Hylder Brøndby-duo: De er enormt farlige

Thomas Gravesen er meget imponeret over Brøndbys to kanter, der begge dominerede i sejren over Hvidovre.



Efter en skuffende sæsonstart har Brøndby leveret stærkt i de seneste syv spillerunder, hvor Jesper Sørensens mandskab har hentet seks sejre. 

Søndag hentede Brøndby en sikker 3-0-sejr ude mod Hvidovre, i en kamp hvor Marko Divkovic både scorede og assisterede. Og efter slutfløjtet var Thomas Gravesen klar med stor ros til begge Brøndbys wingbacks, idet også nyindkøbet Sean Klaiber havde en række gode aktioner. 

– Vi ser jo langt, de løber, og hvor ivrige de er for at deltage i spillet. I det næste klip ser vi Klaiber løbe over 50 meter, hvor han forudser situationen. Fuld sprint. Det er fuld gas, og han lægger den ind over, hvor det bliver farligt, lød det fra Discovery-eksperten. 

– Han kommer også indenom og ned i de farlige områder. Det er fuld speed, og det er hele tiden ind over. De er begge to enormt farlige. 

Ifølge Thomas Gravesens kollega Lars Jacobsen hænger Brøndby-wingbackernes succes sammen med, at holdets bagerste kæde står solidt.  

– Jeg må også bare sige, at det, som Brøndby også har fået styr på, for at det her skal lykkes, det er deres forsvar. For når du spiller som wingback, og hvis du bare en gang imellem kigger tilbage over skulderen og tænker ‘jeg må nok hellere lade være med at løbe fremad’, så har du allerede tabt lidt der, lød det fra Lars Jacobsen. 

– Og det gør de ikke. De kan blæse fremad hele tiden, for der er fuldstændigt styr på det nede i de defensive rækker. 

Med sejren over Hvidovre ligger Brøndby nummer to i Superligaen, ét point efter FC København. Brøndbys næste kamp er hjemme mod Viborg på søndag. 

Se hele diskussionen af Divkovic og Klaiber i afspilleren over artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!