Hylder Oliver Sørensen: Fortjener landsholdsplads

Silkeborg-træner Kent Nielsen har stor fidus til FC Midtjyllands Oliver Sørensen, der søndag var med til at vinde 3-1 på Nielsens og SIF's hjemmebane i Silkeborg.



SILKEBORG (Tipsbladet): 140 meter i minuttet.

Regnet ud på den måde lyder det ikke af så meget, men justeret vi det til tal, vi bedre kan relatere os til, svarer det til, at Oliver Sørensen løber 12,6 kilometer på kamp.

I denne sæson, er det kun FC Nordsjællands energibundt Daniel Svensson og AGF's målfarlige og målsøgende midtbanespiller Mads Emil Madsen, der er i nærheden af Sørensens data.

Lægger vi til, at Sørensen til forskel fra Svensson og Madsen har spillet fem europæiske kampe, og at FC Midtjylland-spilleren har klart flest spurter og flest spurtmeter i Superligaen i denne sæson, tegner der sig en forklaring af, hvorfor både holdkammerater og trænere i FC Midtjylland og rivalerne i Superligaen har meget stor respekt for den 22-årige midtbaneprofil.

Flere udenlandske klubber har fulgt Oliver Sørensen – læs mere her

Søndag eftermiddag i Silkeborg bragede Oliver Sørensen igennem i alle 90 minutter på kunstgræsset mindre end fire døgn efter FC Midtjyllands gigantiske skuffelse i Bratislava, og hjemmeholdets træner Kent Nielsen havde allerede kaldt den i optakten i Silkeborgs lounge før kampstart, hvor Nielsen sagde til forsamlingen, at Sørensen fortjener at komme på A-landsholdet.

271395

Foto: Alamy

Oliver Sørensen er en anderledes spillertype end de mindre fysisk stærke midtbanespillere, Kent Nielsen selv stiller med i Silkeborg IF, men det påvirker ikke Nielsens syn på lokalrivalens midtbanemotor.

– Det atypiske ved Oliver er den her enorme arbejdsradius. Og så har han fået bygget en enormt fin fornemmelse for de sene løb ind i feltet. Det har både givet ham scoringer og gjort, at andre er blevet spillet fri. Han er en anden type midtbanespiller end dem, der er flest af, og de der sene indløb kan minde om Lukas Leragers, siger Kent Nielsen.

271395

Foto: Alamy

Kent Nielsen gav i foråret point til Oliver Sørensen i Tipsbladets kåring af Forårets Profil.

Oliver Sørensen er med på Danmarks U/21-landshold, der i den kommende uges tid spiller to kvalifikationskampe til U/21-EM mod Island og Tjekkiet.

FC Midtjylland har kvalificeret sig til Europa Leagues nye ligaspil, hvor man møder Hoffenheim, Maccabi Tel Aviv, Union St. Gilloise, Steaua Bukarest (FCSB), Eintracht Frankfurt, FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Nu kommenterer han FC København-historie

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Brendan Rodgers i chokskifte

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Lukas Lerager tæt på denne klub

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Har Brøndby-spiller på blokken

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Målmand håber på Brøndby-transfer

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Hænger Chido Obi ud

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL