Fredag aften var et sort kapitel i dansk klubfodbold.
De scener, som udspillede sig i Europa Playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland, kommer til at få et langt efterspil. Hele to gange blev der kastet kanonslag tæt ind mod Jonas Lössl, som heldigvis ikke kom noget til.
Flere gange blev kampen afbrudt, og der opstod tumult internt på Viborgs stemningstribune, hvor kanonslagene blev kastet fra. Senere har politiet meldt ud, at en mand er anholdt, og Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, har bekræftet, at det er den samme mand, som kastede kanonslagene.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, var på plads til kampen i Viborg, og han er chokeret over det, han var vidne til fredag aften.
– Jeg er simpelthen nødt til at have luft: På hvilken planet, i hvilket tankesæt er det, at det er ok at kaste et kanonslag ikke bare én men to gange lige bag modstanderens målmand Hvilken logik er vi ude i her? Hvad er rækken af argumenter og indfald bag? For jeg er simpelthen ikke klog, sej og ægte nok til at forstå, hvad der er på spil her, siden det kan ske ikke bare én men minsandten to gange.
– Hvis FC Midtjylland og målmand Jonas Lössl efter anden gang havde sagt, at det her står de ikke model til mere, havde det i min bog været fuldt berettiget. Det er rendyrket psykopat-adfærd, vi var vidne til. Og hvor er det pissehamrende træls at se på, når vi nu er nogen, der ikke jubler højlydt over at se politiets droner hænge over stadion og nye tiltag blive indført, fordi nogle få ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt.
– Det her var en skandaløs afslutning på ikke bare ét men to forrygende flotte år af Viborg FF; og ingen er tjent med, at det ikke mindst er det her, vi nu skal huske, og da slet ikke spillere og trænere hos de grønblusede, der har gjort det så flot. Vi må håbe, at det var sidste gang, vi skulle se sådan noget her, efter der også i efteråret udspillede sig ting til disse to klubbers kamp, som vi ikke skal se på stadion eller noget andet sted, siger Troels Bager Thøgersen.
Stig Tøfting var efter kampen ude og kritisere, hvorfor kampen ikke blev fløjtet efter det andet kanonslag. Læs mere om det HER.
FC Midtjylland endte med at vinde kampen 1-0.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur