BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ved at gå helt galt for Brøndby onsdag aften.
Frustrationerne var til at spore, da Brøndby, bagud 0-3, gik til pause i pokalsemifinalen mod Silkeborg.
Men i pausen foretog Frederik Birk tre ændringer, der var med til at vende op og ned på det hele i anden halvleg.
Der blev skiftet formation, og Clement Bischoff fik chancen på venstre kant fra anden halvlegs start, og den unge Brøndby-dreng sørgede for et vild comeback.
Bischoff var involveret i alle tre Brøndby-mål i anden halvleg, og han høstede derfor stor ros fra holdkammerat Jacob Rasmussen efter kampen.
– For pokker mand! Clement, og jeg sagde det også til ham efter kampen, jeg er utroligt stolt af ham, fordi han har haft det lidt svært på det seneste. Vi ved alle sammen, hvor talentfuld Clement er, men han er også en ung spiller, som skal passes lidt på.
– Han kommer ind og er med til at ændre kampen for os. Han gør, at vi lige pludselig får noget gennemslagskraft ind på sidste linje. Clement er en af dem, der kan sætte en mand ti ud af ti gange, hvis han har lyst til det, samtidig med at han er god i det relationelle spil. Nogle af de ting, han har haft problemer med i de seneste kampe, lykkedes rigtig godt i dag.
– Hatten af for Clement, for det vidner om en ung mand, der har en god tro på sig selv, og vi er alle glade på hans vegne, og vi støtter ham i alt, hvad han gør. Vi kan se, at han er god til træning, så han skal bare holde snuden i sporet. Hårdt arbejde betaler sig, og det kan man se i dag, sagde Jacob Rasmussen efter kampen.
Bischoff blev også rost af træner Frederik Birk ovenpå 3-3-kampen.
– Stærkt af Clement, men også stærkt af de drenge, der kom ind fra bænken. Som jeg også sagde til drengene efter kampen, så er det jo det, der gør, vi er et hold. Jeg vælger 11 til at starte, og er der noget, der ikke klikker, justerer vi, så folk kan bidrage med det, de kan.
– Clement blev sat i nogle gode situationer, og han gjorde det godt. Han fik bidraget med det, der skulle til, sagde Frederik Birk.
Det omvendte opgør spilles den 7. maj i Silkeborg.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigdom i mat mandagskamp
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning