AGF-chef bliver hyldet: ‘Han er fantastisk’

Søren Rieks glæder sig over, at den tidligere Malmö FF-træner Uwe Rösler har succes i AGF. Han synes også, at AGF-træneren er ganske underholdende i sine udtalelser af kampene.



Der er varmt i Aarhus.

Det skyldes ikke vejret, men derimod fodboldfeberen.

AGF har nemlig fået en flot start på Superligaen og er lige nu nummer tre. 

Manden med ansvaret er Uwe Rösler. 

AGF's succes følger Søren Rieks fra Sverige, og Malmö FF-danskeren glæder sig over, at den tidligere Malmö-træner bedrifter.

Det er dog ikke kun tingene på fodboldbanen, der fornøjer Rieks.

– Det er sjovest at se hans interviews nogle gange efter kampene, hvor det slår lidt click for ham. Han er fantastisk person, og han er en super leder. Han er en god motivator. Han havde en fantastisk tid, da han var her. Det er da også sjovt, når hans søn er skiftet til os. Så følger man ekstra med, siger Malmö-danskeren i et interview med Tipsbladet.

Den tyske træner har allerede vist stort temperament i Superligaen, og det var også en af grundene til, at Rösler havde en succesfuld tid i Malmö FF fra sommeren 2018 til udgangen af 2019.

– Han var fantastisk til at motivere os inden kampene, og hans forventninger og krav til træningerne var med til at gøre én skarp hele tiden. Han var hurtigt på, hvor vi gik ned et par procenter.

– Det eneste, som han manglede, var vel bare et mesterskab, men vi havde stadig en af de bedste pointmæssige sæsoner i Malmø. Det var uheld, men Europa-resultaterne taler også sit eget sprog, at han gjorde det godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_44

Foto: Alamy

Ikke samme temperament
Som Søren Rieks nævner, er der stadig en Rösler i klubben. Uwe Röslers søn Colin Rösler er nemlig blevet købt af Malmö FF i Mjallby.

– Han har gjort det meget godt. Han har fået en masse tid. Det er den type, som vi har haft brug for. Han er god defensivt, og han har tilpasset sig hurtigt.

Minder han om faren?

– Nej, han har ikke vist det samme temperament endnu, men det kan være, at det kommer, siger Søren Rieks med et smil.

Malmö FF-danskeren tror, at 24-årige Colin Rösler kan få en flot karriere.

– Han kom fra en lidt mindre klub i Sverige, men jeg synes, at han er faldet godt ind i vores spillestil. Det er en anden måde, som vi forsvarer os på, end der hvor han kommer fra. Han er faldet hurtigt ind, og han er god med bolden og defensivt. Der sidder et godt hoved på ham, så han skal nok gøre det godt, afslutter Søren Rieks med over for Tipsbladet. 

AGF spiller søndag mod Viborg på udebane med kampstart klokken 16.





Farzam spår: FC København henter en stor stjerne




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kontant dom over Elyounoussi

Mohamed Salah skriver under med denne klub

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor ændring i AGF?

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden