I dag mødes de igen: Bo Henriksen vild med Meyer

Bo Henriksen kunne ikke for alvor bruge Max Meyer i FC Midtjylland. I dag står de to ansigt til ansigt i Schweiz, hvor tyskeren er en kæmpe profil i ligaen.



Det tidligere kæmpetalent Max Meyer havde ikke noget prangende ophold i FC Midtjylland, som han tørnede ud for i sidste sæson, og det kan tyskeren til dels takke Bo Henriksen for. Det var i hvert fald den daværende FCM-træner, der ikke brugte tyskeren ret meget.

Siden har både Bo Henriksen og Max Meyer forladt FC Midtjylland, men denne lørdag krydses deres veje igen.

Bo Henriksen er cheftræner i FC Zürich, mens Max Meyer tørner ud for FC Luzern, og de møder hinanden i den schweiziske liga. Her kan Bo Henriksen konstatere, at der venter et opgør mod én af ligaens bedste spillere.

For mens Max Meyer ikke havde succes i FC Midtjylland, har han været et kæmpe hit i FC Luzern, hvor midtbanespilleren i denne sæson har scoret otte mål i 19 kampe. Et enkelt af de otte mål scorede Meyer mod netop Bo Henriksen og FC Zürich tilbage i januar. 

– Han er en kæmpe profil her i Schweiz – og så har jeg endda udtrykt mig mildt. Han gør det rigtig, rigtig, rigtig godt, og det er så imponerende at se. Han er en voldsomt dygtig spiller, og han har gjort det meget flot. Han huserer på en 10'er-position på et godt hold, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han ville kunne gøre det samme i Superligaen, men vi havde Evander på den position, og jeg syntes, han var lidt bedre end Max Meyer, men det var minimalt. Jeg har hele tiden vidst, at Max er en god spiller, og han spillede jo også nogle kampe i FC Midtjylland, men han fik aldrig helt åbnet op, og det er i sidste ende mit ansvar. 

Han ser frem til at give Max Meyer en ordentlig krammer, når de to møder hinanden om et par timer.

– Jeg glæder mig til at hilse på ham – Max er et dejligt menneske, som jeg har den største respekt for, lyder det fra den danske træner.

27-årige Max Meyers CV tæller blandt andet fire A-landskampe for Tyskland og næsten 200 kampe for Schalke 04. Da han slog igennem, blev han betragtet som et helt usædvanligt talent i Tyskland.

De høje forventninger har Max Meyer ikke helt kunnet leve op til, men lige nu går det godt i Schweiz, og lørdag skal tyskeren se, om han kan få skovlen under Bo Henriksen. 



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Han tog mig på røven!

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Steve Coopers højre hånd afviser

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Pione Sisto på vej væk?

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Åge Hareide er alvorligt syg

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Forventer friske danskere efter fiasko

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Jeg var mega ked af det

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen