Det var en genistreg!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Brøndby IF og Vejle Boldklub.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-1)
0-1 Dimitris Emmanouilidis (40.).
1-1 Mathias Kvistgaarden (47.).
2-1 Sebastian Sebulonsen (52.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Jesper Sørensen måtte undvære nogle store profiler til dagens kamp, først og fremmest Nicolai Vallys og Daniel Wass, og det kunne i den grad ses på spillet, som virkelig haltede i første halvleg. I pausen foretog Jesper Sørensen dog en udskiftning, som viste sig at være en genistreg, idet Sebastian Sebulonsen kom ind i stedet for en Sean Klaiber, der ikke var helt oppe i omdrejninger. Den norske wingback skulle blot bruge syv minutter på banen, før han havde vendt opgøret fuldstændigt på hovedet. Først headede Sebulonsen en glimrende Suzuki-aflevering på tværs til Kvistgaarden og få minutter hamrede nordmanden så et langskud ind bag Igor Vekic! Et sublimt indhop af Sebastian Sebulonsen, og spørgsmålet er, om Klaiber skal frygte for sin startplads til næste kamp?

Vejle Boldklub
Gæsterne gik til pause med en ganske fortjent føring efter en første halvleg, hvor German Onugkha også fik annulleret en scoring efter et VAR-tjek. Sidste sæsons Superliga-topscorer havde dog svære arbejdsbetingelser i dag, hvor det i højere grad var Musa Juwara, der havde flere gode aktioner i offensiven, selvfølgelig først og fremmest ved gambierens smukke assist til Emmanouilidis.

Kampens værste:
Der er nok mange Brøndby-fans, der er ret trætte af Josip Radosevic’ præstation i dag. Den kroatiske midtbanespiller er ikke verdens største tekniker, og ved 1-0-målet lykkedes det ham at kikse en simpel aflevering over få meter, hvorefter Musa Juwara kunne sende Dimitris Emmanoulidis i dybden. Man kan også diskutere, om Noah Nartey kunne have gjort mere for at stoppe grækeren i den situation. Men uanset hvad kan der næppe være tvivl om, at Brøndby næppe bliver en guldbejler, hvis Radosevic starter inde i alt for mange kampe i denne sæson. Brøndby er simpelthen nødt til at have et bedre alternativ, når Wass er ude.

Kampens detalje:
Der var høj, høj klasse over den stikning i dybden, som Musa Juwara serverede for Dimitris Emmanouilidis kort før pausen. Den gambiske offensivspiller ventede til det helt perfekte tidspunkt, hvorefter han udspillede Brøndby-defensiven med en millimeter-præcis assist til Emmanouilidis, der også skal have ros for at hamre sin afslutning kontant ind bag Patrick Pentz i Brøndby-målet. Der var et angreb med høj, høj kvalitet fra vejlenserne.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Fortsætter vild målform

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester City vinder FA Cup