Der er varmt i Aarhus.
Det skyldes ikke vejret, men derimod fodboldfeberen.
AGF har nemlig fået en flot start på Superligaen og er lige nu nummer tre.
Manden med ansvaret er Uwe Rösler.
AGF's succes følger Søren Rieks fra Sverige, og Malmö FF-danskeren glæder sig over, at den tidligere Malmö-træner bedrifter.
Det er dog ikke kun tingene på fodboldbanen, der fornøjer Rieks.
– Det er sjovest at se hans interviews nogle gange efter kampene, hvor det slår lidt click for ham. Han er fantastisk person, og han er en super leder. Han er en god motivator. Han havde en fantastisk tid, da han var her. Det er da også sjovt, når hans søn er skiftet til os. Så følger man ekstra med, siger Malmö-danskeren i et interview med Tipsbladet.
Den tyske træner har allerede vist stort temperament i Superligaen, og det var også en af grundene til, at Rösler havde en succesfuld tid i Malmö FF fra sommeren 2018 til udgangen af 2019.
– Han var fantastisk til at motivere os inden kampene, og hans forventninger og krav til træningerne var med til at gøre én skarp hele tiden. Han var hurtigt på, hvor vi gik ned et par procenter.
– Det eneste, som han manglede, var vel bare et mesterskab, men vi havde stadig en af de bedste pointmæssige sæsoner i Malmø. Det var uheld, men Europa-resultaterne taler også sit eget sprog, at han gjorde det godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ikke samme temperament
Som Søren Rieks nævner, er der stadig en Rösler i klubben. Uwe Röslers søn Colin Rösler er nemlig blevet købt af Malmö FF i Mjallby.
– Han har gjort det meget godt. Han har fået en masse tid. Det er den type, som vi har haft brug for. Han er god defensivt, og han har tilpasset sig hurtigt.
Minder han om faren?
– Nej, han har ikke vist det samme temperament endnu, men det kan være, at det kommer, siger Søren Rieks med et smil.
Malmö FF-danskeren tror, at 24-årige Colin Rösler kan få en flot karriere.
– Han kom fra en lidt mindre klub i Sverige, men jeg synes, at han er faldet godt ind i vores spillestil. Det er en anden måde, som vi forsvarer os på, end der hvor han kommer fra. Han er faldet hurtigt ind, og han er god med bolden og defensivt. Der sidder et godt hoved på ham, så han skal nok gøre det godt, afslutter Søren Rieks med over for Tipsbladet.
AGF spiller søndag mod Viborg på udebane med kampstart klokken 16.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER