Det var en genistreg!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Brøndby IF og Vejle Boldklub.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-1)
0-1 Dimitris Emmanouilidis (40.).
1-1 Mathias Kvistgaarden (47.).
2-1 Sebastian Sebulonsen (52.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Jesper Sørensen måtte undvære nogle store profiler til dagens kamp, først og fremmest Nicolai Vallys og Daniel Wass, og det kunne i den grad ses på spillet, som virkelig haltede i første halvleg. I pausen foretog Jesper Sørensen dog en udskiftning, som viste sig at være en genistreg, idet Sebastian Sebulonsen kom ind i stedet for en Sean Klaiber, der ikke var helt oppe i omdrejninger. Den norske wingback skulle blot bruge syv minutter på banen, før han havde vendt opgøret fuldstændigt på hovedet. Først headede Sebulonsen en glimrende Suzuki-aflevering på tværs til Kvistgaarden og få minutter hamrede nordmanden så et langskud ind bag Igor Vekic! Et sublimt indhop af Sebastian Sebulonsen, og spørgsmålet er, om Klaiber skal frygte for sin startplads til næste kamp?

Vejle Boldklub
Gæsterne gik til pause med en ganske fortjent føring efter en første halvleg, hvor German Onugkha også fik annulleret en scoring efter et VAR-tjek. Sidste sæsons Superliga-topscorer havde dog svære arbejdsbetingelser i dag, hvor det i højere grad var Musa Juwara, der havde flere gode aktioner i offensiven, selvfølgelig først og fremmest ved gambierens smukke assist til Emmanouilidis.

Kampens værste:
Der er nok mange Brøndby-fans, der er ret trætte af Josip Radosevic’ præstation i dag. Den kroatiske midtbanespiller er ikke verdens største tekniker, og ved 1-0-målet lykkedes det ham at kikse en simpel aflevering over få meter, hvorefter Musa Juwara kunne sende Dimitris Emmanoulidis i dybden. Man kan også diskutere, om Noah Nartey kunne have gjort mere for at stoppe grækeren i den situation. Men uanset hvad kan der næppe være tvivl om, at Brøndby næppe bliver en guldbejler, hvis Radosevic starter inde i alt for mange kampe i denne sæson. Brøndby er simpelthen nødt til at have et bedre alternativ, når Wass er ude.

Kampens detalje:
Der var høj, høj klasse over den stikning i dybden, som Musa Juwara serverede for Dimitris Emmanouilidis kort før pausen. Den gambiske offensivspiller ventede til det helt perfekte tidspunkt, hvorefter han udspillede Brøndby-defensiven med en millimeter-præcis assist til Emmanouilidis, der også skal have ros for at hamre sin afslutning kontant ind bag Patrick Pentz i Brøndby-målet. Der var et angreb med høj, høj kvalitet fra vejlenserne.





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Midtjylland er ude

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

John Stones tager sydpå



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe