I dag mødes de igen: Bo Henriksen vild med Meyer

Bo Henriksen kunne ikke for alvor bruge Max Meyer i FC Midtjylland. I dag står de to ansigt til ansigt i Schweiz, hvor tyskeren er en kæmpe profil i ligaen.



Det tidligere kæmpetalent Max Meyer havde ikke noget prangende ophold i FC Midtjylland, som han tørnede ud for i sidste sæson, og det kan tyskeren til dels takke Bo Henriksen for. Det var i hvert fald den daværende FCM-træner, der ikke brugte tyskeren ret meget.

Siden har både Bo Henriksen og Max Meyer forladt FC Midtjylland, men denne lørdag krydses deres veje igen.

Bo Henriksen er cheftræner i FC Zürich, mens Max Meyer tørner ud for FC Luzern, og de møder hinanden i den schweiziske liga. Her kan Bo Henriksen konstatere, at der venter et opgør mod én af ligaens bedste spillere.

For mens Max Meyer ikke havde succes i FC Midtjylland, har han været et kæmpe hit i FC Luzern, hvor midtbanespilleren i denne sæson har scoret otte mål i 19 kampe. Et enkelt af de otte mål scorede Meyer mod netop Bo Henriksen og FC Zürich tilbage i januar. 

– Han er en kæmpe profil her i Schweiz – og så har jeg endda udtrykt mig mildt. Han gør det rigtig, rigtig, rigtig godt, og det er så imponerende at se. Han er en voldsomt dygtig spiller, og han har gjort det meget flot. Han huserer på en 10'er-position på et godt hold, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han ville kunne gøre det samme i Superligaen, men vi havde Evander på den position, og jeg syntes, han var lidt bedre end Max Meyer, men det var minimalt. Jeg har hele tiden vidst, at Max er en god spiller, og han spillede jo også nogle kampe i FC Midtjylland, men han fik aldrig helt åbnet op, og det er i sidste ende mit ansvar. 

Han ser frem til at give Max Meyer en ordentlig krammer, når de to møder hinanden om et par timer.

– Jeg glæder mig til at hilse på ham – Max er et dejligt menneske, som jeg har den største respekt for, lyder det fra den danske træner.

27-årige Max Meyers CV tæller blandt andet fire A-landskampe for Tyskland og næsten 200 kampe for Schalke 04. Da han slog igennem, blev han betragtet som et helt usædvanligt talent i Tyskland.

De høje forventninger har Max Meyer ikke helt kunnet leve op til, men lige nu går det godt i Schweiz, og lørdag skal tyskeren se, om han kan få skovlen under Bo Henriksen. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fifa kritiserer transportpriser under



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Nu klager FC Barcelona igen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vild med Brøndby-profil

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt