RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med salget af Lucas Hey til Anderlecht kommer det næste halve år til at se helt anderledes ud for Tobias Salquist end først planlagt.
Den tidligere Silkeborg IF-profil skiftede tidligere i januar fra Chicago Fire til FC Nordsjælland, men planen var i første omgang at udleje Salquist i resten af sæsonen. Med Heys afsked bliver der dog brug for Salquist i Farum allerede nu, og det glæder den rutinerede forsvarsspiller.
– Det er jeg super glad for. Det var lidt det, jeg havde håbet på. Uanset hvad ville jeg være i FC Nordsjælland, også selvom jeg ville skulle lejes ud, men at det kunne lykkes sådan her, det er jeg rigtig glad for, og jeg er også glad på Lucas’ vegne, at han er lykkedes med et kæmpe skifte, som er super flot og fuldt fortjent, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.
Den 29-årige forsvarsspiller er generelt meget begejstret for sine nye omgivelser i Farum.
– Det er et fantastisk sted. Selvom jeg havde hørt meget godt, så er jeg meget overrasket over den måde, man arbejder på. Måden, man træner på for virkelig at blive bedre i de små detaljer, og måden, som det hele er organiseret på, helt ned fra akademiet og op til Superligaen. Det er ikke tilfældigt, det man gør. Der er en kæmpe struktur og så meget planlægning, og jeg har stor respekt for den måde, det løber rundt, og det er noget, jeg ikke har oplevet før, lyder det fra Tobias Salquist.
Det er kun et år siden, at Tobias Salquist forlod Superligaen for at rykke til USA, men forsvarsspilleren ser nu frem til at optræde i den bedste danske række igen.
– Det bliver spændende. Som jeg også har sagt før, så var planen jo ikke at komme hjem efter et år, men der er sket en masse ting, som gjorde, at det kunne være en god mulighed. Og da den her mulighed opstod, var jeg heller ikke i tvivl om, at det er det rigtige, siger forsvarsspilleren.
Tobias Salquist udtalte tidligere i januar til Tipsbladet, at der skete ‘mange vilde ting’ i hans år i Chicago Fire.
– Jeg tror, at det primære var det her med, at Chicago havde prøvet at hente mig i halvandet år. Og på under et år skifter de så alt og fyrer sportsdirektør, teknisk direktør, trænerstab og fysioterapeuter, og så er det ligesom et nyt projekt. Det var ikke det projekt, jeg havde købt ind på.
– Og så er det bare nogle gange sådan i fodbold, at det er bedst at kigge sig omkring. Det var ikke nødvendigvis sådan, at vi var ude at lede, men da vi hørte om det her, så var det rigtigt godt, lyder det fra Tobias Salquist.
Voldsomt imponeret af holdkammerat
I FC Nordsjælland kan Tobias Salquist se frem til at spille sammen med et lovende forsvarstalent i form af 18-årige Lucas Høgsberg, der fik et stort gennembrud i efteråret, hvor teenageren etablerede sig som fast starter i FC Nordsjælland. Og i opstarten i januar er Høgsberg også en spiller, der virkelig har imponeret Tobias Salquist.
– Han har et helt vanvittigt potentiale. Jeg har sagt til ham, at jeg synes, at vi minder lidt om hinanden, da jeg var hans på alder. Forskellen er bare, at han er seks til 10 niveauer over mig, da jeg var 18 år. Jeg synes, at han har et sindssygt potentiale.
– Han er allerede nu en rigtigt dygtig spiller, og det har han også vist i Superligaen. Så jeg glæder mig til at følge ham, for han er en super fyr, lyder det fra Tobias Salquist.
FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser frem til at råde over Tobias Salquist allerede nu og lykønsker i samme ombæring Lucas Hey med skiftet til Anderlecht.
– Jeg er rigtig glad på Lucas Heys vegne, han kom hertil samtidig som mig, og han er en af de spillere, som jeg har været tæt på. Han har nået rigtig meget. Jeg synes ikke, at vi var færdige med ham, men jeg tror, at Lucas er klar til at tage steppet, og jeg er rigtig glad for, at han har fået den mulighed, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Og så synes jeg jo, at vi har vist god forudseenhed i forhold til, at ‘Salle’ allerede er inde og lige har lært det hele lidt at kende, i forhold til hvordan vi træner og hvad holdkammeraterne hedder og de ting, sådan at vi nu bare kan tage den beslutning, at han nu er en del af truppen.
FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
Sønderjyske slår FCM i sent drama
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW