I dag mødes de igen: Bo Henriksen vild med Meyer

Bo Henriksen kunne ikke for alvor bruge Max Meyer i FC Midtjylland. I dag står de to ansigt til ansigt i Schweiz, hvor tyskeren er en kæmpe profil i ligaen.



Det tidligere kæmpetalent Max Meyer havde ikke noget prangende ophold i FC Midtjylland, som han tørnede ud for i sidste sæson, og det kan tyskeren til dels takke Bo Henriksen for. Det var i hvert fald den daværende FCM-træner, der ikke brugte tyskeren ret meget.

Siden har både Bo Henriksen og Max Meyer forladt FC Midtjylland, men denne lørdag krydses deres veje igen.

Bo Henriksen er cheftræner i FC Zürich, mens Max Meyer tørner ud for FC Luzern, og de møder hinanden i den schweiziske liga. Her kan Bo Henriksen konstatere, at der venter et opgør mod én af ligaens bedste spillere.

For mens Max Meyer ikke havde succes i FC Midtjylland, har han været et kæmpe hit i FC Luzern, hvor midtbanespilleren i denne sæson har scoret otte mål i 19 kampe. Et enkelt af de otte mål scorede Meyer mod netop Bo Henriksen og FC Zürich tilbage i januar. 

– Han er en kæmpe profil her i Schweiz – og så har jeg endda udtrykt mig mildt. Han gør det rigtig, rigtig, rigtig godt, og det er så imponerende at se. Han er en voldsomt dygtig spiller, og han har gjort det meget flot. Han huserer på en 10'er-position på et godt hold, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han ville kunne gøre det samme i Superligaen, men vi havde Evander på den position, og jeg syntes, han var lidt bedre end Max Meyer, men det var minimalt. Jeg har hele tiden vidst, at Max er en god spiller, og han spillede jo også nogle kampe i FC Midtjylland, men han fik aldrig helt åbnet op, og det er i sidste ende mit ansvar. 

Han ser frem til at give Max Meyer en ordentlig krammer, når de to møder hinanden om et par timer.

– Jeg glæder mig til at hilse på ham – Max er et dejligt menneske, som jeg har den største respekt for, lyder det fra den danske træner.

27-årige Max Meyers CV tæller blandt andet fire A-landskampe for Tyskland og næsten 200 kampe for Schalke 04. Da han slog igennem, blev han betragtet som et helt usædvanligt talent i Tyskland.

De høje forventninger har Max Meyer ikke helt kunnet leve op til, men lige nu går det godt i Schweiz, og lørdag skal tyskeren se, om han kan få skovlen under Bo Henriksen. 





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ny kæmpe nedtur for Frank

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Tæt på utrolig kamprekord

Er han den nye Rurik Gislason?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Officielt: Her spilles AGF-OB

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026