Hylder dansk stortalent: ‘Et sindssygt potentiale’

Med Lucas Heys skifte til Anderlecht skal Tobias Salquist alligevel ikke udlejes i foråret, og det glæder i den grad den tidligere Silkeborg-profil, der glæder sig til at spille i Superligaen efter et år i USA.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med salget af Lucas Hey til Anderlecht kommer det næste halve år til at se helt anderledes ud for Tobias Salquist end først planlagt.

Den tidligere Silkeborg IF-profil skiftede tidligere i januar fra Chicago Fire til FC Nordsjælland, men planen var i første omgang at udleje Salquist i resten af sæsonen. Med Heys afsked bliver der dog brug for Salquist i Farum allerede nu, og det glæder den rutinerede forsvarsspiller.

– Det er jeg super glad for. Det var lidt det, jeg havde håbet på. Uanset hvad ville jeg være i FC Nordsjælland, også selvom jeg ville skulle lejes ud, men at det kunne lykkes sådan her, det er jeg rigtig glad for, og jeg er også glad på Lucas’ vegne, at han er lykkedes med et kæmpe skifte, som er super flot og fuldt fortjent, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.

Den 29-årige forsvarsspiller er generelt meget begejstret for sine nye omgivelser i Farum.

– Det er et fantastisk sted. Selvom jeg havde hørt meget godt, så er jeg meget overrasket over den måde, man arbejder på. Måden, man træner på for virkelig at blive bedre i de små detaljer, og måden, som det hele er organiseret på, helt ned fra akademiet og op til Superligaen. Det er ikke tilfældigt, det man gør. Der er en kæmpe struktur og så meget planlægning, og jeg har stor respekt for den måde, det løber rundt, og det er noget, jeg ikke har oplevet før, lyder det fra Tobias Salquist.

Det er kun et år siden, at Tobias Salquist forlod Superligaen for at rykke til USA, men forsvarsspilleren ser nu frem til at optræde i den bedste danske række igen.

– Det bliver spændende. Som jeg også har sagt før, så var planen jo ikke at komme hjem efter et år, men der er sket en masse ting, som gjorde, at det kunne være en god mulighed. Og da den her mulighed opstod, var jeg heller ikke i tvivl om, at det er det rigtige, siger forsvarsspilleren.

Tobias Salquist udtalte tidligere i januar til Tipsbladet, at der skete ‘mange vilde ting’ i hans år i Chicago Fire.

– Jeg tror, at det primære var det her med, at Chicago havde prøvet at hente mig i halvandet år. Og på under et år skifter de så alt og fyrer sportsdirektør, teknisk direktør, trænerstab og fysioterapeuter, og så er det ligesom et nyt projekt. Det var ikke det projekt, jeg havde købt ind på.

– Og så er det bare nogle gange sådan i fodbold, at det er bedst at kigge sig omkring. Det var ikke nødvendigvis sådan, at vi var ude at lede, men da vi hørte om det her, så var det rigtigt godt, lyder det fra Tobias Salquist.

Voldsomt imponeret af holdkammerat
I FC Nordsjælland kan Tobias Salquist se frem til at spille sammen med et lovende forsvarstalent i form af 18-årige Lucas Høgsberg, der fik et stort gennembrud i efteråret, hvor teenageren etablerede sig som fast starter i FC Nordsjælland. Og i opstarten i januar er Høgsberg også en spiller, der virkelig har imponeret Tobias Salquist.

– Han har et helt vanvittigt potentiale. Jeg har sagt til ham, at jeg synes, at vi minder lidt om hinanden, da jeg var hans på alder. Forskellen er bare, at han er seks til 10 niveauer over mig, da jeg var 18 år. Jeg synes, at han har et sindssygt potentiale.

– Han er allerede nu en rigtigt dygtig spiller, og det har han også vist i Superligaen. Så jeg glæder mig til at følge ham, for han er en super fyr, lyder det fra Tobias Salquist.

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser frem til at råde over Tobias Salquist allerede nu og lykønsker i samme ombæring Lucas Hey med skiftet til Anderlecht.

– Jeg er rigtig glad på Lucas Heys vegne, han kom hertil samtidig som mig, og han er en af de spillere, som jeg har været tæt på. Han har nået rigtig meget. Jeg synes ikke, at vi var færdige med ham, men jeg tror, at Lucas er klar til at tage steppet, og jeg er rigtig glad for, at han har fået den mulighed, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så synes jeg jo, at vi har vist god forudseenhed i forhold til, at ‘Salle’ allerede er inde og lige har lært det hele lidt at kende, i forhold til hvordan vi træner og hvad holdkammeraterne hedder og de ting, sådan at vi nu bare kan tage den beslutning, at han nu er en del af truppen.

FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.






LIVE

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Sæt ham af!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League? 

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby