Der er varmt i Aarhus.
Det skyldes ikke vejret, men derimod fodboldfeberen.
AGF har nemlig fået en flot start på Superligaen og er lige nu nummer tre.
Manden med ansvaret er Uwe Rösler.
AGF's succes følger Søren Rieks fra Sverige, og Malmö FF-danskeren glæder sig over, at den tidligere Malmö-træner bedrifter.
Det er dog ikke kun tingene på fodboldbanen, der fornøjer Rieks.
– Det er sjovest at se hans interviews nogle gange efter kampene, hvor det slår lidt click for ham. Han er fantastisk person, og han er en super leder. Han er en god motivator. Han havde en fantastisk tid, da han var her. Det er da også sjovt, når hans søn er skiftet til os. Så følger man ekstra med, siger Malmö-danskeren i et interview med Tipsbladet.
Den tyske træner har allerede vist stort temperament i Superligaen, og det var også en af grundene til, at Rösler havde en succesfuld tid i Malmö FF fra sommeren 2018 til udgangen af 2019.
– Han var fantastisk til at motivere os inden kampene, og hans forventninger og krav til træningerne var med til at gøre én skarp hele tiden. Han var hurtigt på, hvor vi gik ned et par procenter.
– Det eneste, som han manglede, var vel bare et mesterskab, men vi havde stadig en af de bedste pointmæssige sæsoner i Malmø. Det var uheld, men Europa-resultaterne taler også sit eget sprog, at han gjorde det godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ikke samme temperament
Som Søren Rieks nævner, er der stadig en Rösler i klubben. Uwe Röslers søn Colin Rösler er nemlig blevet købt af Malmö FF i Mjallby.
– Han har gjort det meget godt. Han har fået en masse tid. Det er den type, som vi har haft brug for. Han er god defensivt, og han har tilpasset sig hurtigt.
Minder han om faren?
– Nej, han har ikke vist det samme temperament endnu, men det kan være, at det kommer, siger Søren Rieks med et smil.
Malmö FF-danskeren tror, at 24-årige Colin Rösler kan få en flot karriere.
– Han kom fra en lidt mindre klub i Sverige, men jeg synes, at han er faldet godt ind i vores spillestil. Det er en anden måde, som vi forsvarer os på, end der hvor han kommer fra. Han er faldet hurtigt ind, og han er god med bolden og defensivt. Der sidder et godt hoved på ham, så han skal nok gøre det godt, afslutter Søren Rieks med over for Tipsbladet.
AGF spiller søndag mod Viborg på udebane med kampstart klokken 16.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADETS DOM