Fredag aften var et sort kapitel i dansk klubfodbold.
De scener, som udspillede sig i Europa Playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland, kommer til at få et langt efterspil. Hele to gange blev der kastet kanonslag tæt ind mod Jonas Lössl, som heldigvis ikke kom noget til.
Flere gange blev kampen afbrudt, og der opstod tumult internt på Viborgs stemningstribune, hvor kanonslagene blev kastet fra. Senere har politiet meldt ud, at en mand er anholdt, og Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, har bekræftet, at det er den samme mand, som kastede kanonslagene.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, var på plads til kampen i Viborg, og han er chokeret over det, han var vidne til fredag aften.
– Jeg er simpelthen nødt til at have luft: På hvilken planet, i hvilket tankesæt er det, at det er ok at kaste et kanonslag ikke bare én men to gange lige bag modstanderens målmand Hvilken logik er vi ude i her? Hvad er rækken af argumenter og indfald bag? For jeg er simpelthen ikke klog, sej og ægte nok til at forstå, hvad der er på spil her, siden det kan ske ikke bare én men minsandten to gange.
– Hvis FC Midtjylland og målmand Jonas Lössl efter anden gang havde sagt, at det her står de ikke model til mere, havde det i min bog været fuldt berettiget. Det er rendyrket psykopat-adfærd, vi var vidne til. Og hvor er det pissehamrende træls at se på, når vi nu er nogen, der ikke jubler højlydt over at se politiets droner hænge over stadion og nye tiltag blive indført, fordi nogle få ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt.
– Det her var en skandaløs afslutning på ikke bare ét men to forrygende flotte år af Viborg FF; og ingen er tjent med, at det ikke mindst er det her, vi nu skal huske, og da slet ikke spillere og trænere hos de grønblusede, der har gjort det så flot. Vi må håbe, at det var sidste gang, vi skulle se sådan noget her, efter der også i efteråret udspillede sig ting til disse to klubbers kamp, som vi ikke skal se på stadion eller noget andet sted, siger Troels Bager Thøgersen.
Stig Tøfting var efter kampen ude og kritisere, hvorfor kampen ikke blev fløjtet efter det andet kanonslag. Læs mere om det HER.
FC Midtjylland endte med at vinde kampen 1-0.
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
OPTATK
PSG – Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
NYHEDER