Tobias Salquist er tilbage i dansk fodbold.
Efter et år hos amerikanske Chicago Fire er han hentet tilbage til Superligaen, hvor FC Nordsjælland står klar med åbne arme.
Og Tobias Salquist har også foretaget skiftet med glæde.
– Jeg tror bare, at projektet har tiltalt mig. De snakke, jeg havde med dem, var gode. Det er et solidt projekt og nogle ordentlige mennesker. Det kan jeg godt lide. Det minder lidt om det, man gør i Silkeborg, hvor der er nogle erfarne og nogle unge spillere, siger Tobias Salquist til Tipsbladet.
I FC Nordsjælland er der mere styr på bagsmækken, end der endte med at være i Chicago Fire, hvor hele den sportslige ledelse, der hentede Tobias Salquist, er endt med at ryge ud, og derfor er forsvarsspilleren også tryg ved, at der er en god og solid plan, som er til at stole på i Farum.
– Det ser bare ikke så godt ud, at jeg endnu en gang kommer hjem efter kort tid. Men sådan er det. Der er sket mange vilde ting, og jeg fortryder intet overhovedet. Det var en fed oplevelse (i Chicago, red.) og et godt år. Jeg var dog også skadet noget af tiden, men alt i alt ville jeg ikke have været det foruden, fortæller han.
Den 29-årige midterforsvarer kom selv frem som en ung spiller i Silkeborg IF, hvor han blandt andre skulle lære af Dennis Flinta. Nu er det Salquist, der skal øse ud af sin erfaring, når han trækker i FC Nordsjælland-trøjen.
Det gør han dog først til sommer, da han i første omgang skal udlejes for at få kamptræning og stå knivskarpt til opstarten til næste sæson, hvor han ventes at få en nøglerolle i FC Nordsjælland.
– Vi vidste godt, at timingen var bedst til sommer. Men der skulle ske noget nu, og så var det et godt kompromis med en udlejning for begge parter. Det siger meget om FC Nordsjælland som klub, at de står inde for det, de gør. De holder ord i forhold til det, de lover spillerne. Og måden, tingene bliver gjort på, siger meget om klubben. Der er virkelig en klar strategi, siger Salquist og fortæller om et kommende lejeophold:
– Det er klart, at vi har haft nogle snakke om det. Det skal være på højest mulige sportslige niveau, så jeg bliver matchet godt. Det skal være noget, der minder lidt om Nordsjælland, så jeg til sommer står klar og parat til at kæmpe for Nordsjælland. Det er planen.
– Jeg skal spille. Ellers kunne jeg jo bare være blevet (i Chicago) og træne et halvt år. Så vi skal have fundet det rigtige.
Der var allerede rygter om, at Tobias Salquist i sommer kunne vende retur til dansk fodbold, men det blev altså først denne vinter. Om der har været andet dansk interesse, vil Salquist ikke gå for meget ind i.
– I respekt for alle vil jeg ikke for meget ind på det. Der har været lidt interesse her og der, men ikke noget der var tæt på det, Nordsjælland har kunnet give mig sportsligt. Det er et solidt projekt, der ikke kommer til at ændre sig om et halvt eller helt år. Det er en god klub, der spiller god fodbold, siger han.
Tobias Salquist, der i sin karriere også har spillet professionelt for Fjölnir, Waasland-Beveren, Lillestrøm og Hobro IK, rådførte sig inden skiftet med sin gamle holdkammerat i Silkeborg Mark Brink, der også tørner ud for FC Nordsjælland.
– Jeg hørte ham, og han havde kun positive ting at sige, så der har ikke været meget betænkningstid for mig.
Salquist har skrevet kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2028.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Barcelona tager smal sejr
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT