I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Brøndby-profilen høster store roser efter fredagens pokal-drama.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ved at gå helt galt for Brøndby onsdag aften.  

Frustrationerne var til at spore, da Brøndby, bagud 0-3, gik til pause i pokalsemifinalen mod Silkeborg.  

Men i pausen foretog Frederik Birk tre ændringer, der var med til at vende op og ned på det hele i anden halvleg.  

Der blev skiftet formation, og Clement Bischoff fik chancen på venstre kant fra anden halvlegs start, og den unge Brøndby-dreng sørgede for et vild comeback.  

Bischoff var involveret i alle tre Brøndby-mål i anden halvleg, og han høstede derfor stor ros fra holdkammerat Jacob Rasmussen efter kampen.  

– For pokker mand! Clement, og jeg sagde det også til ham efter kampen, jeg er utroligt stolt af ham, fordi han har haft det lidt svært på det seneste. Vi ved alle sammen, hvor talentfuld Clement er, men han er også en ung spiller, som skal passes lidt på. 

– Han kommer ind og er med til at ændre kampen for os. Han gør, at vi lige pludselig får noget gennemslagskraft ind på sidste linje. Clement er en af dem, der kan sætte en mand ti ud af ti gange, hvis han har lyst til det, samtidig med at han er god i det relationelle spil. Nogle af de ting, han har haft problemer med i de seneste kampe, lykkedes rigtig godt i dag. 

– Hatten af for Clement, for det vidner om en ung mand, der har en god tro på sig selv, og vi er alle glade på hans vegne, og vi støtter ham i alt, hvad han gør. Vi kan se, at han er god til træning, så han skal bare holde snuden i sporet. Hårdt arbejde betaler sig, og det kan man se i dag, sagde Jacob Rasmussen efter kampen.  

Bischoff blev også rost af træner Frederik Birk ovenpå 3-3-kampen.  

– Stærkt af Clement, men også stærkt af de drenge, der kom ind fra bænken. Som jeg også sagde til drengene efter kampen, så er det jo det, der gør, vi er et hold. Jeg vælger 11 til at starte, og er der noget, der ikke klikker, justerer vi, så folk kan bidrage med det, de kan. 

– Clement blev sat i nogle gode situationer, og han gjorde det godt. Han fik bidraget med det, der skulle til, sagde Frederik Birk.  

Det omvendte opgør spilles den 7. maj i Silkeborg.

 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Harry Maguire i chok

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er