I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Brøndby-profilen høster store roser efter fredagens pokal-drama.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ved at gå helt galt for Brøndby onsdag aften.  

Frustrationerne var til at spore, da Brøndby, bagud 0-3, gik til pause i pokalsemifinalen mod Silkeborg.  

Men i pausen foretog Frederik Birk tre ændringer, der var med til at vende op og ned på det hele i anden halvleg.  

Der blev skiftet formation, og Clement Bischoff fik chancen på venstre kant fra anden halvlegs start, og den unge Brøndby-dreng sørgede for et vild comeback.  

Bischoff var involveret i alle tre Brøndby-mål i anden halvleg, og han høstede derfor stor ros fra holdkammerat Jacob Rasmussen efter kampen.  

– For pokker mand! Clement, og jeg sagde det også til ham efter kampen, jeg er utroligt stolt af ham, fordi han har haft det lidt svært på det seneste. Vi ved alle sammen, hvor talentfuld Clement er, men han er også en ung spiller, som skal passes lidt på. 

– Han kommer ind og er med til at ændre kampen for os. Han gør, at vi lige pludselig får noget gennemslagskraft ind på sidste linje. Clement er en af dem, der kan sætte en mand ti ud af ti gange, hvis han har lyst til det, samtidig med at han er god i det relationelle spil. Nogle af de ting, han har haft problemer med i de seneste kampe, lykkedes rigtig godt i dag. 

– Hatten af for Clement, for det vidner om en ung mand, der har en god tro på sig selv, og vi er alle glade på hans vegne, og vi støtter ham i alt, hvad han gør. Vi kan se, at han er god til træning, så han skal bare holde snuden i sporet. Hårdt arbejde betaler sig, og det kan man se i dag, sagde Jacob Rasmussen efter kampen.  

Bischoff blev også rost af træner Frederik Birk ovenpå 3-3-kampen.  

– Stærkt af Clement, men også stærkt af de drenge, der kom ind fra bænken. Som jeg også sagde til drengene efter kampen, så er det jo det, der gør, vi er et hold. Jeg vælger 11 til at starte, og er der noget, der ikke klikker, justerer vi, så folk kan bidrage med det, de kan. 

– Clement blev sat i nogle gode situationer, og han gjorde det godt. Han fik bidraget med det, der skulle til, sagde Frederik Birk.  

Det omvendte opgør spilles den 7. maj i Silkeborg.

 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

AGF kan ende med millionregning, men…

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Cristiano Ronaldo i optur