænede godt i AGF og synes, jeg gjorde det godt i preseasons. Alt det andet kan jeg ikke kontrollere, siger Sauer.

Han tolker AGF's tilbud om en kontraktforlængelse som en tillidserklæring, og Mathias Sauer lægger heller ikke skjul på, at han stadig drømmer om et gennembrud i Aarhus.

– Det viser mig, at den her tur til Norge skal give mig noget af det, AGF mener, jeg mangler – noget erfaring. Jeg skal have nogle flere minutter, så AGF i fremtiden tør satse på mig i de afgørende situationer. Det er med til at motivere mig, fastslår han.

Mathias Sauer kan debutere for FK Haugesund på søndag mod Lillestrøm. 





Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard



LIVE

TransferLIVE: Legende stopper i dansk klub


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kan tjene kassen på Moukoko

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Kongen af straffespark på vej til FC København

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Enig om tidligere Superliga-stjerne

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Massiv interesse for Horsens-flop

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior



Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCM jagter Champions League-talenter

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Kreativ transfer-løsning?

Lindstrøm på blokken i storklub

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Belgier var fristet af FCK og FCM



FCK forhandler om målmand – koster kassen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer



‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby