Hylder Brøndby-duo: De er enormt farlige

Thomas Gravesen er meget imponeret over Brøndbys to kanter, der begge dominerede i sejren over Hvidovre.



Efter en skuffende sæsonstart har Brøndby leveret stærkt i de seneste syv spillerunder, hvor Jesper Sørensens mandskab har hentet seks sejre. 

Søndag hentede Brøndby en sikker 3-0-sejr ude mod Hvidovre, i en kamp hvor Marko Divkovic både scorede og assisterede. Og efter slutfløjtet var Thomas Gravesen klar med stor ros til begge Brøndbys wingbacks, idet også nyindkøbet Sean Klaiber havde en række gode aktioner. 

– Vi ser jo langt, de løber, og hvor ivrige de er for at deltage i spillet. I det næste klip ser vi Klaiber løbe over 50 meter, hvor han forudser situationen. Fuld sprint. Det er fuld gas, og han lægger den ind over, hvor det bliver farligt, lød det fra Discovery-eksperten. 

– Han kommer også indenom og ned i de farlige områder. Det er fuld speed, og det er hele tiden ind over. De er begge to enormt farlige. 

Ifølge Thomas Gravesens kollega Lars Jacobsen hænger Brøndby-wingbackernes succes sammen med, at holdets bagerste kæde står solidt.  

– Jeg må også bare sige, at det, som Brøndby også har fået styr på, for at det her skal lykkes, det er deres forsvar. For når du spiller som wingback, og hvis du bare en gang imellem kigger tilbage over skulderen og tænker ‘jeg må nok hellere lade være med at løbe fremad’, så har du allerede tabt lidt der, lød det fra Lars Jacobsen. 

– Og det gør de ikke. De kan blæse fremad hele tiden, for der er fuldstændigt styr på det nede i de defensive rækker. 

Med sejren over Hvidovre ligger Brøndby nummer to i Superligaen, ét point efter FC København. Brøndbys næste kamp er hjemme mod Viborg på søndag. 

Se hele diskussionen af Divkovic og Klaiber i afspilleren over artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss åben for lejeaftaler