Hylder eftertragtet AGF-profil: Forlæng!

Uwe Rösler vil meget gerne holde på Mikael Anderson, selv om der er interesse fra udlandet.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han har klaret sig rigtig godt på det seneste, Mikael Anderson.

Midtbanespilleren ligger i toppen af Superligaens assistliste efter fem runder, AGF spiller god, seværdig og effektiv fodbold, og klubben er rigtig glad for profilen, der er inde i en af sine bedste perioder i klubben.

AGF købte Mikael Anderson af FC Midtjylland i 2021 i AGF's dyreste handel nogensinde, og her tre år senere har AGF tilbudt Anderson, der også optræder på Islands landshold, en ny kontrakt, som Tipsbladet fortalte tidligere på sommeren.

Det er naturligvis ikke AGF's cheftræner, der forhandler kontrakter, men Rösler ser Anderson spille en meget vigtig rolle for AGF både nu og i fremtiden.

– Stor kredit til ham. Han har bragt sig selv i denne position. I slutningen af sidste sæson placerede jeg ham ude på venstre wingback, og jeg tænkte 'wow, det fungerer virkelig godt'. Indtil vi havde en åben og ærlig snak, hvor han fortalte, hvordan han havde det med det. Jeg sagde til ham, det var en god plads, men vi nåede frem til den beslutning, at han skulle den højre otter, siger Uwe Rösler.

– Han købte fuldstændig ind på det, for han forstod, hvorfor jeg ville have ham til at spille der og ikke til venstre. Og nu tror jeg, han kan se, at han er meget vigtig for holdet, men også for sig selv. Han får belønningerne i form af, hvad, tre eller fire assists? Han har scoret, og jeg ville ikke vædde mod, at han scorer i Aalborg. For han kommer i de gode positioner hele tiden. Og kredit til ham for at være åben for noget nyt, det er også et tegn på en top-professionel spiller. Jeg er glad for, han nu bliver anerkendt, ikke bare for at være god men også effektiv, siger Uwe Rösler.

Anderson har indtil videre ikke bidt på, men det burde han, mener AGF's cheftræner Uwe Rösler.

– Hundrede procent. Vi vil have ham til at skrive en ny kontrakt, siger Uwe Rösler og understreger,med et smil, at økonomi i kontrakter og transfers ikke er hans afgørelse.

Der har både i transfervinduerne i 2023 og igen i år været interesse fra udlandet for Mikael Anderson.

Der var længe bud og overvejelser i vinterens transfervindue, noget der strakte sig helt frem til de sidste timer af deadlinedagen 1. februar, uden et skifte blev til noget.

Hvis AGF vil holde markedsværdien oppe på midtbanespilleren, kunne en kontraktforlængelse muligvis være en hjælp for AGF, foruden det vigtigste, som selvfølgelig er Andersons gode spil og troen på, at han bliver en nøglespiller i denne sæson, der er startet godt med ti point i fem kampe.

Der kan altså vente store beslutninger de kommende dage for såvel AGF som Mikael Anderson.

Transfervinduet i Danmark lukker ved midnat mellem mandag 2. september og tirsdag 3. september.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Raser: Det er latterligt!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending