AGF-chef bliver hyldet: ‘Han er fantastisk’

Søren Rieks glæder sig over, at den tidligere Malmö FF-træner Uwe Rösler har succes i AGF. Han synes også, at AGF-træneren er ganske underholdende i sine udtalelser af kampene.



Der er varmt i Aarhus.

Det skyldes ikke vejret, men derimod fodboldfeberen.

AGF har nemlig fået en flot start på Superligaen og er lige nu nummer tre. 

Manden med ansvaret er Uwe Rösler. 

AGF's succes følger Søren Rieks fra Sverige, og Malmö FF-danskeren glæder sig over, at den tidligere Malmö-træner bedrifter.

Det er dog ikke kun tingene på fodboldbanen, der fornøjer Rieks.

– Det er sjovest at se hans interviews nogle gange efter kampene, hvor det slår lidt click for ham. Han er fantastisk person, og han er en super leder. Han er en god motivator. Han havde en fantastisk tid, da han var her. Det er da også sjovt, når hans søn er skiftet til os. Så følger man ekstra med, siger Malmö-danskeren i et interview med Tipsbladet.

Den tyske træner har allerede vist stort temperament i Superligaen, og det var også en af grundene til, at Rösler havde en succesfuld tid i Malmö FF fra sommeren 2018 til udgangen af 2019.

– Han var fantastisk til at motivere os inden kampene, og hans forventninger og krav til træningerne var med til at gøre én skarp hele tiden. Han var hurtigt på, hvor vi gik ned et par procenter.

– Det eneste, som han manglede, var vel bare et mesterskab, men vi havde stadig en af de bedste pointmæssige sæsoner i Malmø. Det var uheld, men Europa-resultaterne taler også sit eget sprog, at han gjorde det godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_44

Foto: Alamy

Ikke samme temperament
Som Søren Rieks nævner, er der stadig en Rösler i klubben. Uwe Röslers søn Colin Rösler er nemlig blevet købt af Malmö FF i Mjallby.

– Han har gjort det meget godt. Han har fået en masse tid. Det er den type, som vi har haft brug for. Han er god defensivt, og han har tilpasset sig hurtigt.

Minder han om faren?

– Nej, han har ikke vist det samme temperament endnu, men det kan være, at det kommer, siger Søren Rieks med et smil.

Malmö FF-danskeren tror, at 24-årige Colin Rösler kan få en flot karriere.

– Han kom fra en lidt mindre klub i Sverige, men jeg synes, at han er faldet godt ind i vores spillestil. Det er en anden måde, som vi forsvarer os på, end der hvor han kommer fra. Han er faldet hurtigt ind, og han er god med bolden og defensivt. Der sidder et godt hoved på ham, så han skal nok gøre det godt, afslutter Søren Rieks med over for Tipsbladet. 

AGF spiller søndag mod Viborg på udebane med kampstart klokken 16.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCM-flop i chokskifte