SILKEBORG (Tipsbladet): 140 meter i minuttet.
Regnet ud på den måde lyder det ikke af så meget, men justeret vi det til tal, vi bedre kan relatere os til, svarer det til, at Oliver Sørensen løber 12,6 kilometer på kamp.
I denne sæson, er det kun FC Nordsjællands energibundt Daniel Svensson og AGF's målfarlige og målsøgende midtbanespiller Mads Emil Madsen, der er i nærheden af Sørensens data.
Lægger vi til, at Sørensen til forskel fra Svensson og Madsen har spillet fem europæiske kampe, og at FC Midtjylland-spilleren har klart flest spurter og flest spurtmeter i Superligaen i denne sæson, tegner der sig en forklaring af, hvorfor både holdkammerater og trænere i FC Midtjylland og rivalerne i Superligaen har meget stor respekt for den 22-årige midtbaneprofil.
Flere udenlandske klubber har fulgt Oliver Sørensen – læs mere her
Søndag eftermiddag i Silkeborg bragede Oliver Sørensen igennem i alle 90 minutter på kunstgræsset mindre end fire døgn efter FC Midtjyllands gigantiske skuffelse i Bratislava, og hjemmeholdets træner Kent Nielsen havde allerede kaldt den i optakten i Silkeborgs lounge før kampstart, hvor Nielsen sagde til forsamlingen, at Sørensen fortjener at komme på A-landsholdet.

Oliver Sørensen er en anderledes spillertype end de mindre fysisk stærke midtbanespillere, Kent Nielsen selv stiller med i Silkeborg IF, men det påvirker ikke Nielsens syn på lokalrivalens midtbanemotor.
– Det atypiske ved Oliver er den her enorme arbejdsradius. Og så har han fået bygget en enormt fin fornemmelse for de sene løb ind i feltet. Det har både givet ham scoringer og gjort, at andre er blevet spillet fri. Han er en anden type midtbanespiller end dem, der er flest af, og de der sene indløb kan minde om Lukas Leragers, siger Kent Nielsen.

Kent Nielsen gav i foråret point til Oliver Sørensen i Tipsbladets kåring af Forårets Profil.
Oliver Sørensen er med på Danmarks U/21-landshold, der i den kommende uges tid spiller to kvalifikationskampe til U/21-EM mod Island og Tjekkiet.
FC Midtjylland har kvalificeret sig til Europa Leagues nye ligaspil, hvor man møder Hoffenheim, Maccabi Tel Aviv, Union St. Gilloise, Steaua Bukarest (FCSB), Eintracht Frankfurt, FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED