I chok over FCK-spiller: ‘Vanvittigt!’

Victor Froholdt bliver hyldet i Tipsbladets podcast 'Trash Talk'.



Allerede i efterårssæsonen fik Victor Froholdt vist sig rigtigt godt frem, men i forårets første kampe ser det ud til, at FC København-kometen har løftet sit spil til en helt ny hylde.

Og i den seneste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Victor Froholdt da også overordentligt rosende ord med på vejen fra Rajko Lekic, der peger på FCK-talentet som ‘Ugens Zlatan’.

– Min ‘Zlatan’ bliver altid noget ekstraordinært, fordi jeg er helt vild med den mand. Jeg har Victor Froholdt fra FC København. Victor Froholdt spiller altså fire kampe på 10 dage, hvor han får fuld tid i alle kampe. Om torsdagen i Heidenheim løber han 17 kilometer, da de spiller 120 minutter, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– Så spiller han en topkamp i Parken mod FC Midtjylland søndag, hvor han styrer midtbanen sammen med Delaney. Han er 18 år og han spiller fuld tid i alle kampe, og er vel blandt de tre til fem bedste i alle kampe. Det synes jeg bare er imponerende. Det er uden tvivl ‘Ugens Zlatan’.

David Boysen er i podcasten fuldstændigt på bølgelængde med Rajko Lekic i begejstringen for Victor Froholdt.

– Jeg vil jo så langt som at sige, at han indtil videre er ‘Forårets Zlatan’. Det er meget tidligt at sige selvfølgelig. Nu har vi været lidt efter Neestrup, men vi må også rose ham her, fordi allerede inden forårssæsonen går i gang er han faktisk ude at spørge: ‘Hvorfor bliver der ikke snakket mere om ham her, min nye guldfugl?’

– Der sad man lidt og tænkte: ‘Prøver du at tale ham lidt op, inden han helt har vist noget 100 procent? Sådan tænkte jeg i hvert fald selv. Men der må jeg bare sige: ‘Hold da op, en ung gut vi har at gøre med her!’ lyder det fra David Boysen.

Rajko Lekic fremhæver til sidst den udvikling, Victor Froholdt har gennemgået på relativt kort tid.

– Der er bare sket noget. Der er seriøst bare sket noget. Det er en top-professionel 18-årig spiller, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic, der kalder Froholdts niveau for ‘vanvittigt’.

Victor Froholdt, der er noteret for 43 førsteholdskampe for FC København, fylder i dag 19 år.






LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC København – Vejle Boldklub

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sprudler i MLS

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Sender stikpille til FC København-flop

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FC Fredericia – OB