RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med salget af Lucas Hey til Anderlecht kommer det næste halve år til at se helt anderledes ud for Tobias Salquist end først planlagt.
Den tidligere Silkeborg IF-profil skiftede tidligere i januar fra Chicago Fire til FC Nordsjælland, men planen var i første omgang at udleje Salquist i resten af sæsonen. Med Heys afsked bliver der dog brug for Salquist i Farum allerede nu, og det glæder den rutinerede forsvarsspiller.
– Det er jeg super glad for. Det var lidt det, jeg havde håbet på. Uanset hvad ville jeg være i FC Nordsjælland, også selvom jeg ville skulle lejes ud, men at det kunne lykkes sådan her, det er jeg rigtig glad for, og jeg er også glad på Lucas’ vegne, at han er lykkedes med et kæmpe skifte, som er super flot og fuldt fortjent, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.
Den 29-årige forsvarsspiller er generelt meget begejstret for sine nye omgivelser i Farum.
– Det er et fantastisk sted. Selvom jeg havde hørt meget godt, så er jeg meget overrasket over den måde, man arbejder på. Måden, man træner på for virkelig at blive bedre i de små detaljer, og måden, som det hele er organiseret på, helt ned fra akademiet og op til Superligaen. Det er ikke tilfældigt, det man gør. Der er en kæmpe struktur og så meget planlægning, og jeg har stor respekt for den måde, det løber rundt, og det er noget, jeg ikke har oplevet før, lyder det fra Tobias Salquist.
Det er kun et år siden, at Tobias Salquist forlod Superligaen for at rykke til USA, men forsvarsspilleren ser nu frem til at optræde i den bedste danske række igen.
– Det bliver spændende. Som jeg også har sagt før, så var planen jo ikke at komme hjem efter et år, men der er sket en masse ting, som gjorde, at det kunne være en god mulighed. Og da den her mulighed opstod, var jeg heller ikke i tvivl om, at det er det rigtige, siger forsvarsspilleren.
Tobias Salquist udtalte tidligere i januar til Tipsbladet, at der skete ‘mange vilde ting’ i hans år i Chicago Fire.
– Jeg tror, at det primære var det her med, at Chicago havde prøvet at hente mig i halvandet år. Og på under et år skifter de så alt og fyrer sportsdirektør, teknisk direktør, trænerstab og fysioterapeuter, og så er det ligesom et nyt projekt. Det var ikke det projekt, jeg havde købt ind på.
– Og så er det bare nogle gange sådan i fodbold, at det er bedst at kigge sig omkring. Det var ikke nødvendigvis sådan, at vi var ude at lede, men da vi hørte om det her, så var det rigtigt godt, lyder det fra Tobias Salquist.
Voldsomt imponeret af holdkammerat
I FC Nordsjælland kan Tobias Salquist se frem til at spille sammen med et lovende forsvarstalent i form af 18-årige Lucas Høgsberg, der fik et stort gennembrud i efteråret, hvor teenageren etablerede sig som fast starter i FC Nordsjælland. Og i opstarten i januar er Høgsberg også en spiller, der virkelig har imponeret Tobias Salquist.
– Han har et helt vanvittigt potentiale. Jeg har sagt til ham, at jeg synes, at vi minder lidt om hinanden, da jeg var hans på alder. Forskellen er bare, at han er seks til 10 niveauer over mig, da jeg var 18 år. Jeg synes, at han har et sindssygt potentiale.
– Han er allerede nu en rigtigt dygtig spiller, og det har han også vist i Superligaen. Så jeg glæder mig til at følge ham, for han er en super fyr, lyder det fra Tobias Salquist.
FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen ser frem til at råde over Tobias Salquist allerede nu og lykønsker i samme ombæring Lucas Hey med skiftet til Anderlecht.
– Jeg er rigtig glad på Lucas Heys vegne, han kom hertil samtidig som mig, og han er en af de spillere, som jeg har været tæt på. Han har nået rigtig meget. Jeg synes ikke, at vi var færdige med ham, men jeg tror, at Lucas er klar til at tage steppet, og jeg er rigtig glad for, at han har fået den mulighed, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Og så synes jeg jo, at vi har vist god forudseenhed i forhold til, at ‘Salle’ allerede er inde og lige har lært det hele lidt at kende, i forhold til hvordan vi træner og hvad holdkammeraterne hedder og de ting, sådan at vi nu bare kan tage den beslutning, at han nu er en del af truppen.
FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
AGF slår FC København i drama
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Manchester United henter comebacksejr
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
HELT VILDT
Banker FCM: Forrygende uge i FC København
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering
Højbjerg-scoring i Marseille-deler