Hylder Oliver Sørensen: Fortjener landsholdsplads

Silkeborg-træner Kent Nielsen har stor fidus til FC Midtjyllands Oliver Sørensen, der søndag var med til at vinde 3-1 på Nielsens og SIF's hjemmebane i Silkeborg.



SILKEBORG (Tipsbladet): 140 meter i minuttet.

Regnet ud på den måde lyder det ikke af så meget, men justeret vi det til tal, vi bedre kan relatere os til, svarer det til, at Oliver Sørensen løber 12,6 kilometer på kamp.

I denne sæson, er det kun FC Nordsjællands energibundt Daniel Svensson og AGF's målfarlige og målsøgende midtbanespiller Mads Emil Madsen, der er i nærheden af Sørensens data.

Lægger vi til, at Sørensen til forskel fra Svensson og Madsen har spillet fem europæiske kampe, og at FC Midtjylland-spilleren har klart flest spurter og flest spurtmeter i Superligaen i denne sæson, tegner der sig en forklaring af, hvorfor både holdkammerater og trænere i FC Midtjylland og rivalerne i Superligaen har meget stor respekt for den 22-årige midtbaneprofil.

Flere udenlandske klubber har fulgt Oliver Sørensen – læs mere her

Søndag eftermiddag i Silkeborg bragede Oliver Sørensen igennem i alle 90 minutter på kunstgræsset mindre end fire døgn efter FC Midtjyllands gigantiske skuffelse i Bratislava, og hjemmeholdets træner Kent Nielsen havde allerede kaldt den i optakten i Silkeborgs lounge før kampstart, hvor Nielsen sagde til forsamlingen, at Sørensen fortjener at komme på A-landsholdet.

271395

Foto: Alamy

Oliver Sørensen er en anderledes spillertype end de mindre fysisk stærke midtbanespillere, Kent Nielsen selv stiller med i Silkeborg IF, men det påvirker ikke Nielsens syn på lokalrivalens midtbanemotor.

– Det atypiske ved Oliver er den her enorme arbejdsradius. Og så har han fået bygget en enormt fin fornemmelse for de sene løb ind i feltet. Det har både givet ham scoringer og gjort, at andre er blevet spillet fri. Han er en anden type midtbanespiller end dem, der er flest af, og de der sene indløb kan minde om Lukas Leragers, siger Kent Nielsen.

271395

Foto: Alamy

Kent Nielsen gav i foråret point til Oliver Sørensen i Tipsbladets kåring af Forårets Profil.

Oliver Sørensen er med på Danmarks U/21-landshold, der i den kommende uges tid spiller to kvalifikationskampe til U/21-EM mod Island og Tjekkiet.

FC Midtjylland har kvalificeret sig til Europa Leagues nye ligaspil, hvor man møder Hoffenheim, Maccabi Tel Aviv, Union St. Gilloise, Steaua Bukarest (FCSB), Eintracht Frankfurt, FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mareridt for FC Augsburg

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’