I dag mødes de igen: Bo Henriksen vild med Meyer

Bo Henriksen kunne ikke for alvor bruge Max Meyer i FC Midtjylland. I dag står de to ansigt til ansigt i Schweiz, hvor tyskeren er en kæmpe profil i ligaen.



Det tidligere kæmpetalent Max Meyer havde ikke noget prangende ophold i FC Midtjylland, som han tørnede ud for i sidste sæson, og det kan tyskeren til dels takke Bo Henriksen for. Det var i hvert fald den daværende FCM-træner, der ikke brugte tyskeren ret meget.

Siden har både Bo Henriksen og Max Meyer forladt FC Midtjylland, men denne lørdag krydses deres veje igen.

Bo Henriksen er cheftræner i FC Zürich, mens Max Meyer tørner ud for FC Luzern, og de møder hinanden i den schweiziske liga. Her kan Bo Henriksen konstatere, at der venter et opgør mod én af ligaens bedste spillere.

For mens Max Meyer ikke havde succes i FC Midtjylland, har han været et kæmpe hit i FC Luzern, hvor midtbanespilleren i denne sæson har scoret otte mål i 19 kampe. Et enkelt af de otte mål scorede Meyer mod netop Bo Henriksen og FC Zürich tilbage i januar. 

– Han er en kæmpe profil her i Schweiz – og så har jeg endda udtrykt mig mildt. Han gør det rigtig, rigtig, rigtig godt, og det er så imponerende at se. Han er en voldsomt dygtig spiller, og han har gjort det meget flot. Han huserer på en 10'er-position på et godt hold, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Han ville kunne gøre det samme i Superligaen, men vi havde Evander på den position, og jeg syntes, han var lidt bedre end Max Meyer, men det var minimalt. Jeg har hele tiden vidst, at Max er en god spiller, og han spillede jo også nogle kampe i FC Midtjylland, men han fik aldrig helt åbnet op, og det er i sidste ende mit ansvar. 

Han ser frem til at give Max Meyer en ordentlig krammer, når de to møder hinanden om et par timer.

– Jeg glæder mig til at hilse på ham – Max er et dejligt menneske, som jeg har den største respekt for, lyder det fra den danske træner.

27-årige Max Meyers CV tæller blandt andet fire A-landskampe for Tyskland og næsten 200 kampe for Schalke 04. Da han slog igennem, blev han betragtet som et helt usædvanligt talent i Tyskland.

De høje forventninger har Max Meyer ikke helt kunnet leve op til, men lige nu går det godt i Schweiz, og lørdag skal tyskeren se, om han kan få skovlen under Bo Henriksen. 







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Fire fede stats til Superligaens 21. runde



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’