Det meste er efterhånden på plads i FC København.
Klubben har været gennem et hektisk 2026, hvor flere ledende figurer har fået sparket, og nu er Bo Svensson manden med ansvaret.
Bag sig har han en række assistenter i form af Tijan Njie, Hjalte Bo Nørregaard og Kristoffer Wichmann.
Sidstnævnte har tidligere selv været cheftræner i dansk fodbold hos HIK, Kolding IF og AaB. Den største succes oplevede han med Kolding, som han rykkede fra at være i 2. division til en fast del af landets næstbedste række.
En af dem, der var med på den rejse, var den danske angriber Paul Ngongo, som undervejs blev solgt dyrt til Aalesund på baggrund af sine mange scoringer for holdet ledet af Kristoffer Wichmann.
– Han er uden tvivl den træner, der har haft mest betydning for min karriere. Han tog mig ind, efter jeg havde været i Frem og ikke havde spillet særlig meget seniorfodbold. Han lærte mig en masse ting, vi fik et rigtig godt forhold, hvor vi stadig skriver sammen en gang imellem, fortæller Paul Ngongo i et interview til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes også til tider, at han kunne være lidt for hård, han var meget irriterende nogle gange, men jeg har lært rigtig meget af Wichmann. Jeg er sindssygt glad for at se, at han har succes. Jeg tror meget på ham som træner, han kommer til at lande et godt job som cheftræner en dag.

‘Din… alle mulige grimme ord’
En ting, der står klart, når man beder Paul Ngongo om at sætte ord på Kristoffer Wichmann som cheftræner, er grundighed.
FCK-assistenten går virkelig op i de små detaljer, hvilket angriberen beskriver med en oplevelse, han selv havde på egen krop.
– Vi havde en periode, hvor jeg ikke spillede så godt, som vi vidste, at jeg kunne. Jeg underpræsterede. I den periode blev jeg hevet ind på kontoret næsten efter hver kamp, og så gennemgik vi stort set hver eneste aktion, jeg havde haft i kampen. Efter hver aktion skulle vi tale om, hvorvidt det var godt nok, og hvad jeg ellers skulle have gjort.
– Når man i noget tid godt selv ved, at man ikke præsterer sindssygt godt – så ved man efter hvert eneste videomøde, at man skal ind at have et one-on-one videomøde, hvor man ikke skal svines til, men få fortalt alle de ting, du kan gøre bedre. Der tænker man nogle gange efter de møder: ‘din… alle mulige grimme ord’.
– Men det gav mig virkelig meget efterfølgende. Det er hård læring, men virkede rigtig godt. Han lærte mig at tænke mere, når jeg spiller fodbold. Jeg vil sige, at jeg er rimelig skarp udenfor banen, men jeg har aldrig tænkt så meget inde på banen, når jeg spiller fodbold, siger han med et smil.
Kristoffer Wichmann blev ansat i FCK før Bo Svensson, men arbejdede også sammen med sin cheftræner i Union Berlin.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Fik blackout på Brøndby Stadion
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER