Hvordan kan FCK dog ikke have en bedre plan klar?

Hvordan ligger guldkandidaterne? Tipsbladet har set nærmere på de fire hold, der byder sig til i en særdeles tæt guldkamp.



Hvordan ligger medaljekandidaterne?

Tipsbladet har set nærmere på de fire kandidater til medaljerne i en hæsblæsende Superliga-afslutning.

FC København

Målscore og point: 51-29, 49 point

Topscorer: Viktor Claesson (11 mål)

Afslutninger inden for rammen: 161 (1)

Afslutninger imod: 98 (1)

xG for: 51,9 (1)

xG imod: 32,2 (3)

Anslået budget: 195 millioner kroner (1)

GettyImages-1252646521

Det taler for guld

Hvis FC Københavns spillere og ledere mener det med, at man har fået FCK’s vinderånd tilbage, er det da lige nu, vi skal se det. FCK skal og vil være Danmarks FC Bayern – det skal man vise.

Selvom formen bestemt ikke er i top, har FC København så mange forskellige klassespillere, at der er rigeligt med folk til at bidrage med de vigtige scoringer, så alt ikke skal afhænge af Mohamed Daramy.

I Kamil Grabara har FC København en ener i målet, der sidste år havde en pænt stor andel i mesterskabet med sine redninger. Der er så meget shotstopper i den polske målmand, at han måske mere end nogen anden individuel spiller i de tre kommende ugers guldduel kan afgøre DM ene mand.

Mohamed Daramy er altså stadig en fremragende spiller, hvis ikke den bedste i Superligaen. Med mere tur i den havde han sikret FCK point i Farum i mandags, og han kan ligesom Grabara afgøre tingene.

Man er oppe mod tre klubber, der ikke for alvor har spillet med om guld i adskillige år. FCK vandt guldet sidste år under et gigantisk pres, og det kan man forhåbentlig mærke internt, når en ny portion kvælende tryk fra omverdenen og visse kredse internt skal håndteres.

GettyImages-1252646521

Det taler mod guld

Nøj, hvor har Mohamed Daramy været alene den seneste måned. Viktor Claesson scorer af og til, men man kan jo dårligt nok kalde ham iøjnefaldende for tiden. Man mangler desperat, at andre træder i karakter.

Formsvigt på det allerværste tidspunkt. Hvor er Rasmus Falk som spilfordeler, hvor er den offensivspiller, der griber chancen, nu hvor rekordkøbet Andreas Cornelius har en krop, der modarbejder ham og måske ikke tillader ham at komme på en Superliga-bane på denne side af sommerferien?

Skadesproblemer og nu også en karantæne i midterforsvaret. Ok, Kevin Diks er egentlig back, men i den nuværende situation havde han så sandelig været vigtig at have til rådighed i Brøndby. Det er uheldigt med de skader, og det kan også potentielt koste FCK et DM.

Hvordan kan FC København dog ikke have en bedre plan og eksekvering klar mod hold, der stiller sig tilbage tæt på eget felt med tre midterforsvarere og kort afstand til midtbanespillerne? Vi har været efter AGF, Brøndby og FC Midtjylland for ikke at være dygtige nok til etableret angrebsspil, hvor man skal nedbryde en modstander i balance, og den kritik skal da også udbredes til FCK. Det er altså alarmerende.

Bliver presset alligevel for meget? FC København har været en trykkoger af forventninger og forandringer gennem tre år, og mens man klarede den for 12 måneder siden, har man andre gange skuffet. Mange spilleres usynlige præstationer den seneste måned giver bange anelser.

Fotos: Getty Images 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’