Allerede i efterårssæsonen fik Victor Froholdt vist sig rigtigt godt frem, men i forårets første kampe ser det ud til, at FC København-kometen har løftet sit spil til en helt ny hylde.
Og i den seneste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Victor Froholdt da også overordentligt rosende ord med på vejen fra Rajko Lekic, der peger på FCK-talentet som ‘Ugens Zlatan’.
– Min ‘Zlatan’ bliver altid noget ekstraordinært, fordi jeg er helt vild med den mand. Jeg har Victor Froholdt fra FC København. Victor Froholdt spiller altså fire kampe på 10 dage, hvor han får fuld tid i alle kampe. Om torsdagen i Heidenheim løber han 17 kilometer, da de spiller 120 minutter, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Så spiller han en topkamp i Parken mod FC Midtjylland søndag, hvor han styrer midtbanen sammen med Delaney. Han er 18 år og han spiller fuld tid i alle kampe, og er vel blandt de tre til fem bedste i alle kampe. Det synes jeg bare er imponerende. Det er uden tvivl ‘Ugens Zlatan’.
David Boysen er i podcasten fuldstændigt på bølgelængde med Rajko Lekic i begejstringen for Victor Froholdt.
– Jeg vil jo så langt som at sige, at han indtil videre er ‘Forårets Zlatan’. Det er meget tidligt at sige selvfølgelig. Nu har vi været lidt efter Neestrup, men vi må også rose ham her, fordi allerede inden forårssæsonen går i gang er han faktisk ude at spørge: ‘Hvorfor bliver der ikke snakket mere om ham her, min nye guldfugl?’
– Der sad man lidt og tænkte: ‘Prøver du at tale ham lidt op, inden han helt har vist noget 100 procent? Sådan tænkte jeg i hvert fald selv. Men der må jeg bare sige: ‘Hold da op, en ung gut vi har at gøre med her!’ lyder det fra David Boysen.
Rajko Lekic fremhæver til sidst den udvikling, Victor Froholdt har gennemgået på relativt kort tid.
– Der er bare sket noget. Der er seriøst bare sket noget. Det er en top-professionel 18-årig spiller, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic, der kalder Froholdts niveau for ‘vanvittigt’.
Victor Froholdt, der er noteret for 43 førsteholdskampe for FC København, fylder i dag 19 år.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT