Det var en genistreg!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Brøndby IF og Vejle Boldklub.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-1)
0-1 Dimitris Emmanouilidis (40.).
1-1 Mathias Kvistgaarden (47.).
2-1 Sebastian Sebulonsen (52.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Jesper Sørensen måtte undvære nogle store profiler til dagens kamp, først og fremmest Nicolai Vallys og Daniel Wass, og det kunne i den grad ses på spillet, som virkelig haltede i første halvleg. I pausen foretog Jesper Sørensen dog en udskiftning, som viste sig at være en genistreg, idet Sebastian Sebulonsen kom ind i stedet for en Sean Klaiber, der ikke var helt oppe i omdrejninger. Den norske wingback skulle blot bruge syv minutter på banen, før han havde vendt opgøret fuldstændigt på hovedet. Først headede Sebulonsen en glimrende Suzuki-aflevering på tværs til Kvistgaarden og få minutter hamrede nordmanden så et langskud ind bag Igor Vekic! Et sublimt indhop af Sebastian Sebulonsen, og spørgsmålet er, om Klaiber skal frygte for sin startplads til næste kamp?

Vejle Boldklub
Gæsterne gik til pause med en ganske fortjent føring efter en første halvleg, hvor German Onugkha også fik annulleret en scoring efter et VAR-tjek. Sidste sæsons Superliga-topscorer havde dog svære arbejdsbetingelser i dag, hvor det i højere grad var Musa Juwara, der havde flere gode aktioner i offensiven, selvfølgelig først og fremmest ved gambierens smukke assist til Emmanouilidis.

Kampens værste:
Der er nok mange Brøndby-fans, der er ret trætte af Josip Radosevic’ præstation i dag. Den kroatiske midtbanespiller er ikke verdens største tekniker, og ved 1-0-målet lykkedes det ham at kikse en simpel aflevering over få meter, hvorefter Musa Juwara kunne sende Dimitris Emmanoulidis i dybden. Man kan også diskutere, om Noah Nartey kunne have gjort mere for at stoppe grækeren i den situation. Men uanset hvad kan der næppe være tvivl om, at Brøndby næppe bliver en guldbejler, hvis Radosevic starter inde i alt for mange kampe i denne sæson. Brøndby er simpelthen nødt til at have et bedre alternativ, når Wass er ude.

Kampens detalje:
Der var høj, høj klasse over den stikning i dybden, som Musa Juwara serverede for Dimitris Emmanouilidis kort før pausen. Den gambiske offensivspiller ventede til det helt perfekte tidspunkt, hvorefter han udspillede Brøndby-defensiven med en millimeter-præcis assist til Emmanouilidis, der også skal have ros for at hamre sin afslutning kontant ind bag Patrick Pentz i Brøndby-målet. Der var et angreb med høj, høj kvalitet fra vejlenserne.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Monsterbud på vej

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Tysk VM-chok

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan