Hylder dansk stortalent: ‘Et sindssygt potentiale’

Med Lucas Heys skifte til Anderlecht skal Tobias Salquist alligevel ikke udlejes i foråret, og det glæder i den grad den tidligere Silkeborg-profil, der glæder sig til at spille i Superligaen efter et år i USA.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med salget af Lucas Hey til Anderlecht kommer det næste halve år til at se helt anderledes ud for Tobias Salquist end først planlagt.

Den tidligere Silkeborg IF-profil skiftede tidligere i januar fra Chicago Fire til FC Nordsjælland, men planen var i første omgang at udleje Salquist i resten af sæsonen. Med Heys afsked bliver der dog brug for Salquist i Farum allerede nu, og det glæder den rutinerede forsvarsspiller.

– Det er jeg super glad for. Det var lidt det, jeg havde håbet på. Uanset hvad ville jeg være i FC Nordsjælland, også selvom jeg ville skulle lejes ud, men at det kunne lykkes sådan her, det er jeg rigtig glad for, og jeg er også glad på Lucas’ vegne, at han er lykkedes med et kæmpe skifte, som er super flot og fuldt fortjent, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.

Den 29-årige forsvarsspiller er generelt meget begejstret for sine nye omgivelser i Farum.

– Det er et fantastisk sted. Selvom jeg havde hørt meget godt, så er jeg meget overrasket over den måde, man arbejder på. Måden, man træner på for virkelig at blive bedre i de små detaljer, og måden, som det hele er organiseret på, helt ned fra akademiet og op til Superligaen. Det er ikke tilfældigt, det man gør. Der er en kæmpe struktur og så meget planlægning, og jeg har stor respekt for den måde, det løber rundt, og det er noget, jeg ikke har oplevet før, lyder det fra Tobias Salquist.

Det er kun et år siden, at Tobias Salquist forlod Superligaen for at rykke til USA, men forsvarsspilleren ser nu frem til at optræde i den bedste danske række igen.

– Det bliver spændende. Som jeg også har sagt før, så var planen jo ikke at komme hjem efter et år, men der er sket en masse ting, som gjorde, at det kunne være en god mulighed. Og da den her mulighed opstod, var jeg heller ikke i tvivl om, at det er det rigtige, siger forsvarsspilleren.

Tobias Salquist udtalte tidligere i januar til Tipsbladet, at der skete ‘mange vilde ting’ i hans år i Chicago Fire.

– Jeg tror, at det primære var det her med, at Chicago havde prøvet at hente mig i halvandet år. Og på under et år skifter de så alt og fyrer sportsdirektør, teknisk direktør, trænerstab og fysioterapeuter, og så er det ligesom et nyt projekt. Det var ikke det projekt, jeg havde købt ind på.

– Og så er det bare nogle gange sådan i fodbold, at det er bedst at kigge sig omkring. Det var ikke nødvendigvis sådan, at vi var ude at lede, men da vi hørte om det her, så var det rigtigt godt, lyder det fra Tobias Salquist.

Voldsomt imponeret af holdkammerat
I FC Nordsjælland kan Tobias Salquist se frem til at spille sammen med et lovende forsvarstalent i form af 18-årige Lucas Høgsberg, der fik et stort gennembrud i efteråret, hvor teenageren etablerede sig som fast starter i FC Nordsjælland. Og i opstarten i januar er Høgsberg også en spiller, der virkelig har imponeret Tobias Salquist.

– Han har et helt vanvittigt potentiale. Jeg har sagt til ham, at jeg synes, at vi minder lidt om hinanden, da jeg var hans på alder. Forskellen er bare, at han er seks til 10 niveauer over mig, da jeg var 18 år. Jeg synes, at han har et sindssygt potentiale.

– Han er allerede nu en rigtigt dygtig spiller, og det har han også vist i Superligaen. Så jeg glæder mig til at følge ham, for han er en super fyr, lyder det fra Tobias Salquist.

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser frem til at råde over Tobias Salquist allerede nu og lykønsker i samme ombæring Lucas Hey med skiftet til Anderlecht.

– Jeg er rigtig glad på Lucas Heys vegne, han kom hertil samtidig som mig, og han er en af de spillere, som jeg har været tæt på. Han har nået rigtig meget. Jeg synes ikke, at vi var færdige med ham, men jeg tror, at Lucas er klar til at tage steppet, og jeg er rigtig glad for, at han har fået den mulighed, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så synes jeg jo, at vi har vist god forudseenhed i forhold til, at ‘Salle’ allerede er inde og lige har lært det hele lidt at kende, i forhold til hvordan vi træner og hvad holdkammeraterne hedder og de ting, sådan at vi nu bare kan tage den beslutning, at han nu er en del af truppen.

FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister