Hylder David Nielsen for vild præstation!

David Nielsen formåede at redde Lyngby Boldklub i den seneste sæson af Superligaen til stor glæde for holdets tidligere cheftræner Freyr Alexandersson.



– Vi har klaret en fuldstændigt vanvittig mission her. 

Talen var tydelig fra David Nielsen i 'bar kasse'. 

I maj reddede han Lyngby Boldklub fra at rykke ned til NordicBet Ligaen efter et forår fyldt med op- og nedture. 

Nielsen fik vendt skuden, som ellers så god ud under Freyr Alexandersson, der forlod Lyngby i januar. 

Selv om Alexandersson smuttede til Belgien, så fulgte han intenst med. 

– Det var så dejligt at se dem overleve. Jeg var på et tidspunkt bekymret for, om det gik i den forkerte retning. Da jeg forlod Lyngby, var der styr på tingene, og vi lå godt i ligaen. Så gik det galt i starten, efter jeg forlod klubben.

– Så kom David ind, og han var klart den bedste mand til at redde det. Så det var fantastisk. Mig og Jonathan Hartmann sad i Belgien og håbede på det bedste. Vi er stadig i kontakt med staben og dem, der styrer Lyngby. Vi har et godt forhold til klubben. Det betød meget for mig, at de overlevede i Superligaen.

Den tidligere Lyngby-træner mener, at David Nielsen har nogle helt særlige egenskaber, der gjorde, at Lyngby Boldklub formåede at lykkes med missionen.

– Der var stabilitet, og han var en meget tydelig kommunikatør. Han har en kæmpe karisma. Der var ro på tingene. De havde nogle ikke særligt gode præstationer, men det kunne man ikke mærke på ham.

– Jeg synes, at han gav nogle spillere selvtillid, og det fornemmer jeg, at han er dygtig til. Han er god til at få spillerne til at tro på sig selv. Holdet var også godt sat op taktisk. Det var simpelt og effektivt. De klarede det bare godt, fortæller Freyr Alexandersson til Tipsbladet. 

Efter David Nielsens farvel i Lyngby Boldklub er det dog gået knapt så godt for Superliga-klubben. 

Lige nu er Morten Karlsens tropper nemlig næstsidst med blot ni point efter 14 runder.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Køber ind i Barcelona

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv