Hvordan ligger medaljekandidaterne?
Tipsbladet har set nærmere på de fire kandidater til medaljerne i en hæsblæsende Superliga-afslutning.
FC København
Målscore og point: 51-29, 49 point
Topscorer: Viktor Claesson (11 mål)
Afslutninger inden for rammen: 161 (1)
Afslutninger imod: 98 (1)
xG for: 51,9 (1)
xG imod: 32,2 (3)
Anslået budget: 195 millioner kroner (1)
Det taler for guld
Hvis FC Københavns spillere og ledere mener det med, at man har fået FCK’s vinderånd tilbage, er det da lige nu, vi skal se det. FCK skal og vil være Danmarks FC Bayern – det skal man vise.
Selvom formen bestemt ikke er i top, har FC København så mange forskellige klassespillere, at der er rigeligt med folk til at bidrage med de vigtige scoringer, så alt ikke skal afhænge af Mohamed Daramy.
I Kamil Grabara har FC København en ener i målet, der sidste år havde en pænt stor andel i mesterskabet med sine redninger. Der er så meget shotstopper i den polske målmand, at han måske mere end nogen anden individuel spiller i de tre kommende ugers guldduel kan afgøre DM ene mand.
Mohamed Daramy er altså stadig en fremragende spiller, hvis ikke den bedste i Superligaen. Med mere tur i den havde han sikret FCK point i Farum i mandags, og han kan ligesom Grabara afgøre tingene.
Man er oppe mod tre klubber, der ikke for alvor har spillet med om guld i adskillige år. FCK vandt guldet sidste år under et gigantisk pres, og det kan man forhåbentlig mærke internt, når en ny portion kvælende tryk fra omverdenen og visse kredse internt skal håndteres.
Det taler mod guld
Nøj, hvor har Mohamed Daramy været alene den seneste måned. Viktor Claesson scorer af og til, men man kan jo dårligt nok kalde ham iøjnefaldende for tiden. Man mangler desperat, at andre træder i karakter.
Formsvigt på det allerværste tidspunkt. Hvor er Rasmus Falk som spilfordeler, hvor er den offensivspiller, der griber chancen, nu hvor rekordkøbet Andreas Cornelius har en krop, der modarbejder ham og måske ikke tillader ham at komme på en Superliga-bane på denne side af sommerferien?
Skadesproblemer og nu også en karantæne i midterforsvaret. Ok, Kevin Diks er egentlig back, men i den nuværende situation havde han så sandelig været vigtig at have til rådighed i Brøndby. Det er uheldigt med de skader, og det kan også potentielt koste FCK et DM.
Hvordan kan FC København dog ikke have en bedre plan og eksekvering klar mod hold, der stiller sig tilbage tæt på eget felt med tre midterforsvarere og kort afstand til midtbanespillerne? Vi har været efter AGF, Brøndby og FC Midtjylland for ikke at være dygtige nok til etableret angrebsspil, hvor man skal nedbryde en modstander i balance, og den kritik skal da også udbredes til FCK. Det er altså alarmerende.
Bliver presset alligevel for meget? FC København har været en trykkoger af forventninger og forandringer gennem tre år, og mens man klarede den for 12 måneder siden, har man andre gange skuffet. Mange spilleres usynlige præstationer den seneste måned giver bange anelser.
Fotos: Getty Images

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

FC København henter stortalent i Malmö FF

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

På vej til Superligaen?

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tottenham præsenterer FC København-emne

Sejr til Brøndby

Fyret!

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

De henter Christian Gytkjær

FC København bekræfter

Officielt: FC København henter Suzuki

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Går i flæsket på Erik ten Hag

På jagt efter Superliga-stjerne

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

– Det skal være en rigtig god pris

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul