Hvordan ligger medaljekandidaterne?
Tipsbladet har set nærmere på de fire kandidater til medaljerne i en hæsblæsende Superliga-afslutning.
FC København
Målscore og point: 51-29, 49 point
Topscorer: Viktor Claesson (11 mål)
Afslutninger inden for rammen: 161 (1)
Afslutninger imod: 98 (1)
xG for: 51,9 (1)
xG imod: 32,2 (3)
Anslået budget: 195 millioner kroner (1)

Det taler for guld
Hvis FC Københavns spillere og ledere mener det med, at man har fået FCK’s vinderånd tilbage, er det da lige nu, vi skal se det. FCK skal og vil være Danmarks FC Bayern – det skal man vise.
Selvom formen bestemt ikke er i top, har FC København så mange forskellige klassespillere, at der er rigeligt med folk til at bidrage med de vigtige scoringer, så alt ikke skal afhænge af Mohamed Daramy.
I Kamil Grabara har FC København en ener i målet, der sidste år havde en pænt stor andel i mesterskabet med sine redninger. Der er så meget shotstopper i den polske målmand, at han måske mere end nogen anden individuel spiller i de tre kommende ugers guldduel kan afgøre DM ene mand.
Mohamed Daramy er altså stadig en fremragende spiller, hvis ikke den bedste i Superligaen. Med mere tur i den havde han sikret FCK point i Farum i mandags, og han kan ligesom Grabara afgøre tingene.
Man er oppe mod tre klubber, der ikke for alvor har spillet med om guld i adskillige år. FCK vandt guldet sidste år under et gigantisk pres, og det kan man forhåbentlig mærke internt, når en ny portion kvælende tryk fra omverdenen og visse kredse internt skal håndteres.

Det taler mod guld
Nøj, hvor har Mohamed Daramy været alene den seneste måned. Viktor Claesson scorer af og til, men man kan jo dårligt nok kalde ham iøjnefaldende for tiden. Man mangler desperat, at andre træder i karakter.
Formsvigt på det allerværste tidspunkt. Hvor er Rasmus Falk som spilfordeler, hvor er den offensivspiller, der griber chancen, nu hvor rekordkøbet Andreas Cornelius har en krop, der modarbejder ham og måske ikke tillader ham at komme på en Superliga-bane på denne side af sommerferien?
Skadesproblemer og nu også en karantæne i midterforsvaret. Ok, Kevin Diks er egentlig back, men i den nuværende situation havde han så sandelig været vigtig at have til rådighed i Brøndby. Det er uheldigt med de skader, og det kan også potentielt koste FCK et DM.
Hvordan kan FC København dog ikke have en bedre plan og eksekvering klar mod hold, der stiller sig tilbage tæt på eget felt med tre midterforsvarere og kort afstand til midtbanespillerne? Vi har været efter AGF, Brøndby og FC Midtjylland for ikke at være dygtige nok til etableret angrebsspil, hvor man skal nedbryde en modstander i balance, og den kritik skal da også udbredes til FCK. Det er altså alarmerende.
Bliver presset alligevel for meget? FC København har været en trykkoger af forventninger og forandringer gennem tre år, og mens man klarede den for 12 måneder siden, har man andre gange skuffet. Mange spilleres usynlige præstationer den seneste måned giver bange anelser.
Fotos: Getty Images
LIVE
LIVE: Deler nyt om skadet stjerne
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
