I dag mødes de igen: Bo Henriksen vild med Meyer

Bo Henriksen kunne ikke for alvor bruge Max Meyer i FC Midtjylland. I dag står de to ansigt til ansigt i Schweiz, hvor tyskeren er en kæmpe profil i ligaen.



Det tidligere kæmpetalent Max Meyer havde ikke noget prangende ophold i FC Midtjylland, som han tørnede ud for i sidste sæson, og det kan tyskeren til dels takke Bo Henriksen for. Det var i hvert fald den daværende FCM-træner, der ikke brugte tyskeren ret meget.

Siden har både Bo Henriksen og Max Meyer forladt FC Midtjylland, men denne lørdag krydses deres veje igen.

Bo Henriksen er cheftræner i FC Zürich, mens Max Meyer tørner ud for FC Luzern, og de møder hinanden i den schweiziske liga. Her kan Bo Henriksen konstatere, at der venter et opgør mod én af ligaens bedste spillere.

For mens Max Meyer ikke havde succes i FC Midtjylland, har han været et kæmpe hit i FC Luzern, hvor midtbanespilleren i denne sæson har scoret otte mål i 19 kampe. Et enkelt af de otte mål scorede Meyer mod netop Bo Henriksen og FC Zürich tilbage i januar. 

– Han er en kæmpe profil her i Schweiz – og så har jeg endda udtrykt mig mildt. Han gør det rigtig, rigtig, rigtig godt, og det er så imponerende at se. Han er en voldsomt dygtig spiller, og han har gjort det meget flot. Han huserer på en 10'er-position på et godt hold, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han ville kunne gøre det samme i Superligaen, men vi havde Evander på den position, og jeg syntes, han var lidt bedre end Max Meyer, men det var minimalt. Jeg har hele tiden vidst, at Max er en god spiller, og han spillede jo også nogle kampe i FC Midtjylland, men han fik aldrig helt åbnet op, og det er i sidste ende mit ansvar. 

Han ser frem til at give Max Meyer en ordentlig krammer, når de to møder hinanden om et par timer.

– Jeg glæder mig til at hilse på ham – Max er et dejligt menneske, som jeg har den største respekt for, lyder det fra den danske træner.

27-årige Max Meyers CV tæller blandt andet fire A-landskampe for Tyskland og næsten 200 kampe for Schalke 04. Da han slog igennem, blev han betragtet som et helt usædvanligt talent i Tyskland.

De høje forventninger har Max Meyer ikke helt kunnet leve op til, men lige nu går det godt i Schweiz, og lørdag skal tyskeren se, om han kan få skovlen under Bo Henriksen. 





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Det former ens karakter’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afviser mesterskabssnak

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’