Det var en genistreg!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Brøndby IF og Vejle Boldklub.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-1)
0-1 Dimitris Emmanouilidis (40.).
1-1 Mathias Kvistgaarden (47.).
2-1 Sebastian Sebulonsen (52.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Jesper Sørensen måtte undvære nogle store profiler til dagens kamp, først og fremmest Nicolai Vallys og Daniel Wass, og det kunne i den grad ses på spillet, som virkelig haltede i første halvleg. I pausen foretog Jesper Sørensen dog en udskiftning, som viste sig at være en genistreg, idet Sebastian Sebulonsen kom ind i stedet for en Sean Klaiber, der ikke var helt oppe i omdrejninger. Den norske wingback skulle blot bruge syv minutter på banen, før han havde vendt opgøret fuldstændigt på hovedet. Først headede Sebulonsen en glimrende Suzuki-aflevering på tværs til Kvistgaarden og få minutter hamrede nordmanden så et langskud ind bag Igor Vekic! Et sublimt indhop af Sebastian Sebulonsen, og spørgsmålet er, om Klaiber skal frygte for sin startplads til næste kamp?

Vejle Boldklub
Gæsterne gik til pause med en ganske fortjent føring efter en første halvleg, hvor German Onugkha også fik annulleret en scoring efter et VAR-tjek. Sidste sæsons Superliga-topscorer havde dog svære arbejdsbetingelser i dag, hvor det i højere grad var Musa Juwara, der havde flere gode aktioner i offensiven, selvfølgelig først og fremmest ved gambierens smukke assist til Emmanouilidis.

Kampens værste:
Der er nok mange Brøndby-fans, der er ret trætte af Josip Radosevic’ præstation i dag. Den kroatiske midtbanespiller er ikke verdens største tekniker, og ved 1-0-målet lykkedes det ham at kikse en simpel aflevering over få meter, hvorefter Musa Juwara kunne sende Dimitris Emmanoulidis i dybden. Man kan også diskutere, om Noah Nartey kunne have gjort mere for at stoppe grækeren i den situation. Men uanset hvad kan der næppe være tvivl om, at Brøndby næppe bliver en guldbejler, hvis Radosevic starter inde i alt for mange kampe i denne sæson. Brøndby er simpelthen nødt til at have et bedre alternativ, når Wass er ude.

Kampens detalje:
Der var høj, høj klasse over den stikning i dybden, som Musa Juwara serverede for Dimitris Emmanouilidis kort før pausen. Den gambiske offensivspiller ventede til det helt perfekte tidspunkt, hvorefter han udspillede Brøndby-defensiven med en millimeter-præcis assist til Emmanouilidis, der også skal have ros for at hamre sin afslutning kontant ind bag Patrick Pentz i Brøndby-målet. Der var et angreb med høj, høj kvalitet fra vejlenserne.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Langer ud efter Peter Sørensen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!